ks. Tomasz Trzaska

wtorek, 21 listopad 2017 07:37

Dzień imienin bpa Janusza Stepnowskiego

Świętowanie imienin to szczególny dzień w życiu każdego człowieka. W dniu imienin, wspominając naszego patrona, jednocześnie wspominamy dzień naszego chrztu św., w którym nadano nam imię i wprowadzono nas w tajemnicę paschalną Jezusa Chrystusa. 21 listopada imieniny obchodzi Biskup Łomżyński Janusz Stepnowski.

Z tej okazji życzymy Księdzu Biskupowi by Chrystus Najwyższy Kapłan obdarzał Księdza Biskupa bogactwem swoich darów. Niech głoszone przez Księdza Biskupa Słowo Boże prowadzi ludzi do żywej wiary i uzdalnia ich do życia, nadziei i miłości.

Życzymy wytrwałości w podejmowanych trudach i życzliwości diecezjan!

Szczęść Boże!
poniedziałek, 20 listopad 2017 11:29

Młodzi ślubowali czystą miłość [FOTO]

Liturgiczne wspomnienie bł. Karoliny Kózkówny to święto patronalne Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Święta szczególnego, gdyż wspominając swoją patronkę i rozważając jej życie, a przede wszystkim jej heroiczną walkę i męczeńską śmierć w obronie swojej czystości, młodzi ludzie składają przyrzeczenie czystej miłości i przyjmują obrączkę czystości. Również tego dnia w Diecezji Łomżyńskiej ma miejsce immatrykulacja nowych członków Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży.

W tym roku uroczystej liturgii, podczas której dwadzieścia cztery osoby przyjęły obrączkę czystości, a dwadzieścia jeden stało się pełnoprawnymi członkami KSM-u, przewodniczył biskup Tadeusz Bronakowski, który młodym, zdecydowanym na przyjęcie pierścienia bł. Karoliny Kózkówny, zadał następujące pytania:

– Czy chcesz w duchu Ewangelii naśladować Chrystusa, aby twoje życie w szczególny sposób świadczyło o jego miłości i było znakiem przyszłego Królestwa?

– Czy chcesz, przy pomocy łaski Bożej i wstawiennictwa błogosławionej Karoliny, troszczyć się o czystość duszy i ciała?

– Czy chcesz trwać w czystości przedmałżeńskiej, by podobać się Bogu i zachować tę czystość Jemu samemu, bądź osobie, z którą Cię Bóg w przyszłości złączy węzłem małżeńskim?

Na wszystkie te pytania młodzi zgodnie odpowiadali „TAK”

Obrączka czystości bł. Karoliny jest dla każdego, kto pragnie zawierzyć swoje życie bł. Karolinie Kózkównie. Dla tych, którzy pragną wytrwać w czystości do ślubu, a potem w wiernej i czystej miłości małżeńskiej, a także dla tych, którzy realizując się w innym powołaniu, pragną przejść przez życie w czystej miłości bliźniego. Przyjmowany jest zarówno przez tych, którzy trwają w czystości, jak też przez tych, którzy pragną, mimo swoich słabości, powrócić do czystej miłości, podejmując na nowo walkę o czystość swojego życia i relacji z innymi.

Drugim, ważnym dla członków KSM-u wydarzeniem, było złożenie przyrzeczeń członkowskich przez nowych kandydatów. Dwudziestu jeden młodych ludzi, w obecności Biskupa Tadeusza Bronakowskiego, wypowiedziało tekst przysięgi: „Uroczyście przyrzekam pracować nad sobą, aby móc całym życiem wiernie służyć Bogu, Kościołowi i Polsce, czynić dobro ludziom, być dobrym członkiem Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży.” Od tego momentu stali się pełnoprawnymi członkami Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży.

Przyrzeczenie jest bardzo ważnym momentem w życiu każdego KSMowicza. Zobowiązuje nas ono do nieustannej pracy nad sobą, kształtowania swojego serca i charakteru. Dlatego każdy z nas traktuje je bardzo poważnie – mówił jeden z członków KSM-u.

Uroczystość zakończył Wieczór Chwały i wspólna modlitwa, poprowadzona przez Wspólnotę Theoforos z Łomży.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji

Joanna Ekstowicz / Fot. Aleksandra Matejkowska

poniedziałek, 20 listopad 2017 11:26

Śpiewająco na ósmej Cecyliadzie w Łomży [FOTO]

W niedzielne popołudnie Matka Kościołów Diecezji Łomżyńskiej rozbrzmiała śpiewem chórzystów, którzy na co dzień posługują w swoich parafiach. Wspomnienie św. Cecylii, patronki chórzystów, organistów i muzyków kościelnych, jest dobrą okazją zarówno do wspólnego śpiewania, jak też integracji środowiska chórzystów.

Wszystko zaczęło się w 2013 roku z inicjatywy Katarzyny Szmitko, prowadzącej Chór “Spes Unica” w parafii pw. Krzyża Świętego w Łomży. To właśnie tam odbyła się pierwsza Cecyliada, na którą zaproszenie przyjęli zarówno chórzyści z Łomży jak i Jedwabnego. I tak od tego czasu, w okolicach wspomnienia św. Cecylii, spotykają się chórzyści raz w większym, raz w mniejszym składzie, w kolejnych łomżyńskich kościołach.

W tym roku do wspólnego śpiewania zaprosili chórzyści z łomżyńskiej katedry, gdzie uroczystej Eucharystii przewodniczył Biskup Łomżyński Janusz Stepnowski, a o oprawę muzyczną zatroszczył się około stuosobowy chór, złożony z członków wszystkich chórów.

Szczególną wymowę miała też Ewangelia, przeznaczona na tę niedzielę, gdyż mówiła o talentach. Biskup Janusz zwrócił uwagę, iż obecni w kościele chórzyści na pewno swoich talentów nie zakopali, gdyż, pomimo licznych obowiązków, znajdują jeszcze czas na ciągłą pracę nad szlifowaniem swoich darów.

Po zakończonej Mszy św. wszyscy zostali zaproszeni na kilkunastominutowy koncert, w którym każdy z chórów zaprezentował jedną, przygotowaną przez siebie, pieśń.

