17 grudnia 2017

TRZECIA NIEDZIELA ADWENTU

J 1, 6-8.19-28

Pojawił się człowiek posłany przez Boga, Jan mu było na imię. Przyszedł on na świadectwo, aby zaświadczyć o Światłości, by wszyscy uwierzyli przez niego. Nie był on światłością, lecz posłanym, aby zaświadczyć o Światłości.
Takie jest świadectwo Jana. Gdy Żydzi wysłali do niego z Jerozolimy kapłanów i lewitów z zapytaniem: „Kto ty jesteś?”, on wyznał, a nie zaprzeczył, oświadczając: „Ja nie jestem Mesjaszem”. Zapytali go: „Cóż zatem? Czy jesteś Eliaszem?”. Odrzekł: „Nie jestem”. „Czy ty jesteś prorokiem?”. Odparł: „Nie!”. Powiedzieli mu więc: „Kim jesteś, abyśmy mogli dać odpowiedź tym, którzy nas wysłali? Co mówisz sam o sobie?”.
Odpowiedział: „Jam głos wołającego na pustyni: Prostujcie drogę Pańską, jak powiedział prorok Izajasz”. A wysłannicy byli spośród faryzeuszów. I zadawali mu pytania, mówiąc do niego: „Czemu zatem chrzcisz, skoro nie jesteś ani Mesjaszem, ani Eliaszem, ani prorokiem?”. Jan im tak odpowiedział: „Ja chrzczę wodą. Pośród was stoi Ten, którego wy nie znacie, który po mnie idzie, a któremu ja nie jestem godzien odwiązać rzemyka u Jego sandała”. Działo się to w Betanii, po drugiej stronie Jordanu, gdzie Jan udzielał chrztu.

„Jam głos wołającego na pustyni: Prostujcie drogę Pańską, jak powiedział prorok Izajasz.”
Tak, Jan wolał na pustyni, wolał nad Jordanem do ludzi sobie współczesnych: prostujcie drogi wasze życia, przygotujcie się na spotkanie z Mesjaszem, obiecanym przez Boga. Jan Chrzciciel mógł ze szczególnym naciskiem mówić te słowa, bo – jak sam stwierdził: „pośród was stoi Ten”, który był zapowiadany. Decyzja wiec musi zostać podjęta od razu, nie można zwlekać, czekać, odkładać jej realizację. Także dla nas wezwanie Jana jest wezwaniem szczególnie aktualnym i mobilizującym. Nie można odkładać, czekać na jakiś wyjątkowy moment, aby rozpocząć nasze przygotowania na spotkanie z Panem. Mamy już trzecią niedzielę Adwentu, za tydzień będziemy przeżywać wyjątkowy dzień Wigilii Bożego Narodzenia. Dlatego powinniśmy się naprawdę mobilizować, aby dobrze wykorzystać ten ostatni tydzień, te ostatnie dni tego pięknego okresu liturgicznego. Warto poddać sprawę naszej osobistej refleksji i znaleźć sobie odpowiedź na pytanie: w jaki sposób chcemy przeżyć ten czas, jakie podejmiemy postanowienia, co zamierzamy zrobić, zrobić na płaszczyźnie duchowej, aby przygotować serca na spotkanie z Jezusem, który przyszedł na świat w Betlejem jako Dziecię, jako Syn Maryi – ale i Syn Boży, witany przez pasterzy, ale także Mędrców ze Wschodu. Co zrobimy, aby prostować nasze drogi dla Jezusa?
ks. Jan Krupka

Ks. kan. Jan Krupka jest rzecznikiem Łomżyńskiej Kurii Diecezjalnej i wykładowcą Pisma Świętego w Wyższym Seminarium Duchownym w Łomży. Jest jednym z redaktorów Głosu Katolickiego, a także konsultantem w Radiu Nadzieja. Od wielu lat przygotowuje codzienne rozważania ewangeliczne "Słowo Życia" emitowane na antenie diecezjalnej rozgłośni, a także w wielu miejscach w internecie.