17 października 2017

WTOREK DWUDZIESTEGO ÓSMEGO TYGODNIA ZWYKŁEGO

Łk 11, 37-41

Pewien faryzeusz zaprosił Jezusa do siebie na obiad. Poszedł więc i zajął miejsce za stołem. Lecz faryzeusz, widząc to, wyraził zdziwienie, że nie obmył wpierw rąk przed posiłkiem.
Na to rzekł Pan do niego: „Właśnie wy, faryzeusze, dbacie o czystość zewnętrznej strony kielicha i misy, a wasze wnętrze pełne jest zdzierstwa i niegodziwości. Nierozumni! Czyż Stwórca zewnętrznej strony nie uczynił także wnętrza? Raczej dajcie to, co jest wewnątrz, na jałmużnę, a zaraz wszystko będzie dla was czyste”.

„Właśnie wy, faryzeusze, dbacie o czystość zewnętrznej strony kielicha i misy, a wasze wnętrze pełne jest zdzierstwa i niegodziwości.”
Dzisiejszy fragment Ewangelii ukazuje nam słowa Jezusa do współczesnych sobie faryzeusze, którzy zostają przez Niego potępieni za swe przesadne zatroskanie o stronę zewnętrzną rzeczy i spraw – o czystość rytualną naczyń używanych przez nich, przy jednoczesnym zaniedbaniu spraw „wnętrza”, serca, sumienia. Te słowa Jezusa nie tracą na swoim znaczeniu również i dziś, w czasach nam współczesnych. I słowa te powinny być dla nas źródłem refleksji: czy czasami nie jest tak, że staramy się aż do przesady o to, co „zewnętrzne”, a wiec o nasz wygląd, o zewnętrzną etykietę, o piękno odzieży, o czystość naszych mieszkań... – podczas gdy w naszym wnętrzu jest wiele do zrobienia, do oczyszczenia, do uporządkowania. Może grzechy, niewierności Bogu i Jego prawu, złe myśli czy postanowienia sprawiają, że „wewnątrz” wymagamy wiele pracy nad sobą. Korzystajmy więc z Bożej pomocy (której On chętnie chce nam udzielać), szczególnie przez Sakrament Pokuty: częste, systematyczne korzystanie z tego Bożego daru, troska o to, by każda spowiedź, każde spotkanie z Panem przebaczającym nasze grzechy, dobrze przeżyć – a będzie to na pewno nam pomocą w naszej trosce, by nie zaniedbywać stanu naszego wnętrza.
ks. Jan Krupka

Ks. kan. Jan Krupka jest rzecznikiem Łomżyńskiej Kurii Diecezjalnej i wykładowcą Pisma Świętego w Wyższym Seminarium Duchownym w Łomży. Jest jednym z redaktorów Głosu Katolickiego, a także konsultantem w Radiu Nadzieja. Od wielu lat przygotowuje codzienne rozważania ewangeliczne "Słowo Życia" emitowane na antenie diecezjalnej rozgłośni, a także w wielu miejscach w internecie.