wtorek, 13 wrzesień 2016 15:27

Studium Życia Rodzinnego - ruszyły zapisy

Napisał
DRODZY NARZECZENI, MAŁŻONKOWIE, RODZICE, DZIADKOWIE! Jeśli pragniecie: aby wasze małżeństwo nabrało nowego blasku, lepiej się poznać i zrozumieć jako małżonkowie; odkryć Boży plan dla małżeństwa; dobrze i odpowiedzialnie przygotować się do małżeństwa i zrozumieć czym jest ono naprawdę; zrozumieć przyczyny niektórych Waszych problemów i poznać sprawdzone sposoby ich rozwiązywania; podjąć wysiłek doskonalenia Waszego małżeństwa, dania mu nowej nadziei czy jeszcze jednej szansy; towarzyszyć dorosłym dzieciom; brać udział w wychowaniu wnuków... skorzystajcie ze spotkań w ramach Studium Życia Rodzinnego.

ZAPRASZAMY NA TRZY POZIOMY ZAJĘĆ!

Poziom I. „Moje małżeństwo! Moja rodzina! Moje szczęście! - czyli 5 spotkań dla małżonków i narzeczonych poważnie myślących o miłości.”, wzbogacony nowymi nazwiskami, polecamy dla małżeństw i narzeczonych, którzy chcą zgłębić wiedzę i umiejętności przydatne w budowaniu szczęśliwego małżeństwa.

Małżeństwo i rodzina to dwie ważne, piękne ale i różne rzeczywistości! Karol Wojtyła już w latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku powiedział, że rodzina jest instytucją, u podstaw której stoi małżeństwo. Małżeństwo jest zatem fundamentem rodziny i to jego jakość warunkuje jakość rodzin, parafii, narodu. Takie są rodziny jakie małżeństwa. Takie są dzieci i młodzież, jakie są małżeństwa ich rodziców. Małżeństwo to pierwsze powołanie jakie Bóg zaplanował dla człowieka jako przepis na jego świętość. Niejednokrotnie bywa tak, że małżonkowie w małym stopniu, w chwili zawierania małżeństwa, zdają sobie sprawę z jego piękna, wielkości i głębi. Dlatego polecamy ten podstawowy poziom zajęć wszystkim narzeczonym i małżonkom, aby tę świadomość podnosić w miarę upływu lat ich wspólnego życia i aby małżeństwa czynić bardziej szczęśliwymi!

Poziom II. „Moje dziecko. Jak je mądrze kochać i dobrze wychować? - czyli 5 spotkań dla rodziców zatroskanych o przyszłość swoich dzieci.”, poświęcony sztuce dobrego wychowania dzieci, polecamy szczególnie dla małżeństw i rodziców, którzy ukończyli pierwszy kierunek Studium Życia Rodzinnego, bądź dla tych, którzy na pierwszy poziom nie znajdą czasu.

Zdaniem św. Jana Pawła II wychowanie posiada podstawowe znaczenie w kształtowaniu stosunków międzyludzkich i powinno być zadaniem wszystkich, a przede wszystkim prawem i obowiązkiem rodziców. Święty Papież nauczał, że dobrze pojęte wychowanie oznacza harmonijne, integralne rozwijanie wszystkich zdolności i poczucia odpowiedzialności a w procesie wychowania człowiek powinien nabyć umiejętność panowania nad własną wolnością i kierować się wartościami moralnymi, nie tylko wyuczonymi, ale także przeżytymi. Powinien też zrozumieć kim jest Bóg i na czym polega życie prawdziwie chrześcijańskie. To jest niezastąpiona rola rodziców.

Poziom III. „Radość dojrzałej miłości. Jak kochać by nie szkodzić? Czyli 5 spotkań dla małżonków zatroskanych o szczęście dorosłych dzieci i swoją miłość pomimo upływu lat.”, polecamy małżonkom i rodzicom po pierwszym lub drugim kierunku Studium Życia Rodzinnego, bądź małżonkom pełnoletnim stażem życia małżeńskiego, którzy po wielu latach małżeństwa chcą kochać się jeszcze bardziej, nauczyć się żyć razem kiedy dzieci opuszczą dom, być dobrymi teściami i dziadkami. Towarzyszenie dzieciom w dorosłym życiu jak i udział w wychowaniu wnuków to ważne zadanie - podkreśla papież Franciszek.

