poniedziałek, 09 październik 2017 21:03

Kościół w Starym Skarżynie oddany Bogu na wyłączność [FOTO]

Po 33 latach, od wmurowania kamienia węgielnego, parafia w Starym Skarżynie doczekała się poświęcenia kościoła. W niedzielę 8 października br. biskup łomżyński Janusz Stepnowski dokonał poświęcenia kościoła parafialnego pw. św. Maksymiliana Marii Kolbe w Starym Skarżynie.

Biskup Janusz Stepnowski w swoim słowie przypomniał historię parafii. Jej początki sięgają roku 1973, kiedy to przy tymczasowej murowanej kaplicy, mieszczącej się w dawnej remizie strażackiej, ustanowiono samodzielny ośrodek duszpasterski. Na erygowanie parafii wierni musieli poczekać do 1 stycznia 1995 r., kiedy to ordynariusz łomżyński Juliusz Paetz erygował parafię pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego.

Wcześniej jednak podjęli trud budowy świątyni, którą z wielkim zaangażowaniem, pod przewodnictwem swojego duszpasterza ks. Stefana Karpińskiego, wznieśli w ciągu czterech lat. Zakończeniem etapu budowy była uroczystość pobłogosławienia kościoła przez bp. Juliusza Paetza 29 czerwca 1988 r. Od tego czasu rozpoczął się okres wyposażania kościoła i przygotowania do konsekracji.

To przez lata, na fundamencie waszej wiary, na fundamencie Chrystusa, kapłani wraz z wami podejmowali tworzenie tego ośrodka. Mimo, że wasza parafia nie jest wielką parafią, ale był to wysiłek wielu lat pracy kapłanów, waszego poświęcenia i waszej fizycznej pracy, aby ta świątynia była na tym terenie – mówił biskup Janusz Stepnowski.

Już na początku liturgii biskup Stepnowski dokonał poświęcenia ołtarza, ścian świątyni, wiernych, jak również poświęcił nowo wybudowaną grotę przy kościele, dedykowaną Matce Bożej Fatimskiej.

Po homilii kanclerz kurii ks. Artur Szurawski odczytał dokument, mówiący o poświęceniu świątyni oraz ołtarza. Podpisy na nim złożyli między innymi biskup Janusz Stepnowski, proboszcz parafii ks. Jarosław Filochowski oraz zaproszeni kapłani, przedstawiciele władz i wierni. Dokument sporządzono w trzech egzemplarzach. Jeden z nich włożono pod mensę ołtarza, a dwa pozostałe trafią do archiwów parafii i kurii.

Następnie, po odmówieniu Litanii do wszystkich świętych, biskup Janusz dokonał namaszczenia Świętym Krzyżmem ołtarza i czterech oznaczonych miejsc na ścianach świątyni. Po rytuale namaszczenia nastąpiło okadzenie ołtarza, ścian i wiernych, a proboszcz parafii zapalił świece na ołtarzu oraz w czterech miejscach namaszczenia. Przykryto też obrusem ołtarz, a cała świątynia została oświetlona i rozpoczęła się liturgia eucharystyczna.

Na zakończenie Mszy św. słowa podziękowania za poświęcenie kościoła biskupowi Januszowi złożyli małżonkowie, którzy mówili, iż dzisiejsza uroczystość jest powodem do dziękczynienia, ale też wezwaniem do modlitwy i nawrócenia.

Podziękowania za poświęcenie kościoła złożył też proboszcz parafii ks. Jarosław Filochowski, który dziękował: biskupowi łomżyńskiemu za akt poświecenia a swoim poprzednikom za trud budowy i wyposażania kościoła. Widać je w kamieniu, drewnie, ale przede wszystkim w sercach i duszach tego żywego Kościoła wdzięcznych wam parafian – mówił ks. Filochowski.

Podziękował też swoim parafianom.

Nie byłoby tego kościoła bez chęci, samozaparcia, ofiarności, pracy i zdolności poświęcenia tu mieszkających. To wy, parafianie, zbudowaliście ten kościół. Ogromne słowa wdzięczności dla projektantów, mistrzów, majstrów różnych specjalizacji. Dziękuję za wasz, drodzy parafianie, wielki trud i ogrom pracy, który włożyliście i nieustannie nadal wkładacie, by ten Boży dom lśnił blaskiem piękna, które jest odbiciem piękna modlitwy czystych serc – dziękował ksiądz proboszcz.

Uroczystość poświecenia kościoła w Starym Skarżynie miała szczególnie podniosły charakter, dzięki posłudze muzycznej Chóru Salezjańskiej Szkoły Muzycznej w Lutomiersku, pod dyrekcją ks. dra hab. Kazimierza Dąbrowskiego, pochodzącego z parafii w Skarżynie.

Na zakończenie Eucharystii biskup Janusz Stepnowski udzielił uroczystego błogosławieństwa zebranym, a następnie, przez nałożenie rąk, pobłogosławił wszystkie dzieci.

Zapraszamy do obejrzenia fotogalerii

Joanna Ekstowicz (wZasięgu.pl)