czwartek, 03 lipiec 2014 15:37

Wyruszyli na spotkanie z Bogiem

Rozpoczął się pierwszy turnus wielkiego letniego odpoczynku, jaki zorganizował młodzieży i dzieciom Ruch-Światło Życie Diecezji Łomżyńskiej. Bierze w nim udział ponad dwieście osób, w tym animatorzy i przewodnicy duchowi. To przedsięwzięcie niemałe pod względem logistycznym, bo młodzi podzieleni są na kilka odbywających się jednocześnie projektów wypoczynkowych.

Jedni wyruszyli w drogę na Podhale, inni przeżyją chwile skupienia i duchowej odnowy na Ziemi Łomżyńskiej: w Nowogrodzie, Myszyńcu i Cieciorach – blisko Kurpiowszczyzny. Tymi ostatnimi opiekuje się 19-letnia Agata Płońska z Łap. „Samopoczucie jest wspaniałe – podkreśla animatorka. Człowiek nie mógł się już doczekać, kiedy wejdzie w rytm wakacyjnych rekolekcji. Organizacja nieco nas zmęczyła, ale to już przeszłość, przed nami mnóstwo szalonych pomysłów, wspólnych radości i świeżego powietrza. Będziemy rozpoczynać dzień jutrznią dla dzieci, planujemy też rozgrzewki i gimnastykę, bo w zdrowym ciele zdrowy duch! Nie zabraknie porannych ćwiczeń, śpiewu podczas śniadania i modlitwy. Ja będę opiekować się grupą 37 dzieci, to naprawdę liczna grupa! Traktuje to jako oderwanie się od gonitwy szkolnej i siedzenia na krześle. Tu, jako animatorka, mogę być komuś bardzo potrzebna, chcę służyć swoim czasem i pomysłami, piękna sprawa. Dzieci pochodzą z różnych rodzin, więc musimy przede wszystkim zbudować atmosferę „małej solidarności" i familii. O żadnej nudzie nie ma mowy. Już widzę, jakie te dzieciaki są pomysłowe, ile mają w sobie koloru i chęci do zabawy. Dwa tygodnie w ich towarzystwie to będzie prawdziwy sprawdzian dla kondycji!". Podobnie mówi Magda, która będzie opiekować się grupą myszyniecką. „Ja będę odpowiedzialna za posługę muzyczną, naukę śpiewów i pieśni. Gitara to jedno z moich zamiłowań, pasjonuję się również chemią. Z oazą spotkałam się niedawno, od razu poczułam w sercu wielką radość i chęć realizacji. Najważniejsze to niczego nie zachowywać dla siebie. Repertuar rekolekcyjny mamy bardzo bogaty. Pieśni i piosenki przygotowaliśmy w specjalnym śpiewniku. Jest wypełniony obrazkami, aby dzieciaki czuły frajdę i uczyniły te śpiewniki swoją ulubioną lekturą. Będziemy śpiewać między innymi drogę krzyżową, rozważać w melodiach życie i miłość Jezusa. To będą bardzo muzykalne rekolekcje i jestem przekonana, że dzieci pokochają taką formę modlitwy".

Ruch Światło-Życie to jedna z najbardziej prężnych wspólnot, działających na terenie całego kraju. Warto podkreślić, że jej inicjatywy wielokrotnie wspierał, chwalił i błogosławił święty Polak, Jan Paweł II. Łącznie, we wszystkich turnusach organizowanych przez łomżyńską gałąź Ruchu weźmie udział ponad pół tysiąca młodych. Znaczna część z nich zwiąże się zapewne na stałe z Kościołem Łomżyńskim i tu odnajdzie jedną ze swoich dróg realizacji. Założycielem Wspólnoty jest urodzony w Rybniku ksiądz Franciszek Blachnicki – sługa Boży, kandydat na ołtarze, odznaczony pośmiertnie Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Krzyżem Oświęcimskim. Moderatorem Ruchu Światło Życie w obrębie naszej diecezji jest ksiądz Dariusz Niewiński z parafii Krzyża Świętego w Łomży.

Wakacyjny wypoczynek dla dzieci i młodzieży przygotowało także wielu duszpasterzy naszej diecezji organizując wyjazdy zwane "wakacje z Bogiem". Są to obozy rekolekcyjno-wypoczynkowe w górach, na kajakach, a także nad morzem. Niektórzy w poszukiwaniu pogłębienia relacji z Bogiem wyjadą również na zagraniczne wyjazdy organizowane przez parafie.

PD/xtt