14 kwietnia 2018

SOBOTA DRUGIEGO TYGODNIA WIELKANOCNEGO

J 6,16-21

Po rozmnożeniu chlebów, o zmierzchu uczniowie Jezusa zeszli nad jezioro i wsiadłszy do łodzi przeprawili się przez nie do Kafarnaum. Nastały już ciemności, a Jezus jeszcze do nich nie przyszedł; jezioro burzyło się od silnego wiatru.
Gdy upłynęli około dwudziestu pięciu lub trzydziestu stadiów, ujrzeli Jezusa kroczącego po jeziorze i zbliżającego się do łodzi. I przestraszyli się. On zaś rzekł do nich: „To Ja jestem, nie bójcie się”. Chcieli Go zabrać do łodzi, ale łódź znalazła się natychmiast przy brzegu, do którego zdążali.

„ (...) jezioro burzyło się od silnego wiatru.”
Św. Jan Ewangelista przedstawia nam dziś kolejne wydarzenia, które miały miejsce po rozmnożeniu chleba i ryb przez Jezusa (o czym czytaliśmy w dniu wczorajszym podczas liturgii). Po rozmnożeniu pokarmu Jezus posłał uczniów, aby ci płynęli na drugi brzeg Jeziora Galilejskiego. On zaś pozostał na rozmowie z Ojcem. W czasie przeprawy uczniowie musieli stawić czoła burzy na jeziorze. To właśnie w trakcie jej trwania przybył do nich Chrystus, po czym natychmiast burza się uspokoiła, a oni znaleźli się u celu podróży – po drugiej stronie jeziora. W tej scenie odczytać możemy przypomnienie dla nas. Jezus jest obecny także przy ans, chce nam towarzyszyć w każdym momencie naszej codzienności, także w chwilach, kiedy nas uderzają burze życiowe, kiedy musimy zmagać się z różnymi falami przeciwności, kiedy trzeba nam stawiać czoła różnego rodzaju trudnościom. Nie możemy w takich sytuacjach poddawać się rozpaczy, nie możemy tracić ufności serca, pokładanej w Bożej mocy i miłosierdziu. Oddawajmy się każdego dnia pod opiekę Chrystusa, naszego Zbawiciela, prośmy o Jego pomoc w podążaniu po drogach naszej codzienności – z ufnością, że On nas nie opuści. On i do nas mówi: „To Ja jestem, nie bójcie się”. Chrystus i nam mówi: „Nie bójcie się, Ja jestem z wami”.
ks. Jan Krupka

Ks. kan. Jan Krupka jest rzecznikiem Łomżyńskiej Kurii Diecezjalnej i wykładowcą Pisma Świętego w Wyższym Seminarium Duchownym w Łomży. Jest jednym z redaktorów Głosu Katolickiego, a także konsultantem w Radiu Nadzieja. Od wielu lat przygotowuje codzienne rozważania ewangeliczne "Słowo Życia" emitowane na antenie diecezjalnej rozgłośni, a także w wielu miejscach w internecie.