poniedziałek, 03 kwiecień 2017 09:36

Zmarł ks. kan. Kazimierz Uszyński

W niedzielę 2 kwietnia, przeżywszy 83 lat, w kapłaństwie 58 lat, odszedł do Pana Ksiądz Kanonik Kazimierz Uszyński, emerytowany kapłan naszej diecezji, mieszkający w Domu Wspólnoty Kapłańskiej w Łomży.

Ks. Kazimierz Uszyński urodził się 9 kwietnia 1934 w Brzóskach Falkach par. Wysokie Maz. Święcenia kapłańskie przyjął 29 czerwca 1959 r. w Łomży z rąk bpa Czesława Falkowskiego. Po święceniach podjął pracę jako wikariusz w parafiach: Zbójna, Turośl,  Wigry, Lipsk, Burzyn, Raczki, Zaręby Kościelne, Janówka, Rosochate, pełnił też funkcję rejonowego wizytatora religii. Biskup powierzył mu też funkcję wikariusza substytuta i wikariusza ekonoma parafii Filipów.

20 października 1982 r. został ustanowiony proboszczem parafii Filipów. 24 kwietnia 1986 r. bp Juliusz Paetz uhonorował księdza Kazimierza godnością kanonika honorowego Kapituły Kolegiackiej Sejneńskiej. Od 1 września 1988 r. do 28 sierpnia 1992 r. pełnił funkcję najpierw administratora, a później proboszcza parafii Czerwin. W trakcie tego posługiwania był też dekanalnym duszpasterzem rodzin w dekanacie Ostrołęka św. Antoniego. Dnia 28 sierpnia 1992 r. przeszedł na emeryturę ale nie zakończył swojego posługiwania. Będą na emeryturze pełnił jeszcze posługę administratora parafii Czarnia k. Myszyńca, Nowa Wieś i Parciaki. Od 4 marca 1997 do 4marca 2002 r. był członkiem rady kapłańskiej i członkiem kolegium konsultorów Diecezji Łomżyńskiej.

W 2008 r. zamieszkał w Domu Wspólnoty Kapłańskiej w Łomży.

Uroczystości pogrzebowe zmarłego kapłana odbędą się w środę, 5 kwietnia w następującym porządku:

– o godz. 10.00 wystawienie trumny z ciałem śp. Księdza Kanonika Kazimierza Uszyńskiego w Kaplicy Domu Wspólnoty Kapłańskiej w Łomży (Dom Księży Emerytów ul. Giełczyńska 20), gdzie o godz. 10.30 zostanie odprawiona Msza św. żałobna dla mieszkańców Domu. Po Mszy św. nastąpi eksporta do Katedry Łomżyńskiej.

– o godz. 12.00 (Katedra Łomżyńska) Msza św. pogrzebowa pod przewodnictwem Biskupa Łomżyńskiego Janusza Stepnowskiego.

Ciało Śp. Księdza Kanonika Kazimierza Uszyńskiego zostanie pochowane na cmentarzu parafialnym w Łomży.

Śp. Księdza Kazimierza Uszyńskiego polecamy Miłosierdziu Bożemu

Wieczne odpoczywanie racz mu dać, Panie!