Jako pierwszy wystąpił Chór Kameralny „Amici”, który istnieje od 2014 roku. Początkowo chór działał przy parafii pw. św. Brunona w Łomży, a obecnie jego siedzibą jest Miejski Dom Kultury – Dom Środowisk Twórczych. Pod kierownictwem Anny Kurowskiej chórzyści wykonali utwór „Zmierzch”, ze słowami Jeremiego Przybory i muzyką Jerzego Wasowskiego, w opracowaniu Andrzeja Borzyma.

Jako drugi zaprezentował się chór z parafii pw. Narodzenia NMP w Nowogrodzie, który istnieje od 2014 roku. Jego kierownikiem i dyrygentem jest Dariusz Stepnowski. Chór wykonał „Psalm 29 – Nieście chwałę mocarze” do słów Jana Kochanowskiego, z muzyką Mikołaja Gomółki. Kolejnym chórem, który zaprezentował swoje talenty na tegorocznej Cecyliadzie, był Chór „Vox Misericordiae” pod dyrekcją Daniela Plony, który na co dzień posługuje w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łomży. Jako czwarty wystąpił, najstarszy stażem w tym gronie, chór „Spes Unica” z parafii pw. Krzyża Św. w Łomży, pod dyrekcją Katarzyny Szmitko, który wykonał utwór, skomponowany przez Józefa Świdra do słów Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, zatytułowany „Kołysanka”. I na koniec, na schodach katedralnego prezbiterium, zaprezentowali się gospodarze, chór katedralny „Vox Humana”, który istnieje od 2014 roku, a tworzy go grupa przyjaciół, zaangażowanych w różnych dziedzinach zawodowych, których wspólną pasją jest śpiew. Zaprezentowali oni utwór Marjana Gardadolnika „Laudate Dominum”.

Prezentację poszczególnych chórów miał zakończyć wspólny występ, ale zanim to nastąpiło chórzyści, jak przystało na miłośników śpiewania, chóralnie złożyli życzenia Katarzynie Szmitko, która za kilka dni obchodzić będzie swoje urodziny. Chórzyści tą niespodzianką sprawili inicjatorce wspólnego śpiewania wiele wzruszeń, których nie dało się ukryć.

To już kolejna Cecyliada. I, jak co roku, miłośnicy śpiewania mają nadzieję na spotkanie za rok, w jeszcze większym gronie.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji

Joanna Ekstowicz
Łomżyńscy klerycy wychodzą na przeciw tym, którzy rozeznają swoje powołanie. Już po raz kolejny zapraszają do udziału w inicjatywie “Weekend w Seminarium”. Przez kilka dni młodzi ludzie mogą przyglądać się temu, jak wygląda życie kleryka.

Inicjatywa “Weekend w Seminarium” realizowana jest w Wyższym Seminarium Duchownym w Łomży od kilku lat. Cieszy się ona zainteresowaniem, gdyż młodzi mężczyźni mogą z bliska zobaczyć jak wygląda życie w uczelni kształcącej przyszłych księży.

Uczestnicy “Weekendu…” biorą udział w wykładach, zajęciach pastoralnych, modlitwach i specjalnie dla nich przygotowanych spotkaniach. Seminarium zapewnia im nocleg w swoim gmachu, a także wyżywienie.

Najbliższy taki “Weekend…” rozpocznie się 17 listopada. Wszystkich zainteresowanych udziałem zachęcamy do kontaktu z ks. Robertem Bączkiem (dane kontaktowe na plakacie).

Weekend w WSD
red
Troska o trzeźwość, jest troską o naprawę człowieka mówił bp Tadeusz Bronakowski przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości podczas drugiego dnia odbywającej się w Łomży konferencji “Ku Trzeźwości Narodu” Dzisiejsze przesłanie skierowanie jest do osób, które zajmują się wychowaniem młodego pokolenia, w tym szczególnie do kapłanów, nauczycieli, wychowawców i katechetów.  

W swoim wystąpieniu bp Tadeusz Bronakowski nawiązał do setnej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości, zaznaczył, że nasza radość z tego faktu nie jest do końca pełna, gdyż tracimy wolność wewnętrzną, wielu ludzi w naszej ojczyźnie jest niewolnikami alkoholu. Bp Bronakowski przypomniał także, przesłanie Narodowego Kongresu Trzeźwości, mówiące o tym, że nawet najlepsze prawa, czy najbardziej profesjonalne programy profilaktyczne i terapeutyczne nie zadziałają własną mocą i w sposób automatyczny, potrzebni są ludzie, którzy ofiarnie mądrze i wytrwale kochając, podejmą służbę w tym zakresie. Prosimy wszystkich ludzi dobrej woli, których nie brakuje w naszej ojczyźnie, aby pamiętali, że jednym z najważniejszych obecnie przejawów miłości bliźniego jest troska o wychowanie w abstynencji młodego pokolenia, oraz troska o skarb trzeźwości w odniesieniu do ludzi dorosłych. Mam nadzieję, mocno wierzę, że tu na tej sali są tacy ludzie zatroskani o trzeźwość narodu – mówił bp Bronakowski. 

Dzisiejsza konferencja to także okazja do zainaugurowania Łomżyńskiej Szkoły Profilaktyki, jak podkreśliła wiceprezydent Łomży Agnieszka Muzyk, nie może być incydentalnych działań związanych z profilaktyką, z zapobieganiem nadużywania alkoholu, ale musi to być pewien stworzony system. I właśnie odpowiedzią na to jest powstanie Łomżyńskiej Szkoły Profilaktyki. Myślę, że w samorządzie łomżyńskim do tego dojrzeliśmy, dzisiaj inaugurujemy działalność tej szkoły, która w pierwszej odsłonie będzie oznaczała systematyczne szkolenia w zakresie profilaktyki, ale także pozyskiwanie lokalnych liderów trzeźwości, czyli młodych osób, które zechcą pracować na rzecz trzeźwości. We współpracy m.in z Wojewódzkim Ośrodkiem Profilaktyki i Terapii Uzależnień, Wyższą Szkołą Informatyki i Terapii Uzależnień  planujemy rozszerzenie tej aktywności w kierunku szkolenia terapeutów – mówiła Agnieszka Muzyk. 

