wtorek, 05 sierpień 2014 10:27

90 rocznica święceń kapłańskich Prymasa Tysiąclecia w Zuzeli

2 sierpnia w Zuzeli w powiezie ostrowskim odbyły się uroczystości 90 rocznicy święceń kapłańskich Sługi Bożego Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Mszy świętej przewodniczył kardynał Gerhard Müller, Prefekt Kongregacji Nauki Wiary. Homilię do zgromadzonych wiernych wygłosił kardynał Kazimierz Nycz.

Metropolita Warszawski zaznaczył, że na przykładzie Prymasa Tysiąclecia, także dziś powinno wśród wiernych zabrzmieć zdecydowane „non possumus".

- Powinno to wybrzmieć w ustach wszystkich ludzi Kościoła, zaczynając od konkretnego człowieka, który jest wręcz miażdżony, czy ulega presji reklamy mediów i postępuje inaczej niż nakazuje ewangelia i przykazania. Powinien powiedzieć to w pewnym momencie, nawet płacąc cenę utraty pracy, non possumus! Matka, ojciec, którzy wychowują dzieci także nie mogą przymykać oczu na to co dzisiaj jest tzw. „modą" - mówi kardynał Kaziemierz Nycz.

Ksiądz Jerzy Krysztopa, proboszcz parafii pw. Przemienienia Pańskiego, przypomniał, że to właśnie w Zuzeli, zrodziły się pierwsze myśli o kapłaństwie kardynała Wyszyńskiego.

- Przypominamy, że przede wszystkim kardynał Wyszyński jest związany z Zuzelą. Tu najdłużej przebywał, prawie 9 lat. Tu urodził się, przyjął Chrzest święty, także tutaj były jego pierwsze lata szkolne i pierwsze myśli o kapłaństwie. Był także dwa lata w Andrzejewie, dwa lata w Łomży, więc jest naszym ziomkiem i jako Diecezja Łomżyńska oczywiście my pamiętamy i pamięta również o tym Zuzela – mówi proboszcz Krysztopa.

Dodajmy, że uroczystość była okazją do poświęcenia dwunastu witraży, które symbolicznie upamiętniają „drogę życia Prymasa Tysiąclecia z Zuzeli do Warszawy ku świętości".

pz