czwartek, 29 marzec 2018 15:55

Msza Krzyżma – wielkie święto kapłaństwa

To było wielkie kapłańskie święto – tak pokrótce opisać można uroczystą Mszę Krzyżma Świętego, która jak co roku w Wielki Czwartek sprawowana była w Łomżyńskiej Katedrze.

Katedra to szczególne miejsce. Dla nas wielu posadzka w katedrze Łomżyńskiej czy katedrze Płockiej, to miejsce narodzin naszego Chrystusowego kapłaństwa – mówił we wprowadzeniu do Mszy Świętej  bp Janusz Stepnowski.

Kościół wypełnił się ponad 300 kapłanami, którzy tego dnia odnowili swoje przyrzeczenia. Wnętrze świątyni zajaśniało od białych kapłańskich szat. Widzieć w jednym miejscu tulu znakomitych księży to wielka radość i świadectwo dla wiernych, a także powód dziękczynienia Bogu za dar kapłaństwa.

Dla nas drodzy kapłani dzisiejszy dzień to dzień ustanowienia Eucharystii i naszego Chrystusowego kapłaństwa. To także dzień dziękczynienia za kapłaństwo, za to, że Chrystus towarzyszy nam w naszych parafiach, w naszym konkretnym kapłańskim powołaniu – mówił pasterz diecezji.

Kolejnym ważnym punktem Mszy Świętej była uroczysta konsekracja oleju Krzyżma i poświęcenie oleju chorych. Biskup Janusz Stepnowski zaznaczył, że olej jest tylko symbolem rzeczywistości wewnętrznej:

Te święte dni są pełne różnorakich elementów symbolicznych. Dziś pierwszym symbolem będzie olej, olej krzyżma i olej chorych. Te symbole to znaki zewnętrzne, tak jak symbol ognia, który pojawi się w czasie wigilii paschalnej, czy symbol wody. To są tylko zewnętrzne znaki, które oznaczają głęboką wewnętrzną rzeczywistość – mówił biskup Janusz.

Dziękując wszystkim kapłanom za przybycie biskup przedstawił nazwiska kapłanów, których podniósł do godności kanonika. Do grona kanoników honorowych Łomżyńskiej Kapituły Katedralnej biskup zaprosił: ks. Krzysztofa Chodkowskiego – dyrektora Domu Wspólnoty Kapłańskiej, ks. Roberta Sulicha – proboszcza w Rząśniku; ks. Lecha Szymczyńskiego – proboszcza w Klukowie. Do Myszynieckiej Kapituły Kolegiackiej biskup zaprosił: ks. Krzysztofa Malinowskiego   proboszcza w Lachowie; ks. Jacka Tureckiego – proboszcza w Kozikach i ks. Krzysztofa Wróblewskiego – proboszcza w Borkowie.

Beata Borkowska

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji