7 lipca 2018

SOBOTA TRZYNASTEGO TYGODNIA ZWYKŁEGO

Mt 9,14-17

Uczniowie Jana podeszli do Jezusa i zapytali: „Dlaczego my i faryzeusze dużo pościmy, Twoi zaś uczniowie nie poszczą?” Jezus im rzekł: „Czy goście weselni mogą się smucić, dopóki pan młody jest z nimi? Lecz przyjdzie czas, kiedy zabiorą im pana młodego, a wtedy będą pościć.
Nikt nie przyszywa łaty z surowego sukna do starego ubrania, gdyż łata obrywa ubranie i gorsze robi się przedarcie. Nie wlewa się też młodego wina do starych bukłaków. W przeciwnym razie bukłaki pękają, wino wycieka, a bukłaki się psują. Raczej młode wino wlewa się do nowych bukłaków, a tak jedno i drugie się zachowuje”.

„Czy goście weselni mogą się smucić, dopóki pan młody jest z nimi?”
Jezus w rozmowie z uczniami Jana Chrzciciela na temat postu nawiązuje do zwyczajów związanych z obrzędami weselnymi i zauważa, że obecności pana młodego wśród gości weselnych towarzyszy atmosfera radości. Rzeczywiście, czas weselny, czas godów, czas przyjęcia z okazji zawarcia małżeństwa jest czasem wielkiej radości. Trudno byłoby, a nawet powiedzielibyśmy niewłaściwą rzeczą byłoby smucić się w takim momencie. Możemy powiedzieć, że w tych słowach znajdujemy dla siebie podpowiedź i wskazanie, aby także nasze spotkania z Chrystusem, który nazywa Siebie Oblubieńcem Kościoła św., który do Siebie odnosi obraz Pana młodego – były także chwilami wielkiej radości serca. A my nieraz traktujemy nasze spotkania z Jezusem: udział we Mszy św., czas osobistej modlitwy, lektura Bożego słowa – jako coś, co jest ciężkim obowiązkiem, czymś bardzo obciążającym, co przyjmujemy jako „konieczność”, z niechęcią, ze znudzeniem, z brakiem troski o należyte skupienie. Spróbujmy jednak patrzeć z radością na te możliwości, które Bóg nam daje na drogach codzienności, aby z Nim się spotkać, aby z Nim być, aby Go słuchać i przyjmować to, czym On nas chce obdarzyć. Niech podpowiedzią nam będą słowa Psalmisty: „Idźmy z radością na spotkanie Pana!”.
ks. Jan Krupka

Ks. kan. Jan Krupka jest rzecznikiem Łomżyńskiej Kurii Diecezjalnej i wykładowcą Pisma Świętego w Wyższym Seminarium Duchownym w Łomży. Jest jednym z redaktorów Głosu Katolickiego, a także konsultantem w Radiu Nadzieja. Od wielu lat przygotowuje codzienne rozważania ewangeliczne "Słowo Życia" emitowane na antenie diecezjalnej rozgłośni, a także w wielu miejscach w internecie.