21 maja 2018

Napisał
ŚWIĘTO NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNY, MATKI KOŚCIOŁA


J 2,1-11

W Kanie Galilejskiej odbywało się wesele i była tam Matka Jezusa. Zaproszono na to wesele także Jezusa i Jego uczniów.
A kiedy zabrakło wina, Matka Jezusa mówi do Niego: „Nie mają już wina”. Jezus Jej odpowiedział: „Czyż to moja lub Twoja sprawa, Niewiasto? Jeszcze nie nadeszła moja godzina”. Wtedy Matka Jego powiedziała do sług: „Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie”.
Stało zaś tam sześć stągwi kamiennych przeznaczonych do żydowskich oczyszczeń, z których każda mogła pomieścić dwie lub trzy miary. Rzekł do nich Jezus: „Napełnijcie stągwie wodą”. I napełnili je aż po brzegi. Potem do nich powiedział: „Zaczerpnijcie teraz i zanieście staroście weselnemu”. Ci zaś zanieśli.
A gdy starosta weselny skosztował wody, która stała się winem, i nie wiedział, skąd ono pochodzi, ale słudzy, którzy czerpali wodę, wiedzieli, przywołał pana młodego i powiedział do niego: „Każdy człowiek stawia najpierw dobre wino, a gdy się napiją, wówczas gorsze. Ty zachowałeś dobre wino aż do tej pory”.
Taki to początek znaków uczynił Jezus w Kanie Galilejskiej. Objawił swoją chwałę i uwierzyli w Niego Jego uczniowie.


     „A kiedy zabrakło wina, Matka Jezusa mówi do Niego: «Nie maja już wina».”
Św. Jan, Apostoł i Ewangelista, przekazuje nam relację o wydarzeniu, które miało miejsce na początku publicznej działalności Jezusa, podczas godów weselnych w Kanie. Kiedy zabrakło wina – Maryja, Matka Jezusa, dostrzega ten problem jakże bolesny dla nowożeńców i dla tych, którzy byli odpowiedzialni za przygotowanie i przebieg uczty weselnej. Zwróciła się z nim do Swego Syna, Jezusa. Uczyniła to zapewne z wielkim zaufaniem do Niego, bo nie prosi o nic, a tylko stwierdza fakt braku. Ona zaufała Chrystusowi, że On będzie znał najlepsze rozwiązanie dla tej sytuacji. Tego nas uczy Maryja, którą dziś czcimy, w drugim dniu uroczystości Zesłania Ducha Świętego, jako Matkę Kościoła. Uczy nas przedstawiania naszych próśb Bożemu Miłosierdziu, uczy nas ufnej modlitwy kierowanej do Jej Syna, a naszego Pana, Jezusa. Uczy nas Maryja, byśmy w Nim pokładali naszą ufność, że On przyjdzie nam z pomocą Swej łaski w taki sposób, by to jak najlepiej służyło naszemu dobru. Takiej postawy uczy nas Maryja, mówiąca Jezusowi o trudnej sprawie, która miała miejsce na weselu w Kanie. Takiej postawy uczy nas Matka Najświętsza, Matka Kościoła, kiedy staje przed nami jako Wzór modlitwy i zaufania. Uczmy się od Niej i w naszym codziennym życiu starajmy się Ją naśladować.
Czytany 126 razy
ks. Jan Krupka

Ks. kan. Jan Krupka jest rzecznikiem Łomżyńskiej Kurii Diecezjalnej i wykładowcą Pisma Świętego w Wyższym Seminarium Duchownym w Łomży. Jest jednym z redaktorów Głosu Katolickiego, a także konsultantem w Radiu Nadzieja. Od wielu lat przygotowuje codzienne rozważania ewangeliczne "Słowo Życia" emitowane na antenie diecezjalnej rozgłośni, a także w wielu miejscach w internecie.  

Dane kontaktowe

Kuria Diecezjalna w Łomży
ul. Sadowa 3
18-400 Łomża

tel: 86/ 216 25 91

kuria@diecezja.lomza.pl

 

 

Projekt i wykonanie

spesmedia.png