O dobrej profilaktyce jako wyzwaniu dla rodziców, szkoły i społeczności lokalnej mówiła dziś w Łomży mgr Katarzyna Łukowska psycholog kliniczny, zastępca dyrektora Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Jak podkreśliła Katarzyna Łukowska badania jasno pokazują, że głównym czynnikiem chroniącym młodych ludzi przed różnymi zachowaniami ryzykownymi jest dobra więź z rodzicami. Jedna z takich strategii profilaktycznych polega na uczeniu rodziców monitorowania czasu wolnego spędzanego z dziećmi, poza tym uczy się rodziców jak okazywać dziecku miłość, akceptację, jak z dzieckiem rozmawiać, ale też jak stawiać granice. W przypadku szkoły najlepszym profilaktykiem jest sam nauczyciel, a działania profilaktyczne to jest codzienny kontakt między uczniem a nauczycielem. Zachęcam szkoły do korzystania z dobrych i rekomendowanych programów profilaktycznych, ja jestem przeciwna profilaktyce desantowej, to jest taka profilaktyka, kiedy przyjeżdżają do szkoły profilaktycy z zewnątrz robią programy dla młodzieży i wyjeżdżają. Lepiej jest przygotować własnych nauczycieli po to, żeby oni mogli z własnymi podopiecznymi realizować skuteczne, sprawdzone programy profilaktyczne – mówiła zastępca  dyrektora PARPA. 

Nie mniej pracy w zakresie profilaktyki mają samorządy. Jednym z terenów działań, są chociażby organizowane festyny rodzinny, czy inne wydarzenia miejskie, które tylko z nazwy są “rodzinne”. Wydarzenia te zamiast integrować rodzinę, zachęcać do wspólnego spędzania czasu, poprzez obecny tam alkohol destrukcyjnie wpływają na relacje rodzinne.

Warto zaznaczyć, że konkretne działania na rzecz trzeźwości zostały już wprowadzone przez łomżyński samorząd, mówiła o nich pierwszego dnia konferencji wiceprezydent Agnieszka Muzyk.  I wskazała jako pierwsze zadanie, które leży w gestii samorządu, a które udało się w Łomży wprowadzić to zgodna z aktami prawnymi dystrybucja środków z tzw. korkowego, czyli pieniędzy pochodzących z zezwoleń na sprzedaż alkoholu. Pieniądze te mają być przeznaczone na działania profilaktyczne. Kolejne inicjatywa mająca na celu propagowanie trzeźwości w Łomży to wprowadzenie od początku tego roku organizacji imprez miejskich bez korzystania ze środków finansowych pochodzących od producentów czy osób handlujących alkoholem. Bp Tadeusz Bronakowski zaznaczył, że działania podjęte przez łomżyński samorząd spotkały się z dużą aprobatą innych samorządów, które chcą również takie kroki poczynić, aby promować postawy trzeźwościowe i zapobiegać zbyt wczesnej inicjacji alkoholowej dzieci i młodzieży. 

Konferencję “Ku Trzeźwości Narodu” zakończy dzisiejszy wieczorny wykład otwarty ks. dr Marka Dziewieckiego nt. “Jak uchronić nasze dzieci przed zagrożeniami  współczesnego świata. Początek spotkania godzina 18.00. 

am/je

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji
poniedziałek, 06 listopad 2017 08:45

Siódma edycja Studium Życia Rodzinnego rozpoczęta

Od wykładów ks. dra Marka Dziewieckiego i biskupa Stanisława Stefanka ponad sto sześćdziesiąt osób rozpoczęło zajęcia siódmej już edycji Studium Życia Rodzinnego.

Oblężenie przeżywa pierwszy  poziom Studium, zatytułowany „Moje małżeństwo, moja rodzina, moje szczęście.” Radości z tego powodu nie ukrywał ks. Jacek Kotowski, diecezjalny duszpasterz rodzin, inicjator i sprawca całego „zamieszania”.

Bardzo się cieszę, bo dużą grupę uczestników Studium stanowią narzeczeni, którzy chcą się solidnie przygotować do małżeństwa, by było ono później radosne i szczęśliwe. I to mnie, jako duszpasterza rodzin, bardziej cieszy, tym bardziej, że Studium Życia Rodzinnego jest formą zalecaną, według nowego programu przygotowania do małżeństwa, a w tej chwili widzę, że znaczna część narzeczonych wybrała właśnie tę formę. A to znaczy, że chcą więcej wiedzy, więcej zajęć i więcej umiejętności, również tych praktycznych, by budować solidne i trwałe małżeństwo. To cieszy i dobrze rokuje na przyszłość – mówił ks. Jacek Kotowski.

Zaskoczenia z pierwszych zajęć nie ukrywali uczestnicy Studium, bo choć, jak przyznali, wybrali tę formę jako przygotowanie do sakramentu małżeństwa to spodziewali się nudnych wykładów i sztywnej atmosfery. Ale już pierwsze zajęcia pokazały, że wykładowcami są specjaliści w swojej dziedzinie, a na dodatek atmosfera jest daleka od sztywności. Wielu już teraz przyznało, że czuje niedosyt i z ciekawością czeka na kolejne spotkanie.

W tym roku zajęcia na Studium Odbywają się na dwóch poziomach. Pierwszy, przeznaczony dla narzeczonych  i małżonków i zatytułowany „Moje małżeństwo, moja rodzina, moje szczęście” oraz drugi “Moje dziecko. Jak je mądrze kochać i dobrze wychować?”

Kolejne zajęcia w ramach Studium już za miesiąc, 2 grudnia. Uczestnicy pierwszego poziomu dowiedzą  się m.in. o prokreacji wspomaganej medycznie in vitro i leczeniu niepłodności – naprotechnologii oraz o życiu prenatalnym dziecka, ciąży i porodzie. Natomiast uczestnicy drugiego poziomu zgłębiać będą temat ojcostwa, jego znaczenie w życiu dziecka oraz dowiedzą się m.in. jak jest rola rodziców jako wychowawców i jak wychować dziecko do dojrzałej wiary.

