Muzeum Diecezjalne w Łomży powstało w 2012 roku. 16 kwietnia tegoż roku uroczyście, w obecności Nuncjusza Apostolskiego w Polsce nowa placówka kulturalna zainicjowała swoją działalność. Dzień ten był zwieńczeniem marzeń wielu pokoleń kapłanów, którzy pragnęli, aby diecezja posiadała własne Muzeum ze zbiorami sztuki. Przestrzeń Muzeum Diecezjalnego w Łomży to kameralne miejsce, gdzie każdy zwiedzający w spokoju może zapoznać się z historią Diecezji Łomżyńskiej. Do ekspozycji zostało przeznaczonych około 450 metrów kwadratowych budynku.
Główna sala muzealna zatytułowana „Między ziemią a niebem”, mieści galerię rzeźby i malarstwa. Drugiej sali nadano tytuł „Na plebanii”. Aranżacja jest próbą odtworzenia wystroju plebanii, która jako dom a jednocześnie miejsce spotkań jest nieodłącznym elementem funkcjonowaniu parafii. Kolejna sala nosi miano „Skarbca”. Zgromadzone przedmioty w głównej mierze są wykonane ze srebra i złota, a także z blachy miedzianej i mosiężnej. W skład wystawionej kolekcji wchodzą: monstrancje, kielichy mszalne, pacyfikały, relikwiarze, ampułki, dzwonki. Najstarsze kielichy umieszczone w gablotach pochodzą z okresu gotyku. Najmłodsze, jakie posiadamy w swoich zbiorach to wyroby dwudziestowieczne.
Dzięki determinacji Bpa Stanisława Stefanka i jego następcy na urzędzie ordynariusza, Bpa Janusza Stepnowskiego, Muzeum Diecezjalne 16 kwietnia 2012 roku, uroczyście zainaugurowało swoją działalność. Rok po poświęceniu 8 kwietnia 2013 roku otwarto kolejną salę przeznaczoną na wystawy czasowe. W galerii systematycznie zmieniane są wystawy a rzesza zwiedzających jest dla nas miłym podziękowaniem za wykonaną pracę. Przez półtora roku działalności Muzeum Diecezjalne odwiedziło ponad 10 tysięcy osób. Cieszy nas zainteresowanie nie tylko lokalne, ale również grup z całej Polski i zza granicy. Poza zwiedzaniem jesteśmy przygotowani do prowadzenia lekcji muzealnych. W muzeum znajduje się sala, gdzie nauczyciele mogą zostawić uczniów na wcześniej umówioną lekcje. W ten sposób poznawanie lokalnej historii jest połączone z twórczym i radosnym spędzeniem wolnego czasu.
Zapraszamy bardzo serdecznie wszystkich miłych gości w skromne progi łomżyńskiego Muzeum Diecezjalnego oraz do wirtualnego zwiedzania na stronie
muzeumdiecezjalne.lomza.pl

Ks. Krzysztof CHODKOWSKI