27 października 2017

Napisał
PIĄTEK DWUDZIESTEGO DZIEWIĄTEGO TYGODNIA ZWYKŁEGO


Łk 12, 54-59

Jezus mówił do tłumów: „Gdy ujrzycie chmurę podnoszącą się na zachodzie, zaraz mówicie: «Deszcz idzie». I tak bywa. A gdy wiatr wieje z południa, powiadacie: «Będzie upał». I bywa. Obłudnicy, umiecie rozpoznawać wygląd ziemi i nieba, a jakże obecnego czasu nie rozpoznajecie? I dlaczego sami z siebie nie rozróżniacie tego, co jest słuszne?
Gdy idziesz do urzędu ze swym przeciwnikiem, staraj się w drodze dojść z nim do zgody, by cię nie pociągnął do sędziego; a sędzia przekazałby cię dozorcy, dozorca zaś wtrąciłby cię do więzienia.
Powiadam ci, nie wyjdziesz stamtąd, póki nie oddasz ostatniego pieniążka”.


     „Gdy ujrzycie chmurę podnoszącą się na zachodzie, zaraz mówicie: «Deszcz idzie». I tak bywa.”
O czym mówi Jezus w tym fragmencie Ewangelii? Punktem wyjścia Jego słów jest nawiązanie do znaków związanych ze zmianami pogodowymi. Ci, którzy obserwują poszczególne zjawiska pogodowe mogą z jakimś stopniem prawdopodobieństwa przewidzieć nadchodzące opady deszczu, zbliżający się czas upału i suszy, czy też inne elementy codziennej aury pogodowej. Dlatego też współcześnie przysłuchujemy się prognozom synoptycznym czy też szukamy ich w mediach, by zaplanować rożne nasze codzienne zajęcia czy też sposób ubrania się na czas wyjścia z domu... Jezus mówi nam o „czasie obecnym” i o tym, że my również powinniśmy ten czas rozpoznawać i w odpowiedni sposób kształtować swoje zachowanie w obliczu tych sytuacji, które dostrzegamy w nasze codzienności. Zapewne wiele jest takich spraw, które napotykamy na drodze naszego życia osobistego, rodzinnego, zawodowego... Musimy podejmować w odniesieniu do nich rożne decyzje, musimy zająć właściwą postawę... Powinniśmy być zatroskani o to, by nasza postawa i nasze decyzje zawsze były realizowane w świetle Bożej nauki, Bożego słowa. Stąd trzeba nam sięgać do Bożego słowa, wsłuchiwać się w Jego naukę na modlitwie, by do tych spraw „obecnego czasu” zawsze odnosić się w sposób właściwy dla chrześcijan. Troszczmy się o taką postawę!
Czytany 207 razy
ks. Jan Krupka

Ks. kan. Jan Krupka jest rzecznikiem Łomżyńskiej Kurii Diecezjalnej i wykładowcą Pisma Świętego w Wyższym Seminarium Duchownym w Łomży. Jest jednym z redaktorów Głosu Katolickiego, a także konsultantem w Radiu Nadzieja. Od wielu lat przygotowuje codzienne rozważania ewangeliczne "Słowo Życia" emitowane na antenie diecezjalnej rozgłośni, a także w wielu miejscach w internecie.  

Dane kontaktowe

Kuria Diecezjalna w Łomży
ul. Sadowa 3
18-400 Łomża

tel: 86/ 216 25 91

kuria@diecezja.lomza.pl

 

 

Projekt i wykonanie

spesmedia.png