piątek, 02 czerwiec 2017 15:08

Uroczystości dziękczynne w 100. rocznicę objawień fatimskich i 26. rocznicę pielgrzymki Jana Pawła II do Łomży

Napisał
 W sobotę, 3 czerwca odbędzie się diecezjalne dziękczynienie w 100. rocznicę objawień fatimskich, w 26. rocznicę pielgrzymki do Łomży św. Jana Pawła II. Uroczystości rozpoczną się o godz. 10.00 w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łomży. Do udziału zaproszeni zostali przedstawiciele duszpasterstw specjalistycznych naszej diecezji, a także wszyscy diecezjanie.

Maryjny miesiąc maj przynosi w tym roku setną rocznicę objawień Matki Bożej w Fatimie. W Kościele powszechnym, jak też w Diecezji Łomżyńskiej, jest to szczególna okazja do dziękczynienia Bogu za Jego Matkę oraz za naukę zawartą w objawieniach, które miały miejsce w 1917 roku.    Szczególnym znakiem Fatimy w codziennej tradycji duszpasterskiej są pierwsze soboty miesiąca, obchodzone uroczyście w wielu parafiach naszej diecezji. Coraz większą popularnością cieszą się Procesje Fatimskie, organizowane od maja do października. Do dyspozycji duszpasterzy są również wydawnictwa duszpasterskie wydane w naszej diecezji. Należą do nich: książka ks. Marcina Sobiecha „Fatima. Przewodnik czwartego wizjonera” czy modlitewniki fatimskie wydane przez duszpasterstwo Sanktuarium św. Antoniego w Ostrołęce i Bazyliki Mniejszej w Myszyńcu.

   W ramach obchodów stulecia objawień w Fatimie – 13 maja br., w dekanatach i parafiach naszej diecezji będą miały miejsce Procesje Fatimskie. Piąta Niedziela Wielkanocna – 14 maja br., będzie w naszych wspólnotach parafialnych Niedzielą Fatimską. W sposób szczególny pragniemy również podkreślić ten maryjny jubileusz w Kościele łomżyńskim, spotykając się we wspólnocie diecezjalnej, w pierwszą sobotę miesiąca – 3 czerwca br. w Łomży.

   Biskup Łomżyński Janusz Stepnowski chce, aby pierwsza sobota czerwca, była przeżywana wspólnie przez nas wszystkich właśnie w Łomży: przez kapłanów, siostry i braci zakonnych, alumnów i wiernych świeckich z grup maryjnych, kół różańcowych, katechetów, ruchów i stowarzyszeń, Rodziny Radia Maryja, dzieci i młodzieży.

Ponadto pragniemy zaprosić do udziału w uroczystościach grupy zawodowe, objęte duszpasterstwem: służbę zdrowia, nauczycieli i wychowawców, kolejarzy, prawników, samorządowców i parlamentarzystów, środowiska twórcze, policjantów, strażaków, harcerzy, przedsiębiorców, pracowników środków masowego przekazu, sportowców, pracowników gospodarki leśnej, wodnej i parków narodowych, bankowców, środowiska trzeźwościowe, ratownictwa medycznego czy związków i stowarzyszeń paramilitarnych oraz rekonstrukcji historycznej.

   Druga okazją do spotkania tego dnia jest 26. rocznica pielgrzymki do Łomży św. Jana Pawła II. Chcemy, aby coroczny dzień wspomnienia pobytu pośród nas Papieża Polaka, na stałe wpisał się w naszą diecezjalną tradycję.

   Liczymy na to, że na dzień 3 czerwca br., przybędzie do Łomży z każdego dekanatu przynajmniej grupa autokarowa wiernych. Do udziału w tym spotkaniu zobowiązani są również wszyscy księża posługujący w diecezji, w miarę możliwości duszpasterskich.


Program uroczystości:

godz. 10:00 – rozpoczęcie spotkania, powitanie pielgrzymów w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łomży

godz. 10:10 – prelekcja Grzegorza Górnego na temat znaczenia objawień fatimskich

godz. 10:30 – nabożeństwo pierwszej soboty miesiąca ze sprawowaniem sakramentu pokuty, w trakcie nabożeństwa konferencja ks. dra Zbigniewa Skuzy, poświęcona roli Matki Bożej

godz. 11:15 – Procesja Fatimska ulicami miasta do Katedry Łomżyńskiej

godz. 12:00 – Msza św. dziękczynna koncelebrowana w Katedrze pod przewodnictwem Biskupa Łomżyńskiego

godz. 13:15 – wspólna agapa przy Katedrze

 
Czytany 769 razy

Dane kontaktowe

Kuria Diecezjalna w Łomży
ul. Sadowa 3
18-400 Łomża

tel: 86/ 216 25 91

kuria@diecezja.lomza.pl

 

 

Projekt i wykonanie

spesmedia.png