27 stycznia 2018

SOBOTA TRZECIEGO TYGODNIA ZWYKŁEGO

Mk 4,35-41

Przez cały dzień Jezus nauczał w przypowieściach. Gdy zapadł wieczór owego dnia, rzekł do uczniów: „Przeprawmy się na drugą stronę”. Zostawili więc tłum, a Jego zabrali, tak jak był w łodzi. Także inne łodzie płynęły z Nim.
Naraz zerwał się gwałtowny wicher. Fale biły w łódź, tak że łódź się już napełniała. On zaś spał w tyle łodzi na wezgłowiu. Zbudzili Go i powiedzieli do Niego: „Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?” On wstał, rozkazał wichrowi i rzekł do jeziora: „Milcz, ucisz się”. Wicher się uspokoił i nastała głęboka cisza.
Wtedy rzekł do nich: „Czemu tak bojaźliwi jesteście? Jakże wam brak wiary?” Oni zlękli się bardzo i mówili jeden do drugiego : „Kim właściwie On jest, że nawet wicher i jezioro są Mu posłuszne?”

„Oni zlękli się bardzo i mówili jeden do drugiego : «Kim właściwie On jest, że nawet wicher i jezioro są Mu posłuszne?».”
To reakcja uczniów na uciszenie burzy przez Jezusa. Wystarczyło jedno słowo z Jego strony, by wiatr się uciszył i uspokoiły się wody. Zażegnane zostało niebezpieczeństwo grożące wszystkim znajdującym się w łodzi. Kto ma taką władzę, kto może w ten sposób wydawać polecenia siłom natury? Uczniowie stawiają takie pytanie. My znamy na nie odpowiedź. Znamy ją, bo wynieśliśmy ją z domu rodzinnego, wychowani w wierze przez naszych rodziców, przez chrzestnych czy jeszcze inne osoby spośród naszych najbliższych. Znamy odpowiedź – bo uczestniczyliśmy w katechezie w latach szkolnych, przygotowując się także do sakramentów: do sakramentu pokuty, do pierwszego przyjęcia Jezusa w Eucharystii, do bierzmowania. Znamy – ale jednocześnie musimy ciągle sobie na nowo przypominać tę odpowiedź, odpowiedź na pytanie o tożsamość Jezusa. Kim On jest? A jeszcze bardziej: Kim jest dla nas? Czy naprawdę wierzymy, że Jezus jest Mesjaszem, Synem Bożym, Zbawicielem świata, naszym Królem i Panem? Łatwo odpowiedzieć twierdząco na to pytanie. Jednak za taką odpowiedzią musi iść czyn, codzienne życie przeżywane jako świadectwo tego, co mówimy ustami. Przyglądajmy się swojemu życiu: czy w nim dajemy odpowiedź na to, kim jest dla nas Jezus?
ks. Jan Krupka

Ks. kan. Jan Krupka jest rzecznikiem Łomżyńskiej Kurii Diecezjalnej i wykładowcą Pisma Świętego w Wyższym Seminarium Duchownym w Łomży. Jest jednym z redaktorów Głosu Katolickiego, a także konsultantem w Radiu Nadzieja. Od wielu lat przygotowuje codzienne rozważania ewangeliczne "Słowo Życia" emitowane na antenie diecezjalnej rozgłośni, a także w wielu miejscach w internecie.