26 grudnia 2017

ŚWIĘTO ŚWIĘTEGO SZCZEPANA, PIERWSZEGO MĘCZENNIKA

Jezus powiedział do swoich Apostołów:
„Miejcie się na baczności przed ludźmi. Będą was wydawać sądom i w swych synagogach będą was biczować. Nawet przed namiestników i królów będą was wodzić z mego powodu, na świadectwo im i poganom. Kiedy was wydadzą, nie martwcie się o to, jak ani co macie mówić. W owej bowiem godzinie będzie wam poddane, co macie mówić.
Gdyż nie wy będziecie mówili, lecz Duch Ojca waszego będzie mówił przez was. Brat wyda brata na śmierć i ojciec syna; dzieci powstaną przeciw rodzicom i o śmierć ich przyprawią. Będziecie w nienawiści u wszystkich z powodu mego imienia. Lecz kto wytrwa do końca, ten będzie zbawiony”.

„Lecz kto wytrwa do końca, ten będzie zbawiony.”
Może wywoływać pewne zdziwienie celebrowanie w dniu dzisiejszym liturgicznego święta męczennika, w następnym dniu po uroczystości Bożego Narodzenia. Jednak refleksja nad tym prowadzi nas do wniosku: przyjąć prawdę o przyjściu Syna Bożego na świat, o Jego narodzinach w Betlejem, prowadzi nas do przyjęcia Jego słowa, Jego nauczania i do podążania drogą wskazaną nam przez to nauczanie. Tę drogę, drogę Ewangelii musimy podejmować w każdej sytuacji – także i tej trudnej, kiedy dawanie świadectwa o Chrystusie Panu może się wiązać z szyderstwem, cierpieniem, a nawet męczeństwem. Taki nam przykład pozostawił Szczepan, którego czcimy jako pierwszego męczennika. W słowach dziś czytanej Ewangelii Jezus także i do nas mówi, byśmy byli wierni tej drodze dawania świadectwa o Dobrej Nowinie i nam też mówi: „kto wytrwa do końca, będzie zbawiony”. Tak, droga podążania za Chrystusem, droga Ewangelii, droga dawania codziennego świadectwa o własnej wierze jest drogą prowadzącą do zbawienia. Obyśmy potrafili tą drogą zdążać przez życie w codziennych okolicznościach naszego życia. Choć nie jest to proste ani łatwe, jednak mamy zapewnioną pomoc naszego Mistrza i Zbawiciela, Jezusa. On wspierał trud tylu świętych w kolejnych wiekach historii Kościoła św. – tych kanonizowanych, ale i tych nieogłoszonych oficjalnie świętymi, którzy znajdują się w domu Ojca. Nam także towarzyszy na drodze naszego powołania chrześcijańskiego!
ks. Jan Krupka

Ks. kan. Jan Krupka jest rzecznikiem Łomżyńskiej Kurii Diecezjalnej i wykładowcą Pisma Świętego w Wyższym Seminarium Duchownym w Łomży. Jest jednym z redaktorów Głosu Katolickiego, a także konsultantem w Radiu Nadzieja. Od wielu lat przygotowuje codzienne rozważania ewangeliczne "Słowo Życia" emitowane na antenie diecezjalnej rozgłośni, a także w wielu miejscach w internecie.