niedziela, 29 październik 2017 12:14

Gala "Anioł Życia" podziękowaniem za działania na rzecz życia i rodziny

Napisał
Każde życie od poczęcia do naturalnej śmierci jest święte – mówił bp Tadeusz Bronakowski na zakończenie wyjątkowego Oratorium 4 Pory Życia – Pro life, które stało się formą podziękowania włodarzom ośmiu miast za to, że poprzez swoje działania przyczyniają się do zabezpieczenia godności dzieci zmarłych przed narodzeniem.

Włodarze tych miast otrzymali okolicznościowe statuetki “Anioła Życia” W gronie uhonorowanych znaleźli się:

Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski
Prezydent Ostrołęki Janusz Kotowski
Burmistrz Zambrowa Kazimierz Dąbrowski
Burmistrz Grajewa Dariusz Latarowski
Burmistrz Ostrowi Mazowieckiej Jerzy Bauer
Burmistrz Wyszkowa Grzegorz Nowosielski
Burmistrz Kolna Andrzej Duda
Burmistrz Wysokiego Mazowieckiego Jarosław Siekierko

Statuetkę otrzymał także doktor Krzysztof Dach Szef Zakładu Patomorfologii i Profilaktyki Onkologicznej, oraz muzycy i wykonawcy Oratorium 4 Pory Życia Pro life, za promowanie poprzez muzykę i śpiew jednej z największych wartości, jaką jest życie człowieka. 

Oratorium zawiera 13 autorskich utworów mówiących o życiu człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci. Aby atrakcyjnie ukazać piosenki, wpisano je w cztery pory roku. Tworząc kompozycję starano się ukazać istotne chwile z życia każdego człowieka. Tytuły powstałych części koncertu to: Zima (Poczęcie, Ocalenie, Narodziny); Wiosna (Kobieta, Mężczyzna, Przyjaźń); Lato (Zakochanie, Rodzina, Modlitwa małżonków); Jesień (Starość, Cierpienie, Śmierć ) i finałowe Zmartwychwstanie. 

Wyjątkowość tego koncertu tkwi w tym, że utwory były tworzone przez osoby, które to wszystko przeżywały i myślę, ze ten koncert ma taki pozytywny oddźwięk, ponieważ każdy utwór jest poparty naszym doświadczeniem. O narodzinach pisała matka, która niedawno rodziła dziecko, o cierpieniu pisał ktoś kto rzeczywiście to cierpienie przeżył – mówi Karolina Kornas dyrygentka dzisiejszego koncertu. 

Oratorium to nie tylko śpiew, ale także świadectwa ludzi. Świadectwa wprowadzają w poszczególne pory roku, bo oratorium jest tak skomponowane na inspiracji  czterech pór Vivaldiego. Tak się składa, że podczas każdego z koncertów, któraś z dziewcząt jest w stanie błogosławionym, to są rzeczywiste owoce tego oratorium. Te świadectwa prowokują innych do myślenia na temat ich życia – mówi ks. Zbigniew Gełdon wicedyrektor Radia Głos, opiekun zespołu “Na cały Głos” z Pelplina. 

O tym jak bardzo poruszający był to koncert przekonać się mogli wszyscy, którzy w sobotni wieczór przybyli do kościoła pw. Ducha Świętego w Zambrowie i mieli okazję wsłuchać się, nie tylko w głębokie teksty i piękną muzykę, ale przede wszystkim w świadectwa młodych ludzi, którzy byli sprawcami wielu wzruszeń. Szczególne poruszenie wśród słuchaczy wywołało świadectwo młodego małżeństwa, które opowiedziało o swoim doświadczeniu utraty nienarodzonego dziecka. Był to moment wyjątkowy, gdyż z nie jednego oka popłynęła łza, a na twarzy wielu słuchaczy widać było ogromne wzruszenie. 

Koncert zakończyły podziękowania Burmistrza Zambrowa Kazimierza Dąbrowskiego, który na ręce proboszcza parafii pw. Ducha Świętego w Zambrowie ks. Jarosława Olszewskiego i Karoliny Kornas oraz ks. Zbigniewa Gełdonia złożył ogromny bukiet róż wraz z wyrazami wdzięczności za możliwość uczestnictwa w tym jakże pięknym wydarzaniu. 

Ostatnim akcentem wyjątkowego wydarzenia były słowa biskupa Tadeusza Bronakowskiego, który przypomniał osoby wielkich Polaków, obrońców życia: św. Jana Pawła II, arcybiskupa Kazimierza Majdańskiego i obecnego wśród słuchaczy koncertu biskupa seniora Stanisława Stefanka. Wyznał też, iż możemy czuć się dumni bo jako jedyna diecezja w Polsce mamy tak uporządkowaną sprawę związaną z godnym pochówkiem dzieci zmarłych przed urodzeniem. Każde życie od poczęcia do naturalnej śmierci jest świętezakończył swoje słowo bp Tadeusz udzielając wszystkim biskupiego błogosławieństwa.

Organizatorem koncertu było Duszpasterstwo Rodzin Diecezji Łomżyńskiej, Diecezjalne Radio Nadzieja i parafia pw. Ducha Świętego w Zambrowie.

Aleksandra Matejkowska (wZasiegu.pl)
Czytany 689 razy

Dane kontaktowe

Kuria Diecezjalna w Łomży
ul. Sadowa 3
18-400 Łomża

tel: 86/ 216 25 91

kuria@diecezja.lomza.pl

 

 

Projekt i wykonanie

spesmedia.png