poniedziałek, 23 październik 2017 21:41

Łomża pamięta o biskupie Łukomskim

Tablica upamiętniająca postać biskupa Stanisława Kostkę Łukomskiego odsłonięta. Tablica stoi obok skrzyżowania ulicy biskupa Stanisława Łukomskiego z ulicą Wąską.

Wczorajszą uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej postać biskupa Stanisława Kostki Łukomskiego poprzedziła Msza św. sprawowana pod przewodnictwem biskupa Tadeusza Bronakowskiego w kościele pod wezwaniem św. Andrzeja Boboli. Po Mszy jej uczestnicy udali się pod tablicę, gdzie dokonano jej odsłonięcia, a także oficjalnego oddania do użytku ulicy noszącej imię biskupa Łukomskiego.

Symboliczną wstęgę przecięli: biskupi Tadeusz Bronakowski i Stanisław Stefanek, ksiądz Andrzej Popielski, proboszcz parafii pod wezwaniem św. Andrzeja Boboli, parlamentarzyści Bernadeta Krynicka i Lech Kołakowski, samorządowcy – prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski, wiceprezydent Andrzej Garlicki oraz przewodniczący Rady Miasta Wiesław Grzymała, a także dr Tadeusz Kowalewski, reprezentujący Stowarzyszenie Civitas Chrystiana.

Tablicę upamiętniającą biskupa Stanisława Kostkę Łukomskiego wykonał łomżyniak Jerzy Lewandowski. Biskup Stanisław Kostka Łukomski był pasterzem naszej diecezji w latach 1926-1948. W latach 1926-1946 był sekretarzem generalnym Konferencji Episkopatu Polski, a w roku 1948, po śmierci kardynała Augusta Hlonda Prymasa Polski, najpoważniejszym kandydatem na to stanowisko. Za kilka dni – 28 października – będziemy obchodzić 69. rocznicę tragicznej śmierci biskupa. Okoliczności wypadku samochodowego, w którym zginął biskup Stanisław Kostka Łukomski, do dziś nie są wyjaśnione.