1 lutego 2018

CZWARTEK CZWARTEGO TYGODNIA ZWYKŁEGO

Mk 6,7-13

Jezus przywołał do siebie Dwunastu i zaczął rozsyłać ich po dwóch. Dał im też władzę nad duchami nieczystymi.
I przykazał im, żeby nic z sobą nie brali na drogę prócz laski: ani chleba, ani torby, ani pieniędzy w trzosie. „Ale idźcie obuci w sandały i nie wdziewajcie dwóch sukien”.
I mówił do nich: „Gdy do jakiego domu wejdziecie, zostańcie tam, aż stamtąd wyjdziecie. Jeśli w jakim miejscu was nie przyjmą i nie będą was słuchać, wychodząc stamtąd strząśnijcie proch z nóg waszych na świadectwo dla nich”.
Oni więc wyszli i wzywali do nawrócenia. Wyrzucali też wiele złych duchów oraz wielu chorych namaszczali olejem i uzdrawiali.

„Jezus przywołał do Siebie Dwunastu i zaczął ich rozsyłać po dwóch.”
Relacja Ewangelisty o posłaniu Dwunastu z misją dawania świadectwa o Jezusie. Niech to słowo, czytane dzisiaj w Liturgii I czwartku miesiąca lutego, będzie dla nas zachętą do tego, byśmy pamiętali o tych, którzy są przez Chrystusa powołani i posyłani w czasach nam współczesnych. Mamy bowiem pamiętać w naszej modlitwie o tej szczególnej intencji – szczególnie w dzień czwartkowy (przypominający nam dzień Wielkiego Czwartku). Polecajmy wiec Bogu naszą prośbę o nowe, liczne, gorliwe powołania do pracy w Winnicy Pana. Prośmy Boga, by nie brakowało powołanych do kapłaństwa, do życia zakonnego, do posługi misyjnej w Kościele. Jezusowe stwierdzenie o tym, że żniwo wielkie, a robotników mało – pozostaje wciąż aktualne. Prośmy też Boga w intencji tych, których On powołał. Polecajmy Mu tych, którzy są w seminariach, w domach formacji zakonnej; polecajmy tych, którzy wypełniają posługę kapłańska, zakonna, misyjną – także i tych, którzy pośród nas pracują. Prośmy Boga o potrzebne dla nich błogosławieństwo Pana, o potrzebne dla nich siły do wypełniania ich misji. Ta modlitwa niech będzie też naszym wyrazem wdzięczności, że Bóg postawił tych ludzi na naszej drodze życia, że możemy z ich posługi korzystać. Włączmy się w czwartkową modlitwę Kościoła św. w intencji powołań i powołanych.
ks. Jan Krupka

Ks. kan. Jan Krupka jest rzecznikiem Łomżyńskiej Kurii Diecezjalnej i wykładowcą Pisma Świętego w Wyższym Seminarium Duchownym w Łomży. Jest jednym z redaktorów Głosu Katolickiego, a także konsultantem w Radiu Nadzieja. Od wielu lat przygotowuje codzienne rozważania ewangeliczne "Słowo Życia" emitowane na antenie diecezjalnej rozgłośni, a także w wielu miejscach w internecie.