środa, 01 marzec 2017 19:25

Bardziej podobni do Jezusa - Środa Popielcowa w Katedrze

Do czynienia postu, modlitwy i jałmużny zachęcał biskup Janusz Stepnowski podczas homilii wygłoszonej w łomżyńskiej katedrze w Środę Popielcową.

W tradycji Kościoła Środa Popielcowa jest dniem rozpoczynającym okres Wielkiego Postu, który ma nas przygotować na obchody męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa. W katedrze łomżyńskiej Mszy św. z obrzędem posypania głów popiołem przewodniczył biskup łomżyński Janusz Stepnowski. W diecezjalnej “matce kościołów” modlili się wspólnie alumni Wyższego Seminarium Duchownego w Łomży, wierni i młodzież uczęszczająca do szkół na terenie parafii braci kapucynów, która przez ostatnie kilka dni przeżywała swoje rekolekcje.

Dzisiejszy dzień to dzień zadumy, dzień postu, ale dzień zastanowienia się nad samym sobą – mówił do zebranych biskup Janusz. Szczególnie gest posypania głowy popiołem przypomina nam wszystkim, że jesteśmy słabi, że pewnego dnia staniemy się popiołem, ale przypomina też, że jesteśmy Bożym stworzeniem, córkami i synami Boga.

Biskup Janusz zwrócił uwagę, że dzisiejsza Ewangelia zachęca nas do czynienia jałmużny, modlitwy i postu, ale też przestrzegł by praktyk pokutnych nie podejmować by przypodobać się innym. Ordynariusz przestrzegał zwłaszcza ludzi młodych przed pokusą życia tylko tym co zewnętrzne zapominając o tym co wewnętrzne. Zwrócił uwagę, iż często młodzi patrzą na siebie przez pryzmat mediów społecznościowych. Ale czy to jest właściwy pryzmat? – stawiał pytanie młodym biskup Janusz. A Bóg bracie i siostro jak cię widzi? – kontynuował biskup i odpowiadał. Bóg widzi wszystko. Przed ludźmi możemy grać nasze skromne i bardziej uroczyste role, ale przed Bogiem nic się nie ukryje. On nas widzi takimi jakimi jesteśmy. Bóg nas widzi w całej naszej prawdziemówił pasterz diecezji.

Hierarcha przypomniał, iż Bóg zaprasza nas byśmy praktyki życia chrześcijańskiego czynili przednim Nim, nie przed światem. Należy zapomnieć o świecie, a czynić to w pokorze przed naszym Panem i Stworzycielemmówił biskup. A jeśli będziemy to czynić przed Nim, otrzymamy zapłatę, jak mówi dzisiejsza Ewangelia. Jeśli będziemy te praktyki wypełnić tylko przed Panem to ostatecznie będziemy bardziej do Niego podobni. Staniemy się jak On, jak nasz Pan i Stworzycie, jak Jezus Chrystus – kontynuował.

W tym upodabnianiu się do Chrystusa mają nam pomóc jałmużna, modlitwa i post. Biskup przypomniał zebranym, iż na ziemi jesteśmy tylko administratorami dóbr, które posiadamy. Bóg je nam podarował i zaprasza nas do dzielenia się z innymi. Wskazał, też jak ważna jest wspólna modlitwa, ale przestrzegał przed skoncentrowaniem na nas samych i tylko na własnych potrzebach.

Przez wspólną modlitwę mamy za zadanie odkrywać na kogo w czasie tej modlitwy jest położony wzrok Boga. Czy na mnie, czy na tym człowieku, który siedzi obok mnie – mówił biskup i zachęcał do modlitwy nie tylko we własnych sprawach i problemach, ale też za innych.

Na zakończenie Ordynariusz łomżyński wskazał na praktykowanie postu, który nie jest tylko praktyką chrześcijańską. Biskup Janusz przypomniał, iż Chrystus nie potrzebuje naszego cierpienia, ale pragnie byśmy przez nasz post potrafili podzielić się dobrem z innym człowiekiem. A zwracając się do obecnych w świątyni kapłanów przywołał słowa z Księgi proroka Izajasza z 50 rozdziału, które powinny stać się wskazówką w posłudze kapłańskiej.

Bóg chce, abyśmy rozwiązali łańcuchy tym, którzy są uciśnieni, abyśmy przyodzieli tych, którzy są nadzy. Abyśmy nakarmili tych, którzy są głodni. Ci wszyscy potrzebujący to nasi bracia i siostry.

Kończąc swoje rozważanie biskup przypomniał, że kiedy będziemy przeżywać przed Bogiem te nasze proste praktyki religijne, to nasze oblicze stanie się bardziej podobne do oblicza Jezusa Chrystusa.

Okres pokuty jest w Kościele katolickim specjalnym czasem ćwiczeń duchowych, liturgii pokutnej, dobrowolnych wyrzeczeń, braterskiego dzielenia się z innymi, m.in. poprzez inicjowanie dzieł charytatywnych i misyjnych. Z liturgii znika radosne „Alleluja” i „Chwała na wysokości Bogu”, a kolorem szat liturgicznych staje się fiolet.

JE (wzasiegu.pl)

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji (wzasiegu.pl)