21 października 2017

SOBOTA DWUDZIESTEGO ÓSMEGO TYGODNIA ZWYKŁEGO

Łk 12, 8-12

„Kto się przyzna do Mnie wobec ludzi, przyzna się i Syn Człowieczy do niego wobec aniołów Bożych; a kto się Mnie wyprze wobec ludzi, tego wyprę się i Ja wobec aniołów Bożych.
Każdemu, kto mówi jakieś słowo przeciw Synowi Człowieczemu, będzie przebaczone, lecz temu, kto bluźni przeciw Duchowi Świętemu, nie będzie przebaczone. Kiedy was ciągnąć będą do synagog, urzędów i władz, nie martwcie się, w jaki sposób albo czym macie się bronić lub co mówić, bo Duch Święty nauczy was w tej właśnie godzinie, co mówić należy”.

Przyznać się do Jezusa wobec ludzi: zadanie, które stoi przed nami, przed każdym z nas, którzy jesteśmy ochrzczeni i bierzmowani. Wyraźnie słyszymy w słowach dzisiejszej Ewangelii, jak Jezus mówi do nas, że nie możemy milczeć w sprawie własnej wiary, własnej przynależności do Chrystusa i Jego Kościoła św. Zauważamy taką tendencję wyrażaną przez niektóre osoby, że religia, wiara, modlitwa – to sprawy prywatne, które powinny być ograniczone jedynie do własnego domu czy mieszkania, do czasu spędzonego w kościele, natomiast w innych miejscach czy sytuacjach nie powinno być żadnych odniesień, żadnych oznak faktu, że ktoś jest osobą wierzącą. Dzisiejsze słowo Chrystusa jednak temu zaprzecza, mówi o konieczności dawania świadectwa. Przypominają się słowa naszego Zbawiciela z innego miejsca w Bożym słowie, gdzie mówi nam o tym, że nie może być tak, by zapaloną lampę, zapalone światło było chowane pod korcem, pod łóżkiem – w takim miejscu, by było ono niewidoczne. Właśnie nasze światło, światło wiary i miłości chrześcijańskiej, światło świadectwa dawanego bliźnim musi być widoczne, musi spełniać swoje zadanie, a więc musi świecić. My musimy być tym światłem dla współczesnego świata, dla ludzi, których spotykamy na drogach życia. Pamiętajmy o tym!
ks. Jan Krupka

Ks. kan. Jan Krupka jest rzecznikiem Łomżyńskiej Kurii Diecezjalnej i wykładowcą Pisma Świętego w Wyższym Seminarium Duchownym w Łomży. Jest jednym z redaktorów Głosu Katolickiego, a także konsultantem w Radiu Nadzieja. Od wielu lat przygotowuje codzienne rozważania ewangeliczne "Słowo Życia" emitowane na antenie diecezjalnej rozgłośni, a także w wielu miejscach w internecie.