24 lutego 2018

SOBOTA PIERWSZEGO TYGODNIA WIELKIEGO POSTU

Jezus powiedział do swoich uczniów:
„Słyszeliście, że powiedziano: «Będziesz miłował swego bliźniego, a nieprzyjaciela swego będziesz nienawidził».
A Ja wam powiadam: Miłujcie waszych nieprzyjaciół i módlcie się za tych, którzy was prześladują; tak będziecie synami Ojca waszego, który jest w niebie; ponieważ On sprawia, że słońce Jego wschodzi nad złymi i nad dobrymi, i On zsyła deszcz na sprawiedliwych i niesprawiedliwych.
Jeśli bowiem miłujecie tych, którzy was miłują, cóż za nagrodę mieć będziecie? Czyż i celnicy tego nie czynią? I jeśli pozdrawiacie tylko swych braci, cóż szczególnego czynicie? Czyż i poganie tego nie czynią?
Bądźcie więc wy doskonali, jak doskonały jest wasz Ojciec niebieski”.

„Bądźcie więc wy doskonali, jak doskonały jest wasz Ojciec niebieski.”
Jedno z bardziej znanych zdań nauczania Jezusa. Wyznacza nam niesamowicie wysoki poziom, który powinniśmy starać się osiągnąć: być doskonałym jak Bóg. Refleksja nam podpowiada, że jest to rzecz niemożliwa. Nasze słabe ludzkie siły, nasza skłonność do ulegania pokusom i okazjom do grzechu wskazują na to, że mimo wielkiej pracy nad sobą, nad własnym życiem – nie osiągniemy nigdy tej doskonałości, o której mówi nam Jezus w dzisiejszej Ewangelii. Niestety, świadomość tej ludzkiej niemożności prowadzi niektórych do stwierdzenia: jeśli nie jestem w stanie tego uczynić, to nie ma sensu nawet próbować... Jeśli jednak Chrystus Pan, znając nas, znając nasze ludzkie słabości i ograniczenia, wyznacza nam taką drogę – to znaczy, że warto ją podjąć. Warto podjąć troskę o doskonalenie siebie, warto podjąć troskę o nieustanne zbliżanie się do Boga, troskę o coraz wierniejsze wypełnianie Jego nauki. Powinniśmy ten wysiłek podejmować, stając się w pewnym sensie podobni do sportowców, którzy podejmują trud systematycznego ćwiczenia, systematycznej pracy nad sobą, swoją formą, wynikami zdobywanymi przez siebie. Podejmują oni ten wysiłek z wielkim zaangażowaniem, by stawać się lepszymi w swej dziedzinie każdego dnia. Bądźmy im podobni w naszej systematycznej pracy nad realizacją woli Bożej w codzienności naszego życia!
ks. Jan Krupka

Ks. kan. Jan Krupka jest rzecznikiem Łomżyńskiej Kurii Diecezjalnej i wykładowcą Pisma Świętego w Wyższym Seminarium Duchownym w Łomży. Jest jednym z redaktorów Głosu Katolickiego, a także konsultantem w Radiu Nadzieja. Od wielu lat przygotowuje codzienne rozważania ewangeliczne "Słowo Życia" emitowane na antenie diecezjalnej rozgłośni, a także w wielu miejscach w internecie.