Wyższe Seminarium Duchowne im. Papieża Jana Pawła II

Wyższe Seminarium Duchowne Wyższe Seminarium Duchowne

Wyższe Seminarium Duchowne w Łomży zostało utworzone w 1919 r. przez Biskupa R. Jałbrzykowskiego na mocy upoważnienia Nuncjusza Apostolskiego w Warszawie Abpa Achille Ratti, przyszłego Papieża Piusa XI, dla części polskiej Diecezji sejneńskiej. Po utworzeniu Diecezji łomżyńskiej ze stolicą w Łomży 28.10.1925 r. stało się Seminarium Duchownym Diecezji łomżyńskiej. Początkowo mieściło się w wynajętym gmachu (róg ul. Dwornej i ul. Giełczyńskiej). W 1923 r. została kupiona nieruchomość wraz z budynkami przy Pl. Sienkiewicza 1 (obecnie Pl. Papieża Jana Pawła II nr 1), które w latach następnych przebudowano i przystosowano dla potrzeb Seminarium. W latach 1967-1975 przeprowadzono generalny remont obecnego starego gmachu seminaryjnego. W 1981 r. podjęto prace związane z powiększeniem Seminarium, które ukończono w 1994 r. Na dziedzińcu seminaryjnym dnia 5 czerwca 1991 r. miało miejsce spotkanie Ojca Świętego Jana Pawła II z profesorami i alumnami naszego seminarium. Na pamiątkę tamtego wiekopomnego spotkania wzniesiono pomnik Jan Pawła II projektu prof. Gustawa Zemły. Dnia 13 października 2005 roku Biskup Stanisław Stefanek TChr nadał Wyższemu Seminarium Duchownemu w Łomży imię Jana Pawła II.

Zarząd seminarium:

Rektor: