czwartek, 05 kwiecień 2018 16:20

Pogrzeb ks. kan. Heliodora Sawickiego

Dziś w Zambrowie odbyły się uroczystości pogrzebowe budowniczego kościoła i pierwszego proboszcza parafii p.w. Ducha Świętego ks. Heliodora Piotra Sawickiego.

Od godz. 8.00 przy trumnie swojego proboszcza gromadzili się wierni, aby podziękować mu za 30 lat posługi i pracy na rzecz parafii. O godz. 10.00 rozpoczęła się msza święta pogrzebowa, której przewodniczył pochodzący z tej parafii arcybiskup Józef Michalik, były metropolita przemyski. Wraz z nim Mszę świętą koncelebrowali biskup Tadeusz Bronakowski, biskup senior Stanisław Stefanek TChr oraz 85. kapłanów z całej diecezji.

W homilii biskup Stanisław Stefanek wspominał zmarłego księdza Heliodora oraz jego poświęcenie i pracę włożoną w tworzenie parafii: Ks. Heliodor podrywał ludzi do budowy Kościoła. Rozmowy z władzami, z urzędami, ale przede wszystkim gromadzenie ludzi, budowanie wspólnoty. Parafia to wspólnota wspólnot. Ksiądz kanonik umiejętnie włączał ludzi do różnych zespołów, do budowy kościoła na różnych etapach, do rozmaitych prac. To jest wielki dorobek księdza Heliodora – włączanie ludzi do posługi, służby Kościołowi. On nad tym wszystkim czuwał, przejmował się tym. Wszystkiego pilnował, aby nie wkradło się żadne zaniedbanie. Ale zawsze był to dozór wspierający, z którego miało wyjść dobro. Po postawieniu kościoła przyszła nowe zagrożenie, nowa fala . Bardzo wielu ludzi wyemigrowało, pozostawiło swoje rodziny, dzieci w kraju. Dzięki pracy księdza Heliodora, dzięki jego doświadczeniu, parafia mimo tego wielkiego zagrożenia, pozostał, a nawet się rozrastała, tworzyły się nowe wspólnoty, nowe grupy w parafii. To jest wielka zasługa naszego zmarłego współbrata – mówił bp Stefanek.

Na koniec mszy świętej zmarłego księdza Sawickiego wspominał jego kolega kursowy, a ksiądz arcybiskup Michalik przypomniał, w jakich niełatwych czasach przyszło księdzu Heliodorowi budowanie kościoła i tworzenie zrębów wspólnoty parafialnej. Ale jak zaznaczył były metropolita przemyski, wywiązał się z tego zadania znakomicie.
Po skończonej mszy świętej, trumna z ciałem zmarłego, została przewieziona do Łomży, gdzie odbyło się pochowanie na cmentarzu komunalnym przy ul. Przykoszarowej.

Marcin Szczepański / Fot. Marcin Szczepański, Paweł Dąbkowski