Joanna Ekstowicz (wZasięgu.pl)
Sto sześćdziesiąt osób z rożnych parafii naszej diecezji wzięło udział w pierwszych zajęciach Diecezjalnej Szkoły Ewangelizatorów i Animatorów Ewangelizacji. To zupełnie nowa inicjatywa, która przygotowywana była od dłuższego już czasu, a w tym roku została zainaugurowana.

Do auli Centrum Kultury przy Szkołach Katolickich w Łomży przybyli głownie ci, którym temat ewangelizacji jest bardzo bliski i pragną poszerzyć swój warsztat ewangelizatora zarówno o wiedzę jak i nowe narzędzia. Wśród uczestników dominują przede wszystkim członkowie ruchów i wspólnot, które funkcjonują w parafiach naszej diecezji. Są zarówno młodzi jak i trochę starsi, choć wiek jest tutaj najmniej ważny gdyż jak stwierdziła jedna z uczestniczek “nie ważny jest wiek metrykalny, ale to na ile się człowiek czuje i jak wiele zapału ma jeszcze w sobie”.

Na wyjątkowość podjętego dzieła zwrócił uwagę ks. Jacek Czaplicki organizator Szkoły.

Wyjątkowość Szkoły polega na tym, że jest to Szkoła diecezjalna, a zatem łączy osoby z rożnych parafii, ale też z wielu różnych wspólnot. Ta Szkoła nie jest miejscem formacji ku dojrzałości chrześcijańskiej, choć elementy tej formacji na pewno będą. Ale głównym założeniem Szkoły jest przede wszystkim ukazanie warsztatu ewangelizatora. Formujemy się świetnie, modlimy się też dobrze w naszych kościołach, ale bardzo często brakuje nam warsztatu czyli narzędzi jak pójść i ewangelizować.

Program Diecezjalnej Szkoły Ewangelizatorów odbywa się pod opieką Pallotyńskiej Szkoły Nowej Ewangelizacji z Lublina, która pod wodzą ks. Krzysztofa Kralki ma przebogate doświadczenie w ewangelizacji. O tym czym chcą się podzielić z uczestnikami szkoły ewangelizatorzy z Lublina mówiła wicedyrektor Pallotyńskiej Szkoły Nowej Ewangelizacji Marta Mendrek.

Mając odbiorców, którzy zostali zaproszeni do udziału w tej Szkole, czyli osoby, które odkrywają w sobie, pragnienie do tego aby ewangelizować współczesnego człowieka w Kościele, docelowo w parafii. Chcemy im przybliżyć konkretnie czym jest zagadnienie ewangelizacji, po to aby ewangelizator, który idzie mógł wiedzieć jakie orędzie głosi. Ale też by ta ewangelizacja była mądra, była przemyślana i oczywiście by była jak najbardziej skuteczna. Dlatego spotkania będą odbywały się cyklicznie i będą przebiegały w dwóch wymiarach: po pierwsze jest to formacja własna tych osób, które są w Szkole. Ponieważ ewangelizacja rozpoczyna się w sercu ewangelizatora. Dlatego w pierwszej przestrzeni będziemy pogłębiać doświadczenie wiary, dając konkretną systematyzację wiedzy dotyczącej rzeczywistości ewangelizacji w Kościele. Natomiast drugim wymiarem, drugą płaszczyzną będzie rzeczywistość bardzo praktyczna. Danie konkretnych narzędzi, warsztatów, doświadczenia jak ewangelizować w praktyce, aby to co mówimy nie było tylko czczą gadaniną i teoretycznym mówieniem o ogółach, ale konkretem z którym nasi uczestnicy Szkoły Ewangelizatorów będą mogli wyjść po tych spotkaniach do swoich parafii i tam już w sposób bardzo praktyczny ożywiać wiarę tych, pośród których na co dzień żyją.

Podczas pierwszego spotkania uczestnicy wysłuchali katechez nt. roli osób świeckich w ewangelizacji parafii i perspektyw ewangelizacji w dzisiejszym świecie podejmowanych przez świeckich. Na koniec otrzymali pierwsze zadanie warsztatowe, podczas którego  mogli już wykorzystać wiedzę z katechez oraz podzielić się własną diagnozą kierunków ewangelizacji.

Dla wielu osób wygłoszone katechezy nie były niczym nowym, pozwoliły na pewne uporządkowanie już posiadanej wiedzy. Inni natomiast wskazywali na pewne nowości, o których do tej pory nie słyszeli. Ale zarówno jedni jak i drudzy wyrażali wdzięczność za możliwość uczestnictwa w tych spotkaniach i z nadzieją czekają już na kolejne. Ostatnim punktem programu, a zarazem dopełnieniem całego dnia była wspólna Eucharystia pod przewodnictwem ks. Jana Krupki.

Kolejne spotkanie Szkoły Ewangelizatorów już za miesiąc, 2 grudnia br. Do udziału w tym spotkaniu zaproszony został nowy metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś, propagator dzieł ewangelizacyjnych, który wygłosi dwie katechezy i będzie przewodniczył Eucharystii. Spotkanie to będzie spotkaniem otwartym, a więc wszyscy którzy chcieliby posłuchać o ewangelizacji i pozwolić się poprowadzić Duchowi Świętemu w tym dziele, mogą wziąć udział.

Joanna Ekstowicz (wZasiegu.pl)
piątek, 03 listopad 2017 10:32

Rewitalizacja wystawy w Muzeum Diecezjalnym

W ramach dofinansowania ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Muzeum  Diecezjalne w Łomży prowadzi rewitalizację wystawy stałej. Zadanie zostało rozłożone na dwa lata i pochodzi z puli środków na  „Wspieranie działań muzealnych”.

