26 stycznia 2018

WSPOMNIENIE ŚWIĘTYCH BISKUPÓW: TYMOTEUSZA I TYTUSA

Łk 10,1-9

Spośród swoich uczniów wyznaczył Pan jeszcze innych, siedemdziesięciu dwóch, i wysłał ich po dwóch przed sobą do każdego miasta i miejscowości, dokąd sam przyjść zamierzał.
Powiedział też do nich: „Żniwo wprawdzie wielkie, ale robotników mało; proście więc Pana żniwa, żeby wyprawił robotników na swoje żniwo. Idźcie, oto was posyłam jak owce między wilki. Nie noście ze sobą trzosa ani torby, ani sandałów; i nikogo w drodze nie pozdrawiajcie.
Gdy do jakiego domu wejdziecie, najpierw mówcie: «Pokój temu domowi!» Jeśli tam mieszka człowiek godny pokoju, wasz pokój spocznie na nim; jeśli nie, powróci do was.
W tym samym domu zostańcie, jedząc i pijąc, co mają: bo zasługuje robotnik na swą zapłatę.
Nie przechodźcie z domu do domu. Jeśli do jakiego miasta wejdziecie i przyjmą was, jedzcie, co wam podadzą; uzdrawiajcie chorych, którzy tam są, i mówcie im: «Przybliżyło się do was królestwo Boże»”.

„Spośród Swoich uczniów Pan wyznaczył jeszcze innych, siedemdziesięciu dwóch...”
Nie tyko dwunastu Apostołów osobiście wyznaczonych przez Jezusa otrzymało zadanie głoszenia Chrystusowej Dobrej Nowiny. Dziś mówi nam Ewangelista, św. Łukasz, że Jezus wyznaczył także inne grono głosicieli – grono liczniejsze niż to pierwsze, bo liczące aż 72 osoby. Potrzebni bowiem byli kolejni świadkowie Chrystusa, bo zadanie do wykonania było ogromne. Nauka Jezusa powinna była dotrzeć do „każdego miasta i miejscowości”, do której miał przybyć Jezus. Zadanie głoszenia Dobrej Nowiny Chrystusa, naszego Pana, pozostaje jednak wciąż aktualne. Stąd Pan Bóg powołuje ciągle nowe rzesze ludzi, którzy mają przez posługę kapłańską, przez życie Jemu konsekrowane, przez pracę katechetyczną czy posługę na terenach misyjnych – dziś głosić naukę naszego Pana i Zbawiciela, Chrystusa. Pamiętajmy jednak, że zadaniem głoszenia, zadaniem dawania świadectwa o Nim – Jezus obdarza wszystkich Swoich uczniów bez wyjątku, wszystkich, którzy otrzymali sakrament chrztu św. oraz sakrament bierzmowania. Zadaniem tym obdarzył także i nas. My także jesteśmy wezwani przez Pana do dawania naszego świadectwa. Zastanówmy się więc, jak możemy to czynić w swoim codziennym życiu. Zastanówmy się: jak możemy być świadkami Chrystusa? Jak powinniśmy głosić Jego Ewangelię swoim życiem?
ks. Jan Krupka

Ks. kan. Jan Krupka jest rzecznikiem Łomżyńskiej Kurii Diecezjalnej i wykładowcą Pisma Świętego w Wyższym Seminarium Duchownym w Łomży. Jest jednym z redaktorów Głosu Katolickiego, a także konsultantem w Radiu Nadzieja. Od wielu lat przygotowuje codzienne rozważania ewangeliczne "Słowo Życia" emitowane na antenie diecezjalnej rozgłośni, a także w wielu miejscach w internecie.