poniedziałek, 20 listopad 2017 11:26

Śpiewająco na ósmej Cecyliadzie w Łomży [FOTO]

Napisał
W niedzielne popołudnie Matka Kościołów Diecezji Łomżyńskiej rozbrzmiała śpiewem chórzystów, którzy na co dzień posługują w swoich parafiach. Wspomnienie św. Cecylii, patronki chórzystów, organistów i muzyków kościelnych, jest dobrą okazją zarówno do wspólnego śpiewania, jak też integracji środowiska chórzystów.

Wszystko zaczęło się w 2013 roku z inicjatywy Katarzyny Szmitko, prowadzącej Chór “Spes Unica” w parafii pw. Krzyża Świętego w Łomży. To właśnie tam odbyła się pierwsza Cecyliada, na którą zaproszenie przyjęli zarówno chórzyści z Łomży jak i Jedwabnego. I tak od tego czasu, w okolicach wspomnienia św. Cecylii, spotykają się chórzyści raz w większym, raz w mniejszym składzie, w kolejnych łomżyńskich kościołach.

W tym roku do wspólnego śpiewania zaprosili chórzyści z łomżyńskiej katedry, gdzie uroczystej Eucharystii przewodniczył Biskup Łomżyński Janusz Stepnowski, a o oprawę muzyczną zatroszczył się około stuosobowy chór, złożony z członków wszystkich chórów.

Szczególną wymowę miała też Ewangelia, przeznaczona na tę niedzielę, gdyż mówiła o talentach. Biskup Janusz zwrócił uwagę, iż obecni w kościele chórzyści na pewno swoich talentów nie zakopali, gdyż, pomimo licznych obowiązków, znajdują jeszcze czas na ciągłą pracę nad szlifowaniem swoich darów.

Po zakończonej Mszy św. wszyscy zostali zaproszeni na kilkunastominutowy koncert, w którym każdy z chórów zaprezentował jedną, przygotowaną przez siebie, pieśń.

Jako pierwszy wystąpił Chór Kameralny „Amici”, który istnieje od 2014 roku. Początkowo chór działał przy parafii pw. św. Brunona w Łomży, a obecnie jego siedzibą jest Miejski Dom Kultury – Dom Środowisk Twórczych. Pod kierownictwem Anny Kurowskiej chórzyści wykonali utwór „Zmierzch”, ze słowami Jeremiego Przybory i muzyką Jerzego Wasowskiego, w opracowaniu Andrzeja Borzyma.

Jako drugi zaprezentował się chór z parafii pw. Narodzenia NMP w Nowogrodzie, który istnieje od 2014 roku. Jego kierownikiem i dyrygentem jest Dariusz Stepnowski. Chór wykonał „Psalm 29 – Nieście chwałę mocarze” do słów Jana Kochanowskiego, z muzyką Mikołaja Gomółki. Kolejnym chórem, który zaprezentował swoje talenty na tegorocznej Cecyliadzie, był Chór „Vox Misericordiae” pod dyrekcją Daniela Plony, który na co dzień posługuje w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łomży. Jako czwarty wystąpił, najstarszy stażem w tym gronie, chór „Spes Unica” z parafii pw. Krzyża Św. w Łomży, pod dyrekcją Katarzyny Szmitko, który wykonał utwór, skomponowany przez Józefa Świdra do słów Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, zatytułowany „Kołysanka”. I na koniec, na schodach katedralnego prezbiterium, zaprezentowali się gospodarze, chór katedralny „Vox Humana”, który istnieje od 2014 roku, a tworzy go grupa przyjaciół, zaangażowanych w różnych dziedzinach zawodowych, których wspólną pasją jest śpiew. Zaprezentowali oni utwór Marjana Gardadolnika „Laudate Dominum”.

Prezentację poszczególnych chórów miał zakończyć wspólny występ, ale zanim to nastąpiło chórzyści, jak przystało na miłośników śpiewania, chóralnie złożyli życzenia Katarzynie Szmitko, która za kilka dni obchodzić będzie swoje urodziny. Chórzyści tą niespodzianką sprawili inicjatorce wspólnego śpiewania wiele wzruszeń, których nie dało się ukryć.

To już kolejna Cecyliada. I, jak co roku, miłośnicy śpiewania mają nadzieję na spotkanie za rok, w jeszcze większym gronie.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji

Joanna Ekstowicz
Czytany 605 razy

Dane kontaktowe

Kuria Diecezjalna w Łomży
ul. Sadowa 3
18-400 Łomża

tel: 86/ 216 25 91

kuria@diecezja.lomza.pl

 

 

Projekt i wykonanie

spesmedia.png