W ubiegłym roku w trakcie realizacji harmonogramu prac szereg muzealiów został poddany konserwacji, polegającej na zabezpieczeniu obiektów i przywróceniu im artystycznej wartości. Prace konserwatorskie zostały poszerzone o cały zakres badań, który pozwoli na dokładne poznanie proweniencji konserwowanych obiektów. W 2017 roku na bazie prowadzonych prac został stworzony pierwszy w historii Diecezji Łomżyńskiej, Katalog zbiorów muzealnych. To kompleksowe naukowe opracowanie, które pokaże bogactwo zbiorów i ich znaczenie dla lokalnej wspólnoty kościoła. W 2017 roku w ramach pozyskanych środków na kontynuację działania kolejne przedmioty poddaliśmy renowacji. Konserwacja i renowacja ujawniły nieznane dotąd fakty. I tak np. portret Biskupa Czyżewskiego po zdjęciu płótna dublażowego okazało się, iż przedstawia Biskupa Choińskiego – biskupa pomocniczego krakowskiego. Najprawdopodobniej nieznany był wizerunek Bpa. Czyżewskiego więc kupiono lub przywieziono z Krakowa portret, który przez całą historię funkcjonował jako Biskup Czyżewski. Już niedługo prace zostaną zakończone a ich zwieńczeniem będzie ponowne otwarcie ekspozycji stałej w głównej Sali Muzeum Diecezjalnego w Łomży.

15 grudnia 2017 przewidujemy otwarcie uporządkowanej stylistycznie wystawy stałej, która w sposób merytoryczny pozwoli nam poznać muzealne zbiory.
mkidn
Każde życie od poczęcia do naturalnej śmierci jest święte – mówił bp Tadeusz Bronakowski na zakończenie wyjątkowego Oratorium 4 Pory Życia – Pro life, które stało się formą podziękowania włodarzom ośmiu miast za to, że poprzez swoje działania przyczyniają się do zabezpieczenia godności dzieci zmarłych przed narodzeniem.

Włodarze tych miast otrzymali okolicznościowe statuetki “Anioła Życia” W gronie uhonorowanych znaleźli się:

Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski
Prezydent Ostrołęki Janusz Kotowski
Burmistrz Zambrowa Kazimierz Dąbrowski
Burmistrz Grajewa Dariusz Latarowski
Burmistrz Ostrowi Mazowieckiej Jerzy Bauer
Burmistrz Wyszkowa Grzegorz Nowosielski
Burmistrz Kolna Andrzej Duda
Burmistrz Wysokiego Mazowieckiego Jarosław Siekierko

Statuetkę otrzymał także doktor Krzysztof Dach Szef Zakładu Patomorfologii i Profilaktyki Onkologicznej, oraz muzycy i wykonawcy Oratorium 4 Pory Życia Pro life, za promowanie poprzez muzykę i śpiew jednej z największych wartości, jaką jest życie człowieka. 

Oratorium zawiera 13 autorskich utworów mówiących o życiu człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci. Aby atrakcyjnie ukazać piosenki, wpisano je w cztery pory roku. Tworząc kompozycję starano się ukazać istotne chwile z życia każdego człowieka. Tytuły powstałych części koncertu to: Zima (Poczęcie, Ocalenie, Narodziny); Wiosna (Kobieta, Mężczyzna, Przyjaźń); Lato (Zakochanie, Rodzina, Modlitwa małżonków); Jesień (Starość, Cierpienie, Śmierć ) i finałowe Zmartwychwstanie. 

Wyjątkowość tego koncertu tkwi w tym, że utwory były tworzone przez osoby, które to wszystko przeżywały i myślę, ze ten koncert ma taki pozytywny oddźwięk, ponieważ każdy utwór jest poparty naszym doświadczeniem. O narodzinach pisała matka, która niedawno rodziła dziecko, o cierpieniu pisał ktoś kto rzeczywiście to cierpienie przeżył – mówi Karolina Kornas dyrygentka dzisiejszego koncertu. 

Oratorium to nie tylko śpiew, ale także świadectwa ludzi. Świadectwa wprowadzają w poszczególne pory roku, bo oratorium jest tak skomponowane na inspiracji  czterech pór Vivaldiego. Tak się składa, że podczas każdego z koncertów, któraś z dziewcząt jest w stanie błogosławionym, to są rzeczywiste owoce tego oratorium. Te świadectwa prowokują innych do myślenia na temat ich życia – mówi ks. Zbigniew Gełdon wicedyrektor Radia Głos, opiekun zespołu “Na cały Głos” z Pelplina. 

O tym jak bardzo poruszający był to koncert przekonać się mogli wszyscy, którzy w sobotni wieczór przybyli do kościoła pw. Ducha Świętego w Zambrowie i mieli okazję wsłuchać się, nie tylko w głębokie teksty i piękną muzykę, ale przede wszystkim w świadectwa młodych ludzi, którzy byli sprawcami wielu wzruszeń. Szczególne poruszenie wśród słuchaczy wywołało świadectwo młodego małżeństwa, które opowiedziało o swoim doświadczeniu utraty nienarodzonego dziecka. Był to moment wyjątkowy, gdyż z nie jednego oka popłynęła łza, a na twarzy wielu słuchaczy widać było ogromne wzruszenie. 

Koncert zakończyły podziękowania Burmistrza Zambrowa Kazimierza Dąbrowskiego, który na ręce proboszcza parafii pw. Ducha Świętego w Zambrowie ks. Jarosława Olszewskiego i Karoliny Kornas oraz ks. Zbigniewa Gełdonia złożył ogromny bukiet róż wraz z wyrazami wdzięczności za możliwość uczestnictwa w tym jakże pięknym wydarzaniu. 

Ostatnim akcentem wyjątkowego wydarzenia były słowa biskupa Tadeusza Bronakowskiego, który przypomniał osoby wielkich Polaków, obrońców życia: św. Jana Pawła II, arcybiskupa Kazimierza Majdańskiego i obecnego wśród słuchaczy koncertu biskupa seniora Stanisława Stefanka. Wyznał też, iż możemy czuć się dumni bo jako jedyna diecezja w Polsce mamy tak uporządkowaną sprawę związaną z godnym pochówkiem dzieci zmarłych przed urodzeniem. Każde życie od poczęcia do naturalnej śmierci jest świętezakończył swoje słowo bp Tadeusz udzielając wszystkim biskupiego błogosławieństwa.

Organizatorem koncertu było Duszpasterstwo Rodzin Diecezji Łomżyńskiej, Diecezjalne Radio Nadzieja i parafia pw. Ducha Świętego w Zambrowie.

