bp Stanisław Stefanek

CZŁONEK PREZYDIUM PAPIESKIEJ RADY RODZINY
WICEPRZEWODNICZĄCY RADY KONFERENCJI EPISKOPATU POLSKI ds. RODZIN

Zawołanie biskupie: In omnibus Christus

Urodzony 7 maja 1936 r. w Majdanie Sobieszczańskim, wyświęcony na kapłana w Towarzystwie Chrystusowym 28 czerwca 1959 r. w Poznaniu; mianowany biskupem tytularnym Forilimpopoli i ustanowiony biskupem pomocniczym w Szczecinie 4 lipca 1980 r., konsekrowany przez biskupa szczecińsko-kamieńskiego Kazimierza Majdańskiego 24 sierpnia 1980 r. w katedrze szczecińskiej. Od 1993 r. dyrektor Instytutu Studiów nad Rodziną Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie (obecnie UKSW). Dnia 26 października 1996 r. mianowany Biskupem Łomżyńskim, objął diecezję w kanoniczne posiadanie 28 października 1996 roku, odbył uroczysty ingres do katedry łomżyńskiej 17 listopada 1996 roku.  Decyzją prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego z dnia 2 października 2009 r. odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Dnia 11 listopada 2011 r. zakończył posługę pasterską jako Biskup Diecezjalny w Łomży i przeszedł na emeryturę jako Biskup Senior.
Zawołanie biskupie: " In omnibus Christus"

Święto patrona: 8 maja

Zmarł w Lublinie, 17 stycznia 2020 roku, w wieku 84 lat.

Z głębokim bólem informuję, że w dniu 17 stycznia 2020 r. po ciężkiej chorobie, zaopatrzony Sakramentami Świętymi, odszedł do Pana Śp. Ksiądz Biskup Stanisław Stefanek TChr, biskup senior diecezji łomżyńskiej.

Śp. Ksiądz Biskup Stanisław Stefanek urodził się 7 maja 1936 r. w Majdanie Sobieszczańskim.
Wyświęcony na kapłana w Towarzystwie Chrystusowym dnia 28 czerwca 1959 r. w Poznaniu. Został mianowany biskupem pomocniczym w Szczecinie w dniu 4 lipca 1980 r. Sakrę biskupią przyjął w dniu  24 sierpnia 1980 r. w katedrze szczecińskiej z rąk biskupa szczecińsko-kamieńskiego Kazimierza Majdańskiego. Ksiądz Biskup Stanisław jako zawołanie biskupie obrał słowa: „In omnibus Christus”.

Dnia 26 października 1996 r. został mianowany Biskupem Łomżyńskim. Uroczysty ingres do katedry łomżyńskiej odbył w dniu 17 listopada 1996 r. Był szóstym biskupem łomżyńskim.

Ksiądz Biskup Stanisław Stefanek w latach 1993-2008 był dyrektorem Instytutu Studiów nad Rodziną Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie (od 1999 r. UKSW). Troska o rodziny była szczególnym rysem posługi biskupiej Biskupa Stanisława. W ramach Konferencji Episkopatu Polski, przez wiele lat był przewodniczącym Rady ds. Rodziny. Był również członkiem prezydium Papieskiej Rady Rodziny.

Dnia 11 listopada 2011 r. zakończył posługę pasterską jako Biskup Diecezjalny i przeszedł na emeryturę jako Biskup senior. Nie zaprzestał posługi sakramentalnej, w dalszym ciągu aktywnie podejmował działania duszpasterskie, zwłaszcza na rzecz rodzin. Głosił katechezy, rekolekcje i konferencje.

Śp. Księdza Biskupa Stanisława Stefanka polecamy Miłosierdziu Bożemu i prosimy kapłanów oraz wiernych o modlitwę w Jego intencji.
Wieczny odpoczynek racz Mu dać Panie…

+Janusz Stepnowski
 Biskup Łomżyński

Łomża, dnia 17 stycznia 2020 r.

Nuncjatura Apostolska w Polsce

N.1535/11

Ojciec Święty Benedykt XVI:

1. Przyjął rezygnację Księdza Biskupa Stanisława Stefanka TChr. z posługi biskupa łomżyńskiego, złożoną zgodnie z kan. 401 § 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego.

2. Mianował biskupem łomżyńskim ks. prał. Janusza Stepnowskiego, kapłana tejże diecezji, dotychczasowego kierownika biura w Kongregacji ds. Biskupów.

Warszawa, 11 listopada 2011 roku.

+ Celestino Migliore
Nuncjusz Apostolski