czwartek, 29 marzec 2018 11:49

Nowi kanonicy w diecezji

Biskup Łomżyński Janusz Stepnowski na zakończenie Mszy św. Krzyżma ogłosił, iż podniósł do godności Kanoników Honorowych sześciu kapłanów naszej diecezji.

Kanonik to wczesnośredniowieczna nazwa duchownych, żyjących według reguł kanonicznych przy kościołach katedralnych; obecnie jest to kapłan uhonorowany tą godnością za szczególne zasługi dla Kościoła lokalnego. Kanonicy tworzą kapitułę katedralną oraz kolegiacką.

W Diecezji Łomżyńskiej istnieje Łomżyńska Kapituła Katedralna w Łomży oraz Kapituła Kolegiacka Trójcy Przenajświętszej w Myszyńcu. Kanoników dzieli się na gremialnych oraz honorowych. Biskupi najczęściej ogłaszają nominacje nowych kanoników na Mszy Krzyżma w Wielki Czwartek.

Biskup Łomżyński Janusz Stepnowski odznaczył godnością kanonika honorowego następujących księży:

Łomżyńska Kapituła Katedralna
– Ks. Krzysztofa Chodkowskiego, Dyrektora Domu Wspólnoty Kapłańskiej