piątek, 24 marzec 2017 13:49

Jutro dk. Damian przyjmie święcenia kapłańskie w Wysokiem Mazowieckiem

W Uroczystość Zwiastowania Pańskiego, 25 marca o godz. 12.00 w kościele pw. św. Jana Chrzciciela w Wysokiem Mazowieckiem biskup łomżyński Janusz Stepnowski udzieli świeceń prezbiteratu diakonowi Damianowi Małkowskiemu pochodzącemu z parafii św. Idziego w Wyszkowie.

Sakrament święceń obejmuje trzy stopnie: święcenia diakonatu, święcenia prezbiteratu i święcenia biskupie. Dk. Damian przyjął święcenia diakonatu w maju 2016 roku. Później, przez prawie rok, pełnił posługę duszpasterską w parafii, w której w dniu jutrzejszym przyjmie święcenia kapłańskie. Ceremonia święceń zazwyczaj odprawiana jest w katedrze, lecz w historii naszej diecezji była już sprawowana w innych lokalizacjach. Stanowić to ma jeden z elementów działań powołaniowych.

Diakon Damian Małkowski przez włożenie rąk i modlitwę konsekracyjną biskupa otrzyma szczególny udział w posłannictwie Chrystusa jedynego i najwyższego Kapłana. Katechizm Kościoła Katolickiego przypominając postanowienia Soboru Watykańskiego II uczy, że prezbiterzy są "współpracownikami stanu biskupiego, w celu należytego wypełniania powierzonego przez Chrystusa apostolskiego posłannictwa" i są wyświęceni, aby głosić Ewangelię, być pasterzami wiernych i sprawować kult Boży, jako prawdziwi kapłani Nowego Testamentu. Mocą specjalnego sakramentu "dzięki namaszczeniu Ducha Świętego zostają naznaczeni szczególnym znamieniem i tak upodobniają się do Chrystusa Kapłana, aby mogli działać w zastępstwie Chrystusa Głowy" (KKK 1562-1564).

W niedzielę, 26 marca o godz. 12.00 w Sanktuarium św. Idziego w Wyszkowie neoprezbiter odprawi swoją pierwszą Mszę św.

JE (wzasiegu.pl)