Proponujemy wiele ciekawych i praktycznych tematów, które sprawdziły się w poprzednich edycjach oraz dodajemy nowe zagadnienia, które są dziś rodzicom pragnącym dobrze wychować swoje dzieci bardzo potrzebne. Tematy zostały przedyskutowane z małżeństwami, rodzicami i ludźmi zajmującymi się problematyką rodzinną. W programie zostały uwzględnione również problemy dotyczące rodziny, które znalazły się w Adhortacji posynodalnej Amoris laetitia Papieża Franciszka.

Zajęcia prowadzą specjaliści i fachowcy z różnych stron Polski: m.in. Bp dr Stanisław Stefanek, o. prof. Kazimierz Lubowicki (prorektor PWT, teolog duchowości małżeńskiej z Wrocławia), ks. dr hab. Marek Dziewiecki (psycholog z Radomia), dr Jacek Pulikowski (wykładowca Politechniki, pracownik poradni rodzinnej, autor wielu książek nt. małżeństwa z Poznania), dr Jacek Szulc (ginekolog-położnik, naprotechnolog z Warszawy), ks. prof. Piotr Krakowiak (wykładowca UKSW w Warszawie i kapelan Hospicjum w Gdańsku), dr hab. Mieczysław Guzewicz (biblista i pastoralista, autor wielu książek dla małżonków z Zielonej Góry), dr n. med. Małgorzata Skibko (ginekolog-położnik z Łap), dr Małgorzata Więczkowska (specjalistka z zakresu zagrożeń duchowych z Warszawy), Państwo Magdalena i Piotr Ogrodowczykowie (autorzy wielu ksiązek związanych z tematyką seksualności z Łodzi), dr Dariusz Cupiał z tato.net, małżonkowie, kapłani, policja i wiele innych osób zaangażowanych w duszpasterstwo rodzin.

Studium obejmuje: 5 spotkań wykładowych oraz dodatkowo 3 spotkania dla osób, które chcą nauczyć się naturalnych metod rozpoznawania płodności wg metody profesora Józefa Rötzera. Spotkania odbywają się raz w miesiącu w sobotę w godzinach od 9:00 do 14:00, każde spotkanie to 3 x 1,5 godziny. Zajęcia odbywają się w gmachu Wyższego Seminarium Duchownego przy kawie, herbacie i ciastku.

Małżonkowie, którzy mają małe dzieci (od 2,5 do 10 roku życia) i na czas zajęć nie mają ich z kim zostawić, mogą to zrobić bezpłatnie u Sióstr Służek NMP Niepokalanej w Przedszkolu przy ulicy Radzieckiej 4.

Uczestnicy są wolnymi słuchaczami, a na zakończenie otrzymują dyplom uczestnictwa w zajęciach (min. 100% obecności) i mogą podjąć pracę w Parafialnych Poradniach Życia Rodzinnego.

Koszt uczestnictwa obojga małżonków, narzeczonych w całym cyklu spotkań: 300 zł. W przypadku osoby uczestniczącej pojedynczo 150 zł za całość.

Narzeczonych przyjmujemy tylko na I poziom a uczestnictwo w 8 spotkaniach (5 spotkań wykładowych + 3 dotyczące NPR) zwalnia z bezpośredniego przygotowania do Sakramentu małżeństwa w parafii, także ze spotkań w Parafialnej Poradni Rodzinnej.

PIERWSZE SPOTKANIE INAUGURACYJNE: 8 października 2016 – Sympozjum naukowe w 40 rocznicę powstania Wspólnoty Kościoła Domowego w Diecezji Łomżyńskiej, poświęcone Adhortacji posynodalnej Amoris laetitia Papieża Franciszka.

SPOTKANIA WYKŁADOWE: 22 października, 19 listopada, 3 grudnia 2016, 28 stycznia, 18 lutego 2017. Terminy spotkań dotyczące nauki naturalnych metod rozpoznawania płodności do ustalenia z uczestnikami.

ZOBACZ PLAN ZAJĘĆ (PDF)

ZAPISY i INFORMACJE:

Wydział Duszpasterstwa Rodzin, Kuria Diecezjalna Łomżyńska,

ul. Sadowa 3, 18 – 400 Łomża,

tel. 86 473 46 22 (od poniedziałku do piątku w godz. od 8.30 – 13.00),

bądź:

Agnieszka Frydrych kom. 510085979

Krzysztof Jankowski kom. 502664568

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Czytany 2503 razy

Dane kontaktowe

Kuria Diecezjalna w Łomży
ul. Sadowa 3
18-400 Łomża

tel: 86/ 216 25 91

kuria@diecezja.lomza.pl

 

 

Projekt i wykonanie

spesmedia.png