Aleksandra Matejkowska (wZasiegu.pl)
W diecezji łomżyńskiej rozpoczyna działalność Szkoła Ewangelizatorów i Animatorów Ewangelizacji. Z głównym koordynatorem projektu, ks. kan. Jackiem Czaplickim, przewodniczącym kurialnego wydziału duszpasterstwa ogólnego, rozmawiał na antenie Radia Nadzieja red. Maciej Kowalski.

Maciej Kowalski: Dzisiaj mamy środę, 25 dzień października i to właśnie dzisiaj mija termin, kiedy to księża proboszczowie mają zgłosić kandydatów do Szkoły Ewangelizatorów i Animatorów Ewangelizacji. O tejże szkole, o ewangelizacji, o Nowej Ewangelizacji może za chwilę. Najpierw krótkie pytanie: jak sytuacja na froncie, czy księża proboszczowie wywiązali się z zadania?


Ks. dr Jacek Czaplicki: Oczywiście proboszczowie zgłaszają do dzisiaj swoich kandydatów do Szkoły Ewangelizatorów, ale mamy też spore zainteresowanie spoza tego kręgu. Zgłaszają się też kandydaci przez inne kanały, np. przez Facebooka, ogólnie przez Internet oraz poprzez kontakt telefoniczny. Termin mija dzisiaj wieczorem, ale póki co mamy już dość sporą liczbę zgłoszeń – około 100.

To miło słyszeć, że jest wiele źródeł, a nie tylko jeden zgłaszający ośrodek.

W podstawowym założeniu, jeśli chodzi o dobór kandydatów oczywiście jest to założenie ilościowe, które mają zapewnić nam dekanaty - jest to zabezpieczenie, co do ilości. Natomiast większym kryterium jest to, żeby zaprosić do udziału tzw. entuzjastów ewangelizacji – tych, co się na tym znają, lubią to i żyją tym, a takich mamy w diecezji sporo i tacy też się zgłaszają. Do tej szkoły nie może przyjść każdy ochrzczony. My założyliśmy, że takim podstawowym kryterium jest to, żeby osoba, która przychodzi do takiej szkoły, była już w jakimś stopniu zaangażowana w życie parafialne, miała jakąś podstawową formację. Nie tylko tę niedzielną w postaci Mszy Świętej, czy przyjmowania księdza po kolędzie raz w roku. Czyli nie chodzi nam o „niedzielnych katolików”, ale o osoby, które już są zaangażowane, czy w samej parafii, czy w jakiejś grupie formacyjnej ruchów, stowarzyszeń itd. Widzimy, że to kryterium jest wręcz doskonale realizowane przez księży proboszczów i osoby zgłaszające się tym innym kanałem.

Ale uspokajamy tych, którzy chodzą do kościoła co niedziela i raz w roku przyjmują księdza: "Też jesteście katolikami!". Prosimy nie kojarzyć określenia „niedzielny katolik” z „niedzielnym kierowcą”.

Oczywiście, że tak. Jednak ta formuła po prostu tak brzmi. To są katolicy, którzy chodzą w niedzielę do kościoła i więcej im niczego nie trzeba.

Powiedzmy o tych entuzjastach, bo przede wszystkim ich ksiądz tu wymieniał na pierwszym miejscu. Tych, którzy słowem, gestykulacją, empatią pociągną innych.

Żyjemy w czasie Nowej Ewangelizacji. Z resztą, ten czas można obliczyć na jakieś 40 lat, ponieważ twórcą tej definicji jest święty papież Jan Paweł II. Po raz pierwszy wypowiedział ten termin tu w Polsce, w roku 1979, podczas pierwszej pielgrzymki do ojczyzny, w klasztorze w Mogile koło Nowej Huty. Nowa Ewangelizacja to nie jest nic nowego względem treści, bo ewangelia, sakramenty, eucharystia, Kościół w swej treści jest zawsze taki sam. Ale chodzi o trzy nowe rzeczy – nowe metody w przekazie ewangelii; o nowych ludzi, to znaczy tych, którzy mają tę świadomość, że trzeba dzisiaj ewangelizować inaczej niż 20, czy 30 lat temu oraz o nową ekspresję Ducha Świętego, na którą ma być otwarty każdy człowiek. A więc, ci entuzjaści to nie są hobbyści, bo tak mogłoby się wydawać. Czasami mam takie wrażenie, że w niektórych parafiach, czy społecznościach kościelnych takich ludzi traktuje się właśnie jak hobbystów, takich jak wędkarzy, czy miłośników żagli. Nowa Ewangelizacja nie jest domeną hobbystów, czy entuzjastów - jak my to nazywamy, ale obowiązkiem nas wszystkich. Dlatego ta szkoła, którą rozpoczynamy już 4 listopada ma być takim elementem, który posłuży dwóm sprawom. Pierwsza rzecz to wzbogacenie w ogóle swojej doktryny, treści, czy nauczania Kościoła na ten temat – a dziś Kościół, począwszy od papieży, przez biskupów, dokumenty diecezji dużo o tym mówi. Druga, niezwykle ważna rzecz to warsztat ewangelizatora, czyli kwestia związana z pierwszym elementem definicji świętego Jana Pawła II dotycząca nowych metod. I tych nowych metod mamy nauczyć się dzięki obecności wielu ważnych, cenionych i znanych gości, także w skali ogólnopolskiej i europejskiej. Nie sposób nie wymienić Księdza Arcybiskupa Grzegorza Rysia - Metropolitę Łódzkiego, który właśnie 4 listopada rozpocznie swoją posługę w Łodzi, a już 2 grudnia, w czasie drugiej sesji szkoły będzie z nami w Łomży. Cieszę się, bo ksiądz arcybiskup, mimo swych obowiązków, potwierdził z radością swoją obecność. Dzielimy tę szkołę, każdą sesję na dwie części, a tych sesji spodziewamy się około pięciu lub sześciu w ciągu roku. Pierwsza część takiej sesji to wykład wiodący znanej osoby – abp. Rysia, ks. Krzysztofa Kralki ze szkolnej ewangelizacji z Lublina, pana Krzysztofa Ziemca, pani Moniki Przybysz, ks. prof. Kaweckiego, czy prof. Pawlinę – każdy w swojej dziedzinie jest bardzo mocny. Natomiast druga część jest typowo warsztatowa i o nią poprosiliśmy Pallotyńską Szkołę Nowej Ewangelizacji, bo oni mają bardzo duże doświadczenie, znają całą gamę metod, którymi chcą podzielić się z nami w czasie trwania tej szkoły.

