3 kwietnia 2018

WTOREK W OKTAWIE WIELKANOCY

J 20,11-18

Maria Magdalena stała przed grobem płacząc. A kiedy tak płakała, nachyliła się do grobu i ujrzała dwóch aniołów w bieli siedzących, jednego przy głowie, a drugiego przy nogach, w miejscu, gdzie leżało ciało Jezusa.
I rzekli do niej: „Niewiasto, czemu płaczesz?”
Odpowiedziała im: „Zabrano Pana mego i nie wiem, gdzie Go położono”.
Gdy to powiedziała, odwróciła się i ujrzała stojącego Jezusa, ale nie wiedziała, że to Jezus.
Rzekł do niej Jezus: „Niewiasto, czemu płaczesz? Kogo szukasz?”
Ona zaś sądząc, że to jest ogrodnik, powiedziała do Niego: „Panie, jeśli ty Go przeniosłeś, powiedz mi, gdzie Go położyłeś, a ja Go wezmę”.
Jezus rzekł do niej: „Mario!” A ona obróciwszy się powiedziała do Niego po hebrajsku: „Rabbuni”, to znaczy: Nauczycielu.
Rzekł do niej Jezus: „Nie zatrzymuj Mnie, jeszcze bowiem nie wstąpiłem do Ojca. Natomiast udaj się do moich braci i powiedz im: «Wstępuję do Ojca mego i Ojca waszego oraz do Boga mego i Boga waszego»„.
Poszła Maria Magdalena oznajmiając uczniom: „Widziałam Pana i to mi powiedział”.

„Natomiast udaj się do Moich braci i powiedz im...”
Ewangelia ukazuje nam Marię Magdalenę zasmuconą, płaczącą przy grobie Chrystusowym. Ona jeszcze nie rozumie dlaczego ten grób jest pusty, gdzie jest ciało Jezusa. Nie potrafiła w pierwszym momencie rozpoznać Zmartwychwstałego Pana, kiedy On się jej ukazał. Dopiero, gdy do niej zwrócił się po imieniu, rozpoznała, że to On, że On naprawdę żyje, że On powstał z martwych. I Chrystus daje jej od razu polecenie, by „nie stała w miejscu”, by nie zatrzymywała dla siebie radosnej wieści o Jego zmartwychwstaniu, ale by poszła do uczniów, do innych ludzi – by poszła niosąc im wieść o tym, że On, Pan i Zbawca, pokonał śmierć, dokonał odkupienia świata. Jezus i nas posyła z tą radosną wieścią o Swoim zmartwychwstaniu, o tym, że On żyje, o tym, że On jest Zwycięzcą. Posyła nas Jezus do naszych braci i sióstr, do naszych bliźnich, posyła na drogi naszej codzienności. Posyła w tym celu, byśmy dzielili się radością ze Zmartwychwstania Pana. Niech więc trwa w nas radość świąteczna. Pewnie o nią nie zawsze łatwo. Dziś już trzeba nam wracać do obowiązków w pracy, w szkole, na uczelni. Codzienność przynosi nam różne sytuacje trudne, wymagające, pracochłonne, podczas których nie zawsze łatwo o tę radość... Niech jednak trwa w nas radość wielkanocna – i tą radością się dzielmy z tymi, których będziemy spotykać: PAN ŻYJE!
ks. Jan Krupka

Ks. kan. Jan Krupka jest rzecznikiem Łomżyńskiej Kurii Diecezjalnej i wykładowcą Pisma Świętego w Wyższym Seminarium Duchownym w Łomży. Jest jednym z redaktorów Głosu Katolickiego, a także konsultantem w Radiu Nadzieja. Od wielu lat przygotowuje codzienne rozważania ewangeliczne "Słowo Życia" emitowane na antenie diecezjalnej rozgłośni, a także w wielu miejscach w internecie.