28 lutego 2019

CZWARTEK SIÓDMEGO TYGODNIA ZWYKŁEGO

Mk 9,41-50

Jezus powiedział do swoich uczniów:
„Kto wam poda kubek wody do picia, dlatego że należycie do Chrystusa, zaprawdę powiadam wam, nie utraci swojej nagrody.
Jeśli twoja ręka jest dla ciebie powodem grzechu, odetnij ją; lepiej jest dla ciebie ułomnym wejść do życia wiecznego, niż z dwiema rękami pójść do piekła w ogień nieugaszony. I jeśli twoja noga jest dla ciebie powodem grzechu, odetnij ją; lepiej jest dla ciebie chromym wejść do życia, niż z dwiema nogami być wrzuconym do piekła. Jeśli twoje oko jest dla ciebie powodem grzechu, wyłup je; lepiej jest dla ciebie jednookim wejść do królestwa Bożego, niż z dwojgiem oczu być wrzuconym do piekła, gdzie robak ich nie umiera i ogień nie gaśnie.
Bo każdy ogniem będzie posolony.
Dobra jest sól; lecz jeśli sól smak swój utraci, czymże ją przyprawicie? Miejcie sól w sobie i zachowujcie pokój między sobą”.

„Kto by się stał powodem grzechu dla jednego z tych małych, którzy wierzą, temu byłoby lepiej uwiązać kamień młyński u szyi i wrzucić go w morze.”
Mocnymi słowami Jezus występuje przeciw sytuacjom, które nazywany zgorszeniem, czyli przeciw takim sytuacjom, gdzie ktoś swoją postawą, swoim zachowaniem, swoim słowem czy przykładem, swoją zachętą – powoduje, że ktoś staje się gorszy, że ktoś schodzi z drogi wiary i życia chrześcijańskiego, by czynić zło, by popełniać grzech. I tu trzeba nam bardzo dobrze się zastanowić nad tym, czy te słowa nie są również zwrócone do nas – czy nie jesteśmy tymi, którzy są powodem grzechu dla drugiego człowieka? Zapewne trzeba tu uwzględnić wszystkie te sytuacje, które się nasuwają, kiedy zaczynamy ten temat rozważać: to przykład dawany dzieciom przez rodziców, przez starsze rodzeństwo, czy przez inne osoby z rodziny; to przykład dawany uczniom przez nauczycieli, wychowawców, pedagogów; to przykład koleżeński dawany szczególnie młodszym, ale nie tylko... Nie możemy listy tej ograniczać tylko do tych wymienionych sytuacji. Każdy z nas musi czuć się odpowiedzialnym za świadectwo życia dawane bliźnim. Czy jest ono rzeczywiście świadczeniem o nauce Chrystusa? Spróbujmy zastanowić się nad tym pytaniem – i nad naszą odpowiedzią na nie. Spróbujmy do tego pytania często wracać – byśmy nie byli „powodem grzechu” dla naszych bliźnich...
ks. Jan Krupka

Ks. kan. Jan Krupka jest rzecznikiem Łomżyńskiej Kurii Diecezjalnej i wykładowcą Pisma Świętego w Wyższym Seminarium Duchownym w Łomży. Jest jednym z redaktorów Głosu Katolickiego, a także konsultantem w Radiu Nadzieja. Od wielu lat przygotowuje codzienne rozważania ewangeliczne "Słowo Życia" emitowane na antenie diecezjalnej rozgłośni, a także w wielu miejscach w internecie.