Mówiliśmy, że dzisiaj do godziny 00:00 mogą zgłaszać się kandydaci. Padła też data 4 listopada – to pierwsza sesja. Czego możemy się spodziewać?

Pierwsza sesja dotyczyć będzie tzw. pryncypiów Nowej Ewangelizacji, dlatego zaprosiliśmy ks. Kralkę. To jest też ciekawe, bo tak jak powiedziałem wcześniej, zaproszeni przez nas w oparciu o pewne kryteria uczestnicy – czyli ci, którzy mają już pewnego rodzaju doświadczenia Kościoła, są bardziej zaangażowani niż tzw. przeciętny, niedzielny katolik - mają często problem z metodą pracy. Myśmy się o tym przekonali zwłaszcza przed trzema laty, kiedy przygotowywaliśmy tzw. Misję Łomża, czyli ewangelizację miasta. Proszę sobie wyobrazić, że osoby, które były we wspólnotach już od lat, czuły pewnego rodzaju lęk, żeby wyjść poza święte mury Świątyni, np. na ulicę albo iść od drzwi do drzwi i tam prowadzić tzw. ewangelizację bezpośrednią. To brało się pewnie z faktu braku doświadczenia, pewnego lęku, ale też z tego powodu, że takie osoby nie wiedziały, jak to uczynić, jak to zrobić, jakiej metody użyć, żeby przede wszystkim była skuteczna, ale mogła też ośmielać w kontakcie z osobą ewangelizowaną.
Tą pierwszą sesję zatytułowaliśmy w ten sposób: Jak rozpocząć? Jak rozpocząć np. głoszenie kerygmatu, czyli treści, która mówi nam wprost o miłości bożej. Jak rozpocząć ewangelizację w oikosie. Oikos to taka grecka nazwa najbliższego środowiska mojego życia, czyli tych, którzy np. są w naszej rodzinie. Często najtrudniej ewangelizować jest męża, żonę, czy innych bliskich - sąsiadów, krewnych, osoby z pracy, kolegów, koleżanki. Jak rozpocząć ewangelizację w tzw. środowisku tradycyjnym religijnie? W wielu przypadkach, także w naszej diecezji, mamy wiele parafii tradycyjnych, takich niedzielnych właśnie, gdzie nic się innego nie dzieje i nigdy się nie działo. Czyli te trzy elementy: jak zacząć ewangelizację, jak w ogóle rozpocząć ewangelizację taką wprost, czyli w tym środowisku najbliższym mojego życia i jak rozpocząć ewangelizację w parafii, czy we wspólnocie, w środowisku tradycyjnym. To będzie ks. Kralka i jego ekipa Szkoły Nowej Ewangelizacji.
Druga sesja, jak już powiedziałem - ks. abp Grzegorz Ryś. To w ogóle sama definicja, teoria ewangelizacji, co znaczy ewangelizować, jaka jest natura Nowej Ewangelizacji, kiedy można zacząć, jak tworzyć szkołę Nowej Ewangelizacji itd. To będzie bardzo bogata treść i każda z tych sesji przyniesie nową treść. Na przykład pani dr hab. Monika Przybysz, której spodziewamy się w Łomży na wiosnę, ona powie wprost o tzw. public relations w ewangelizacji. Czyli jak przygotować w ogóle samą ofertę ewangelizacji, żeby była strawna, nośna i atrakcyjna, dla tych którzy będą ewangelizowani. Ona nie tylko jest specjalistką naukową, bo doktorat i habilitacja pani Moniki dotyczy tego tematu, ale jest także praktykiem. Ks. prof. Pawlina będzie mówił np. o ewangelizacji wśród młodzieży, bardzo ważny i trudny temat. On od samego początku swojej działalności prowadzi badania w tym zakresie: młodzież-ewangelizacja. Ks. prof. Kawecki poruszy bardzo ważny temat ewangelizacji przez kulturę, ponieważ nie ma ewangelizacji oderwanej od kultury danego narodu, czy społeczeństwa – czyli jak przejść przez kulturę, żeby dobrze ewangelizować. Na naszej liście jest też pan redaktor Ziemiec. i tutaj oczywiście media. Ewangelizacja przez Internet, przez różnego rodzaju media, takie jak np. radio, czy strony internetowe, o czym też doskonale wie Radio Nadzieja, które serdecznie pozdrawiam i jeszcze raz dziękuje za jak zawsze bardzo duże zainteresowanie.
Zatem jest to cała taka gama. Jednym słowem, żeby zakończyć tą myśl. Każda sesja ma dwie części: pierwsza część, wykładowa – wielkie, znane nazwisko, człowiek doświadczony, druga, warsztatowa – jak to robić, o czym mówimy, jak to rozłożyć na czynniki pierwsze, jakich narzędzi użyć; tam tęż będą elementy z psychologii, socjologii, z pewnego rodzaju interkomunikacji, spróbujemy nauczyć się tego, jak podchodzić do tematu.

Posłużę się cytatem: „W szkole chodzi bardziej o kształtowanie świadomości wspólnej duchownych i wiernych świeckich, odpowiedzialność za parafię, wzbogacanie warsztatu ewangelizatora” i o wzbogacaniu warsztatu już mówiliśmy...

