poniedziałek, 13 listopad 2017 09:51

Łomża: “Dążymy ku otrzeźwieniu naszego narodu” Konferencja Ku Trzeźwości Narodu [FOTO]

Napisał
Troska o trzeźwość, jest troską o naprawę człowieka mówił bp Tadeusz Bronakowski przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości podczas drugiego dnia odbywającej się w Łomży konferencji “Ku Trzeźwości Narodu” Dzisiejsze przesłanie skierowanie jest do osób, które zajmują się wychowaniem młodego pokolenia, w tym szczególnie do kapłanów, nauczycieli, wychowawców i katechetów.  

W swoim wystąpieniu bp Tadeusz Bronakowski nawiązał do setnej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości, zaznaczył, że nasza radość z tego faktu nie jest do końca pełna, gdyż tracimy wolność wewnętrzną, wielu ludzi w naszej ojczyźnie jest niewolnikami alkoholu. Bp Bronakowski przypomniał także, przesłanie Narodowego Kongresu Trzeźwości, mówiące o tym, że nawet najlepsze prawa, czy najbardziej profesjonalne programy profilaktyczne i terapeutyczne nie zadziałają własną mocą i w sposób automatyczny, potrzebni są ludzie, którzy ofiarnie mądrze i wytrwale kochając, podejmą służbę w tym zakresie. Prosimy wszystkich ludzi dobrej woli, których nie brakuje w naszej ojczyźnie, aby pamiętali, że jednym z najważniejszych obecnie przejawów miłości bliźniego jest troska o wychowanie w abstynencji młodego pokolenia, oraz troska o skarb trzeźwości w odniesieniu do ludzi dorosłych. Mam nadzieję, mocno wierzę, że tu na tej sali są tacy ludzie zatroskani o trzeźwość narodu – mówił bp Bronakowski. 

Dzisiejsza konferencja to także okazja do zainaugurowania Łomżyńskiej Szkoły Profilaktyki, jak podkreśliła wiceprezydent Łomży Agnieszka Muzyk, nie może być incydentalnych działań związanych z profilaktyką, z zapobieganiem nadużywania alkoholu, ale musi to być pewien stworzony system. I właśnie odpowiedzią na to jest powstanie Łomżyńskiej Szkoły Profilaktyki. Myślę, że w samorządzie łomżyńskim do tego dojrzeliśmy, dzisiaj inaugurujemy działalność tej szkoły, która w pierwszej odsłonie będzie oznaczała systematyczne szkolenia w zakresie profilaktyki, ale także pozyskiwanie lokalnych liderów trzeźwości, czyli młodych osób, które zechcą pracować na rzecz trzeźwości. We współpracy m.in z Wojewódzkim Ośrodkiem Profilaktyki i Terapii Uzależnień, Wyższą Szkołą Informatyki i Terapii Uzależnień  planujemy rozszerzenie tej aktywności w kierunku szkolenia terapeutów – mówiła Agnieszka Muzyk. 

O dobrej profilaktyce jako wyzwaniu dla rodziców, szkoły i społeczności lokalnej mówiła dziś w Łomży mgr Katarzyna Łukowska psycholog kliniczny, zastępca dyrektora Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Jak podkreśliła Katarzyna Łukowska badania jasno pokazują, że głównym czynnikiem chroniącym młodych ludzi przed różnymi zachowaniami ryzykownymi jest dobra więź z rodzicami. Jedna z takich strategii profilaktycznych polega na uczeniu rodziców monitorowania czasu wolnego spędzanego z dziećmi, poza tym uczy się rodziców jak okazywać dziecku miłość, akceptację, jak z dzieckiem rozmawiać, ale też jak stawiać granice. W przypadku szkoły najlepszym profilaktykiem jest sam nauczyciel, a działania profilaktyczne to jest codzienny kontakt między uczniem a nauczycielem. Zachęcam szkoły do korzystania z dobrych i rekomendowanych programów profilaktycznych, ja jestem przeciwna profilaktyce desantowej, to jest taka profilaktyka, kiedy przyjeżdżają do szkoły profilaktycy z zewnątrz robią programy dla młodzieży i wyjeżdżają. Lepiej jest przygotować własnych nauczycieli po to, żeby oni mogli z własnymi podopiecznymi realizować skuteczne, sprawdzone programy profilaktyczne – mówiła zastępca  dyrektora PARPA. 

Nie mniej pracy w zakresie profilaktyki mają samorządy. Jednym z terenów działań, są chociażby organizowane festyny rodzinny, czy inne wydarzenia miejskie, które tylko z nazwy są “rodzinne”. Wydarzenia te zamiast integrować rodzinę, zachęcać do wspólnego spędzania czasu, poprzez obecny tam alkohol destrukcyjnie wpływają na relacje rodzinne.

Warto zaznaczyć, że konkretne działania na rzecz trzeźwości zostały już wprowadzone przez łomżyński samorząd, mówiła o nich pierwszego dnia konferencji wiceprezydent Agnieszka Muzyk.  I wskazała jako pierwsze zadanie, które leży w gestii samorządu, a które udało się w Łomży wprowadzić to zgodna z aktami prawnymi dystrybucja środków z tzw. korkowego, czyli pieniędzy pochodzących z zezwoleń na sprzedaż alkoholu. Pieniądze te mają być przeznaczone na działania profilaktyczne. Kolejne inicjatywa mająca na celu propagowanie trzeźwości w Łomży to wprowadzenie od początku tego roku organizacji imprez miejskich bez korzystania ze środków finansowych pochodzących od producentów czy osób handlujących alkoholem. Bp Tadeusz Bronakowski zaznaczył, że działania podjęte przez łomżyński samorząd spotkały się z dużą aprobatą innych samorządów, które chcą również takie kroki poczynić, aby promować postawy trzeźwościowe i zapobiegać zbyt wczesnej inicjacji alkoholowej dzieci i młodzieży. 

Konferencję “Ku Trzeźwości Narodu” zakończy dzisiejszy wieczorny wykład otwarty ks. dr Marka Dziewieckiego nt. “Jak uchronić nasze dzieci przed zagrożeniami  współczesnego świata. Początek spotkania godzina 18.00. 

am/je

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji
Czytany 620 razy

Dane kontaktowe

Kuria Diecezjalna w Łomży
ul. Sadowa 3
18-400 Łomża

tel: 86/ 216 25 91

kuria@diecezja.lomza.pl

 

 

Projekt i wykonanie

spesmedia.png