16 lutego 2018

PIĄTEK PO POPIELCU

Mt 9,14-15

Po powrocie Jezusa z krainy Gadareńczyków podeszli do Niego uczniowie Jana i zapytali: „Dlaczego my i faryzeusze dużo pościmy, Twoi zaś uczniowie nie poszczą?”
Jezus im rzekł: „Czy goście weselni mogą się smucić, dopóki oblubieniec jest z nimi? Lecz przyjdzie czas, kiedy zabiorą im oblubieńca, a wtedy będą pościć”.

„ (...) a wtedy będą pościć.”
Odpowiedź Jezusa na pytanie, które Mu zostało postawione na temat zachowania Jego uczniów mówiła o tej szczególnej sytuacji, w której byli ci, którzy Mu towarzyszyli w czasie Jego działalności publicznej. Oni byli tymi, wśród których Pan Młody był obecny. Był wśród nich Chrystus. Oni cieszyli się, radowali się Jego obecnością i trudno byłoby w takiej sytuacji mówić o „poście”, o umartwieniu. Nie wyklucza jednak Chrystus takiej sytuacji, w której także i Jego uczniowie mieliby praktykować post. Mówi, że „wtedy będą pościć”. Może rozpoczęty przez nas okres Wielkiego Postu jest takim czasem, w którym trzeba by nam było zastanowić się nad naszym przeżywaniem postu, umartwienia, wyrzeczenia. Choć prawdą jest, że całe nasze życie mamy przeżywać tak, aby w nim były nasze dobre uczynki: modlitwa, post, jałmużna, to jednak ten czas przed Wielkanocą jest okresem, w którym powinniśmy szczególnie zastanowić się nad naszym wykorzystaniem czasu życia także dla realizacji dobrych uczynków. Dziś zastanówmy się nad naszym postem, naszym umartwieniem. Jakie umartwienie ofiarowaliśmy Bogu na ten czas Wielkiego Postu? A jeśli tego jeszcze nie uczyniliśmy – to co możemy Mu ofiarować? Rezygnacja z alkoholu, papierosów, słodyczy, oglądania TV, słuchania muzyki, siedzenia przed komputerem... „Wtedy będą pościć.” Jaki jest nasz „post wielkopostny”?
ks. Jan Krupka

Ks. kan. Jan Krupka jest rzecznikiem Łomżyńskiej Kurii Diecezjalnej i wykładowcą Pisma Świętego w Wyższym Seminarium Duchownym w Łomży. Jest jednym z redaktorów Głosu Katolickiego, a także konsultantem w Radiu Nadzieja. Od wielu lat przygotowuje codzienne rozważania ewangeliczne "Słowo Życia" emitowane na antenie diecezjalnej rozgłośni, a także w wielu miejscach w internecie.