17 lutego 2018

SOBOTA PO POPIELCU

Łk 5,27-32

Jezus zobaczył celnika, imieniem Lewi, siedzącego w komorze celnej. Rzekł do niego: „Pójdź za Mną”. On zostawił wszystko, wstał i poszedł za Nim.
Potem Lewi sprawił dla Niego wielkie przyjęcie u siebie w domu; a była spora liczba celników oraz innych, którzy zasiadali z nimi do stołu. Na to szemrali faryzeusze i uczeni ich w Piśmie i mówili do Jego uczniów: „Dlaczego jecie i pijecie z celnikami i grzesznikami?”
Lecz Jezus im odpowiedział: „Nie potrzebują lekarza zdrowi, ale ci, którzy się źle mają. Nie przyszedłem wezwać do nawrócenia sprawiedliwych, lecz grzeszników”.

„Rzekł do niego: «Pójdź za Mną»”.
Dzisiaj liturgia nam przypomina opis powołania Lewiego-Mateusza. Decyzja celnika Lewiego była natychmiastowa. Zostawił wszystko to, co było jego dotychczasowym życiem: praca, pieniądze zebrane przy wypełnianiu urzędu celnika – i poszedł za Chrystusem, który stał się Jego Mistrzem. Celnik Lewi stał się apostołem Mateuszem, głosicielem Chrystusowej Ewangelii, świadkiem Jezusa i Jego Dobrej Nowiny. W czasie Wielkiego Postu zwraca się Pan do każdego z nas ze Swoim wezwaniem: „Pójdź za Mną”, które możemy też odczytać jako wezwanie do tego, by przeżyć w swoim życiu nawrócenie. Mamy wyrazić nasz żal za grzechy, za naszą niewierność Bożym przykazaniom i na nowo postanowić nasze „pójście za Jezusem”, a więc kroczenie przez życie drogą wskazaną nam przez Jego naukę, przez Jego Ewangelię. To „pójdź za Mną” wypowiedziane przez Chrystusa może jest dla nas wezwaniem, byśmy w czasie Wielkiego Postu znaleźli więcej czasu na modlitwę, na czytanie słowa Bożego, może to wezwanie mówi o tym, byśmy znaleźli czas na dobre przeżycie rekolekcji wielkopostnych, może Chrystus mówiąc do nas: „Pójdź za Mną” chce, byśmy w tym czasie przygotowania do Wielkanocy czynili jeszcze więcej dobra niż dotychczas... Chrystus i do nas mówi: „Pójdź za Mną”. Jak Mu odpowiemy w tym okresie wielkopostnym?
ks. Jan Krupka

Ks. kan. Jan Krupka jest rzecznikiem Łomżyńskiej Kurii Diecezjalnej i wykładowcą Pisma Świętego w Wyższym Seminarium Duchownym w Łomży. Jest jednym z redaktorów Głosu Katolickiego, a także konsultantem w Radiu Nadzieja. Od wielu lat przygotowuje codzienne rozważania ewangeliczne "Słowo Życia" emitowane na antenie diecezjalnej rozgłośni, a także w wielu miejscach w internecie.