Pan redaktor wyłuszczył niezwykle ważne, wręcz fundamentalne zdanie. Chodzi o duchownych i świeckich. Parafie delegując swoich przedstawicieli i uczestników szkoły muszą założyć bardzo ważną kwestię, że ci ludzie wrócą do tych parafii z tym bagażem nowego doświadczenia i nowych chociażby narzędzi. Jeśli parafia nie wykorzysta tak jak trzeba tych ewangelizatorów w swojej wspólnocie no to ta szkoła w tym momencie nie odegra swojej roli do końca. Bardziej chodzi mi o parafie, gdzie nie ma żadnych propozycji dla osób świeckich, czyli nie ma żadnej wspólnoty, nie ma rady duszpasterskiej. Dlatego myśmy już apelowali. Mieliśmy spotkanie księży proboszczów w zeszłą środę, ciągle mówimy to księżom, że skuteczność i jakiś sukces tej szkoły zależy też od ich podejścia do świeckich ewangelizatorów, którzy wrócą do ich parafii. Jeśli ksiądz proboszcz, ksiądz wikariusz, cały zespół duszpasterski nie stworzą takiego klimatu w parafii i wspólnie ze świeckimi nie znajdą metod duszpasterskich, które będą skuteczne, to cała ta szkoła nie ma tak naprawdę dużego znaczenia. To będzie wyłącznie doświadczenie dla osób, które wezmą w niej udział. A celem jest to, żeby ci ludzie wracali. Ważną kwestią jest to, że ta szkoła zamyka się w rocznej wersji. Ta wersja na pewno jest wadliwa i ma sporo braków, bo jeszcze nie wiemy, jak to wyjdzie, to jest nasz pierwszy projekt. Jak Pan Bóg pozwoli, chcemy ją powtarzać co roku. Dlatego mamy nadzieję, że ta grupa ewangelizatorów z roku na rok będzie się zwiększać. Dlatego tak istotne dla nas jest to, żeby móc tworzyć dla nich ofertę, przestrzeń i klimat do ewangelizacji.

Tutaj też czas pokaże, czy ktoś kto raz przeszedł w cyklu rocznym tężę szkołę, czy nie będzie mógł ponownie wziąć udział, bo może coś nowego się pokazać, będzie pewnie chciał poznawać choćby nowe narzędzia warsztatowe.

Powiem więcej. Wzorując się na studium życia rodzinnego, które funkcjonuje w naszej diecezji od kilku lat i ma już trzy poziomy, być może tak się stanie też i w tym przypadku, że stworzymy drugi poziom, bardziej rozbudowany, dla osób, które będą chciały po raz drugi przejść tę szkołę. Już tego samego poznawać nie będą, pierwsza propozycja będzie dla nowych osób, natomiast będzie drugi poziom, gdzie będzie można dowiedzieć się czegoś nowego.

To oczywiście okaże się. Dzisiaj jesteśmy w przeddzień otwarcia tej szkoły, tego projektu. Ale dodajmy, że mówimy przez pryzmat naszej diecezji, ale to ziarno będzie rozsiewane po całym kraju.

Niech Pan Bóg pobłogosławi te słowa, panie redaktorze. Daj Boże.

Daj Boże. Szkoła to jedno. Ewangelizatorzy przyjadą, będą kształceni, będą zdobywali tę wiedzę. Ale chodzi o to, żeby potem tą wiedzą się dzielić...

Mamy już nawet zapytania i prośby od innych diecezji, żeby wziąć udział w tej szkole. Ja do tej pory z taką szkołą spotkałem się tylko raz, w diecezji warszawskiej. Nie zamykamy się tylko na lokalnym Kościele łomżyńskim, bo my jako diecezjanie jesteśmy uczestnikami Kościoła w Polsce i Kościoła powszechnego. Mam nadzieję, że im więcej dobra w tych osobach z naszej diecezji, tym więcej dobra w całej Polsce, we wszystkich diecezjach, nawet w Kościele powszechnym.

Księże, z czego wynika potrzeba utworzenia Szkoły Ewangelizacji?

Myśmy te dwie, pierwsze motywacje wymienili. Dodałbym jeszcze trzecią – widzimy, że w tych parafiach, jak te w diecezji łomżyńskiej jest sporo dobra i dużo dynamiki, ale ciągle ta dynamika, czy to dobro ogniskuje się w pewnym procencie ludzi. Nowa Ewangelizacja to jest takie działanie, które ma prowadzić przede wszystkim do tego, aby osoby ochrzczone, które nie chodzą do Kościoła - a takich mamy naprawdę dużo, także w naszych rodzinach - mogły na nowo odzyskać zapał, czy entuzjazm wiary, a nawet może na nowo uwierzyć. Często, jeśli chodzi o młodych ludzi, to oni są wychowani w tej tradycji katolickiej, ale nie jestem pewien, czy te wychowanie idzie w parze z tym, że oni uwierzyli. Często widać, że nie idzie to w parze, bo jak po maturze opuszczają swoje parafie, czy swoje domy, to w wielkich miastach przestają chodzić do kościoła. A więc chodzi o to w pierwszym rzędzie, aby Nowa Ewangelizacja jako pewnego rodzaju nowa forma przyczyniła się do tego, aby rozbudzić na nowo wiarę, którzy stracili ją albo nigdy nie poczuli jej smaku i nie chodzą do kościoła. W diecezji łomżyńskiej w oparciu o badania, które prowadzono w ostatnim czasie to przeciętne 30% ze 100% ochrzczonych powinno chodzić do kościoła, czyli na 10 ochrzczonych, 3 chodzi w niedzielę. We wspomnianej przeze mnie wcześniej archidiecezji łódzkiej, z której gościem naszej szkoły będzie niebawem ks. abp Ryś, na 10 ochrzczonych chodzi tylko 1,5. To jest niezwykle ważna kwestia. Ta szkoła ma uczyć nie tylko ewangelizacji i jej metod, budzić świadomość, czy uczyć współpracy między duchowymi a świeckimi, ale ma być bardzo ważnym przyczynkiem, aby pójść z odwagą do tych ochrzczonych, którzy stracili wiarę, zniechęcili się do kościoła z różnych powodów, właśnie po to, żeby mogli na nowo odzyskać tę wiarę i iść ku zbawieniu. Nam w ewangelizacji zawsze chodzi o to, aby ludzie się zbawili, nie tylko żeby chodzili do kościoła, ale żeby w konsekwencji trafili do nieba. To jest niezwykle ważna i chyba najważniejsza rola, którą pełni Kościół.

Dziękuję za rozmowę.

mk/mg/tt

Rozmowy można wysłuchać w całości w portalu wZasięgu.pl

Strona 1 z 27

Dane kontaktowe

Kuria Diecezjalna w Łomży
ul. Sadowa 3
18-400 Łomża

tel: 86 473 46 11
fax 86 473 46 31

kuria@diecezja.lomza.pl

 

 

Projekt i wykonanie

spesmedia.png