wtorek, 01 sierpień 2017 12:45

O świcie ruszyli do Pani Jasnogórskiej

Wyruszyli by dotrzeć przed oblicze Jasnogórskiej Pani. Intencje są różne, od sprawdzenia siebie w wysiłku fizycznym, zdaną maturę, po zdrowie rodziny i uwolnienie od nałogów.

Sprzed łomżyńskiej katedry wyszła dziś (01.08) 33 Piesza Pielgrzymka Łomżyńska na Jasną Górę. Odprowadzam pielgrzymów już po raz piąty – mówi do mikrofonu Radia Nadzieja biskup łomżyński Janusz Stepnowski – Jest to radość bycia we wspólnocie. To przeżywanie wspólnoty jest radosne. W tamtym roku miałem okazję być w Mińsku, w tym roku również będę, i miałem okazję zobaczyć jak pątnicy docierali do miejscowości zmęczeni. Strażacy, ale nie tylko, stali przy drodze i polewali pielgrzymów wodą. Widziałem, że wiele osób było już prawie u kresu swoich sił, jednak po Mszy świętej, po odpoczynku, posiłku – ruszyli z nową energią, zupełnie jakby inna grupa. Pielgrzymka jest to wysiłek fizyczny, ale pamiętajmy, że są to najdłuższe rekolekcje, prawie jak te Świętego Ignacego, trwające miesiąc, więc jest to czas takiej odnowy dla wszystkich – dodaje bp Janusz.

Pielgrzymka, jak podkreślił bp Janusz Stepnowski, jest nazywana rekolekcjami w drodze. To właśnie na pątniczym szlaku często jesteśmy świadkami różnych przemian i nowej nadziei, która napędza nie tylko do dalszego wędrowania, ale przede wszystkim do przeżywania na nowo trudów codzienności. Skoro rekolekcje, musi być też szczera rozmowa. Najlepiej z Panem Bogiem. Taką możliwość stwarzają księża spowiednicy, którzy służą pielgrzymom na szlaku.

Dziś, pierwszego sierpnia pielgrzymi z 33 PPŁ uczestniczyli w Mszy św. w katedrze łomżyńskiej. Tuż po niej, około godziny 7:15 wyruszyli w trasę. Pątników odprowadził biskup Janusz Stepnowski oraz gospodarz parafii katedralnej ksiądz kanonik Marian Mieczkowski. Także dziś wyruszyły na szlak dwie inne grupy: zambrowska (grupa niebieska) oraz ostrołęcka (grupa czerwono-zielona). Pielgrzymi z Ostrowi Mazowieckiej (grupa srebrna) wyjdą jutro (02.08) a grupa fioletowa z Wyszkowa pojutrze (03.08).

Docelowym miejscem pierwszego odcinka trasy jest Sulęcin Szlachecki w powiecie ostrowskim. Pątnicy dojdą do Częstochowy 13 sierpnia.

tekst/foto. Paweł Zyskowski (wZasiegu.pl)