sobota, 25 marzec 2017 22:44

“Musisz pamiętać: jesteś narzędziem w ręku Boga!”. Święcenia ks. Damiana Małkowskiego [FOTO]

Uroczystość Zwiastowania Pańskiego dla ks. Damiana Małkowskiego na zawsze pozostanie wyjątkowym początkiem. Bo właśnie dziś, w kościele parafialnym w Wysokiem Mazowieckiem, rozpoczęła się jego kapłańska droga.

To właśnie tutaj, w parafii pw. św. Jana Chrzciciela przez ostatnie miesiące diakon Damian posługiwał wspólnocie parafialnej. Do tej pory mogłeś, księże Damianie, głosić Słowo Boże, udzielać niektórych sakramentów, a od dziś także będziesz sprawował tutaj Najświętszą Eucharystię i rozgrzeszał tych, którzy przyjdą po Boże Miłosierdzie do konfesjonału - powiedział w homilii bp Janusz Stepnowski, z rąk którego ks. Damian przyjął w dniu dzisiejszym sakrament święceń prezbiteratu.

Za moment zostaniesz zrodzony do zupełnie nowej rzeczywistości. Anioł Gabriel przyszedł do bardzo pokornej i biednej rzeczywistości. Był tylko instrumentem. I ty, też masz zawsze pamiętać, że jesteś tylko szafarzem - instrumentem w ręku Boga. Sakramenty nie są twoją własnością. Udzielasz ich innym osobom. Nad tobą jest twój Pan i Stworzyciel (...). Twoje nieraz nieudolne słowa to narzędzia w ręku samego Boga. Narzędzia, które będą jednać. Zawsze pamiętając o tym charakterze służby drugiemu człowiekowi - wiedz: jesteś i będziesz nade wszystko sługą samego Boga. Pamiętając też o wielkiej pokorze życia. Bóg nie przychodzi do wielkiego pałacu, ale przychodzi do skromnej groty (...). Przez przykład twojego życia - nade wszystko skromnego - będziesz przekonywał inne osoby do tego, aby od wiary nie odchodzić. Szczególnie młodzież, która potrzebuje przykładów autentycznego, pokornego i skromnego życia. Nie wielkich i dostojnych samochodów, ale raczej skromności nade wszystko. I wtedy twoje świadectwo będzie dawać wielkie owoce - zwrócił się do dk. Damiana biskup Janusz, odnosząc się w słowach homilii do wydarzenia Zwiastowania Najświętszej Maryi Pannie.

W uroczystości święceń prezbiteratu wzięło udział kilkudziesięciu kapłanów, w tym księża posługujący w Wyższym Seminarium Duchownym w Łomży, pracownicy Kurii Diecezjalnej, ale także młodzi kapłani - koledzy ks. Damiana. W kościele licznie zgromadzili się także parafianie oraz goście, w tym mieszkańcy rodzinnego Wyszkowa. Szczególnym słowem wdzięczności neoprezbiter obdarzył ks. Ryszarda Niwińskiego, proboszcza parafii: Dziękuję tobie, księże proboszczu, chociaż powinienem raczej powiedzieć "ojcze". Bo przez te dziesięć miesięcy stałeś się dla mnie ojcem. Otoczyłeś mnie wsparciem i modlitwą. Dziś ci za to dziękuję!

Ks. Damian Małkowski w dniu jutrzejszym odprawi swoją Mszę prymicyjną w Sanktuarium św. Idziego w Wyszkowie, o godz. 12.00.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z uroczystości (wZasięgu.pl)

xtt/fot. Cezary Gosk/Foto Piotrowscy