31 grudnia 2017

ŚWIĘTO ŚWIĘTEJ RODZINY JEZUSA, MARYI I JÓZEFA

Łk 2,22-40

Gdy upłynęły dni Ich oczyszczenia według Prawa Mojżeszowego, Rodzice przynieśli Jezusa do Jerozolimy, aby Go przedstawić Panu. Tak bowiem jest napisane w Prawie Pańskim: „Każde pierworodne dziecko płci męskiej będzie poświęcone Panu”. Mieli również złożyć w ofierze parę synogarlic albo dwa młode gołębie, zgodnie z przepisem Prawa Pańskiego.
A żył w Jerozolimie człowiek, imieniem Symeon. Był to człowiek prawy i pobożny, wyczekiwał pociechy Izraela, a Duch Święty spoczywał na nim. Jemu Duch Święty objawił, że nie ujrzy śmierci, aż zobaczy Mesjasza Pańskiego. Za natchnieniem więc Ducha przyszedł do świątyni. A gdy Rodzice wnosili Dzieciątko Jezus, aby postąpić z Nim według zwyczaju Prawa, on wziął Je w objęcia, błogosławił Boga i mówił:
„Teraz, o Władco, pozwól odejść słudze Twemu w pokoju, według Twojego słowa.
Bo moje oczy ujrzały Twoje zbawienie, któreś przygotował wobec wszystkich narodów: światło na oświecenie pogan i chwałę ludu Twego, Izraela”.
A Jego ojciec i Matka dziwili się temu, co o Nim mówiono. Symeon zaś błogosławił Ich i rzekł do Maryi, Matki Jego: „Oto Ten przeznaczony jest na upadek i na powstanie wielu w Izraelu i na znak, któremu sprzeciwiać się będą. A Twoją duszę miecz przeniknie, aby na jaw wyszły zamysły serc wielu”.
Była tam również prorokini Anna, córka Fanuela z pokolenia Asera, bardzo podeszła w latach. Od swego panieństwa siedem lat żyła z mężem i pozostała wdową. Liczyła już osiemdziesiąty czwarty rok życia. Nie rozstawała się ze świątynią, służąc Bogu w postach i modlitwach dniem i nocą. Przyszedłszy w tej właśnie chwili, sławiła Boga i mówiła o Nim wszystkim, którzy oczekiwali wyzwolenia Jerozolimy.
A gdy wypełnili wszystko według Prawa Pańskiego, wrócili do Galilei, do swego miasta Nazaret.
Dziecię zaś rosło i nabierało mocy, napełniając się mądrością, a łaska Boża spoczywała na Nim.

„Gdy upłynęły dni Ich oczyszczenia według Prawa Mojżeszowego, Rodzice przynieśli Jezusa do Jerozolimy, aby Go przedstawić Panu.”
W niedzielę w oktawie Bożego Narodzenia przeżywamy święto Świętej Rodziny. Dzień ten nam przypomina, że Jezus przyszedł na świat w ziemskiej rodzinie, że jako Człowiek wzrastał pod opieką Maryi i Józefa. Dzisiejszy fragment Ewangelii ukazuje nam Świętą Rodzinę, która udała się do Jerozolimy, aby w Świątyni wypełnić to, co zostało polecone na kartach prawa Bożego. Józef i Maryja własnym przykładem ukazują gotowość realizacji tego, co Bóg polecił. Patrząc na ten przykład uczymy się podobnej postawy. Oby w szczególny sposób w naszych chrześcijańskich rodzinach taki przykład wiary i posłuszeństwa Bożej nauce był widoczny! Właśnie nasze rodzinne domy powinny być pierwszym miejscem nauki o Bogu i dawania o Nim świadectwa. To świadectwo powinni dawać małżonkowie wzajemnie wobec sobie. To świadectwo powinno być podstawową częścią wychowania własnych dzieci – zgodnie z zobowiązaniem podjętym w momencie proszenia o chrzest dla nich. To świadectwo rodzina chrześcijańska powinna także dawać innym osobom, znajdującym się pod jednym dachem, sąsiadom, krewnym, znajomym czy nieznajomym... Oby każda rodzina osób wierzących o takie świadectwo się troszczyła!
ks. Jan Krupka

Ks. kan. Jan Krupka jest rzecznikiem Łomżyńskiej Kurii Diecezjalnej i wykładowcą Pisma Świętego w Wyższym Seminarium Duchownym w Łomży. Jest jednym z redaktorów Głosu Katolickiego, a także konsultantem w Radiu Nadzieja. Od wielu lat przygotowuje codzienne rozważania ewangeliczne "Słowo Życia" emitowane na antenie diecezjalnej rozgłośni, a także w wielu miejscach w internecie.