poniedziałek, 26 luty 2018 16:49

Co głosić, żeby ludzie wierzyli? Sesja szkoły ewangelizatorów

Napisał
“Treść ewangelizacji – Co głosić, żeby ludzie wierzyli?” To temat trzeciej sesji Diecezjalnej Szkoły Ewangelizatorów i Animatorów Ewangelizacji, którą  poprowadził dziś ks. Piotr Spyra dyrektor zamojskiej Szkoły Nowej Ewangelizacji. 

Aby ewangelizować trzeba wiedzieć co głosić, osobom na danym etapie wiary. O tym mówił św. Paweł, który rozróżniał w taki obrazowy sposób mleczko duchowe, od pokarmu stałego, mówił tak do wspólnoty w Koryncie, że mleko im dawał a nie pokarm stały. Czyli są rzeczy pierwsze, które trzeba głosić najpierw, osobom, które są niewierzące, albo które mają taką wiarę tradycyjną w złym tego słowa znaczeniu, tzn. wiarę wyniesioną z domu, ale nie wiarę osobistą – mówił ks. Piotr Spyra. 

I takim osobom, należy głosić kerygmat czyli istotę Ewangelii, tzw. pierwsze głoszenie. Zawiera on sześć najważniejszych prawd wiary. Pierwsza z nich mówi o tym, że Bóg jest miłością i kocha każdego człowieka, nie doświadczam tej miłości bo grzeszę to jest ta druga prawda, rozwiązaniem tego jest Jezus, który mnie wybawił, umarł za mnie na krzyżu to jest trzecia prawda. Zbawienie w Jezusie dokonało się ponad dwa tysiące lat temu, więc należy wejść w doświadczenie krzyża i zmartwychwstania i temu służy wiara i nawrócenie, kolejny krok to uznanie Jezusa jako Pana mojego, przyjęcie daru Ducha św. i wejście do wspólnoty Kościoła. 

Celem tego pierwszego głoszenie jest na początek zwrócenie uwagi na Pana Boga, odkłamanie jego obrazu. Dziś wiele osób ma wykrzywiony obraz Pana Boga. Uważa się Boga za jakiegoś tyrana, policjanta, ludzie wierzą, że jest taki Bóg i dlatego ktoś taki ich nie interesuje. Mają błędne przekonanie, że jeżeli pójdą za takim Bogiem to on będzie ich doświadczał, a Bóg jest Ojcem, kocha swoje dzieci, każdego z osobna i pragnie ich szczęścia – mówił ks. Piotr Spyra

Najpierw głosi się kerygmat, doprowadza się człowieka do podjęcia decyzji wiary, nawrócenia, oddania swojego życia Jezusowi, przyjęcia Ducha św., wstąpienia do wspólnoty, a dopiero potem głosi się katechezę. 

Dzisiejsze spotkanie jak również poprzednie to nie tylko wykład i teoria, ale także praktyka. Uczestnicy spotkania, mieli okazję poćwiczyć i ewangelizować się nawzajem, jak się okazało nie jest to wcale takie proste, ale ewangelizować uczymy się ewangelizując. 

Kolejne spotkanie Szkoły Ewangelizatorów odbędzie się za dwa tygodnie 10 marca poprowadzi je ks. Krzysztof Kralka. 

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z wydarzenia.

AM

Czytany 542 razy

Dane kontaktowe

Kuria Diecezjalna w Łomży
ul. Sadowa 3
18-400 Łomża

tel: 86/ 216 25 91

kuria@diecezja.lomza.pl

 

 

Projekt i wykonanie

spesmedia.png