sobota, 03 czerwiec 2017 22:25

Pożegnaliśmy śp. ks. Mariusza Stolarskiego

Napisał
“Od pierwszych dni kapłaństwa, Twoje życie Księże Mariuszu, było naznaczone cierpieniem. Bóg zaprosił Cię do tej trudnej drogi, aby zjednoczyć Cię z krzyżem Jego Syna” – takimi słowami bp Janusz Stepnowski rozpoczął Mszę św. żałobną w ostrołęckiej Farze, podczas której rodzina, mieszkańcy miasta, a także współbracia w kapłaństwie mogli pożegnać zmarłego w czwartek wieczorem ks. Mariusza Stolarskiego.

Uroczystościom przewodniczył bp Janusz Stepnowski. Wraz z proboszczem parafii, ks. kan. Wiesławem Białczakiem, ks. inf. Zygmuntem Żukowskim, a także wikariuszami stanął za ołtarzem, przy którym w czwartek śp. ks. Mariusz sprawował swoją ostatnią Eucharystię. Trumnę z ciałem zmarłego kapłana otoczyło ponad 70 kapłanów, rodzice i rodzina, a także bardzo duże grono wiernych z Ostrołęki (z władzami miasta na czele) i gości.

Druga część uroczystości pogrzebowych śp. ks. Mariusza odbyła się w rodzinnym Koźle, gdzie przyjął zmarły kapłan przyjął chrzest i kolejne sakramenty, a także gdzie przed 10 laty odprawił swoją pierwszą Mszę świętą. Dziś, w tej samej świątyni zgromadzili się rodzina, bliscy, przyjaciele, sąsiedzi, a także kapłani z biskupami na czele, by odprowadzić do wieczności po ludzku przedwcześnie zmarłego kapłana…

Liturgii Mszy św. przewodniczy bp Janusz Stepnowski. Obecny jest także bp Stanisław Stefanek, a także około 70 kapłanów, najbliższa rodzina, koledzy i przyjaciele, sąsiedzi i wszyscy Ci, którzy pragną pożegnać śp. ks. Mariusza.

Rodzinie i bliskim wyrazy współczucia złożył także ks. dr Tomasz Grabowski, kolega z roku ks. Mariusza:

Przed tygodniem uczciliśmy naszą 10. rocznicę święceń kapłańskich. Liturgicznie, to właśnie dziś mija te 10 lat, bo właśnie w wigilię Zesłania Ducha Świętego bp Stanisław Stefanek udzielił nam święceń kapłańskich. Jutro – cofając czas – powinny być prymicje. I to ta wspomnieniowa, po dziesięciu latach. Ty, Mariusz odprawisz już ją w obecności Najwyższego Kapłana. My tu będziemy prosić za Ciebie, a Ty proś za nami! Kiedy Mariusz leżał w szpitalu, to przy okazji odwiedzin zawsze szczegółowo wypytywał przez kolegów o współbraci z roku, o diecezję. On żył Kościołem i czuł się za niego odpowiedzialnym. Cierpienie, które dotykało go nieustannie w życiu, było też dla nas nauką zaufania. Był dzielny do końca. Zawsze bardziej dojrzały od nas, bo starszy o 3 lub nawet 4 lata. W seminarium jako jedyny na roku, był w wojsku. Prawdziwy facet! Słuchaliśmy jego wspomnień, bo pokazywały one drogę zmagania z życiem, ale też piękną drogę powołania. Nieustannie pamiętał o ziomkach. Mówił o “Miśku”, o Adamie, bo to była jego tożsamość. Dzisiaj dziękujemy tej parafii, a w sposób szczególny rodzicom i rodzinie, za Mariusza.
Chciałbym też, na koniec, w imieniu kolegów z roku przeprosić Was, drodzy rodzice. Za to, że może nie zawsze w tym cierpieniu, jakie Mariusz przeżywał, stanęliśmy na wysokości postawionego nam zadania. Myślę, że w natłoku własnych programów na życie, nie usłyszeliśmy do końca tego komunikatu, który nam dawał. Komunikatu o braterską miłość(…).


Zapraszamy do przeczytania całej relacji i obejrzenia fotorelacji z uroczystości pogrzebowych śp. ks. Mariusza Stolarskiego w portalu wZasięgu.pl

Wieczny odpoczynek racz mu dać, Panie...
Czytany 2449 razy

Dane kontaktowe

Kuria Diecezjalna w Łomży
ul. Sadowa 3
18-400 Łomża

tel: 86/ 216 25 91

kuria@diecezja.lomza.pl

 

 

Projekt i wykonanie

spesmedia.png