środa, 11 kwiecień 2018 15:29

Czasem słońce, czasem deszcz – w drodze do Ostrożnego [FOTO]

Od prawie trzech lat w każdą pierwszą sobotę miesiąca wyruszają w drogę. Pragną zadośćuczynić zniewagom jakimi doświadczane jest Niepokalane Serce Maryi. Muszą pokonać ponad 30 kilometrów, często przez błoto bo większość drogi idą polami i lasem. Zimą – mróz, latem niemiłosiernie palące słońce. Pielgrzymi, którzy podążają do Ostrożnego nazywają siebie rodziną, bo rzeczywiście, są jak jedna duża, zmierzająca we wspólnym kierunku rodzina.

Nasze pielgrzymowanie zaczęło się dwa i pół roku temu, gdzie zanim zaczęliśmy pielgrzymować, pół roku wcześniej  nasze małżeństwo przechodziło trudne chwile. Byliśmy w trakcie rozwodu. Odkąd zaczęliśmy pielgrzymować, nasze życie zaczęło się zmieniać. Teraz modlimy się razem, odmawiamy różaniec. Na pielgrzymce mój mąż otrzymał łaskę uwolnienia od nałogu palenia papierosów. Palił ponad 20 lat, a od dwóch lat nie pali – mówi Anna Marzec, pątniczka.

Choć nikt nikomu nie mówił co ma robić, podział obowiązków na pielgrzymce jest jasny. Ten, kto najlepiej radzi sobie z organizacją zajmuje kwestiami organizacji, ten kto najsmaczniej gotuje przygotowuje jakiś posiłek, ten kto lubi śpiewać intonuje znane pieśni.
Choć pielgrzymowanie kojarzy się zazwyczaj z trudem, warto zauważyć, że nawet na zdjęciach widać uśmiechy od ucha do ucha. Dzieci mimo usilnych próśb rodziców ganiają się na każdym postoju. Jeśli ktoś nie ma siły iść wsiada do jednego z dwóch busów towarzyszących pielgrzymom na trasie.

Nie sama jednak droga jest istotą pielgrzymki. Wierni zmierzają do Ostrożnego bo w tym miejscu otrzymują wiele łask. Ale przecież pan Jezus jest wszędzie – powie zwolennik odpoczynku przed telewizorem. Po co więc się trudzić? Przecież codzienność stawia nam wystarczająco dużo trudności. Po co dodatkowo komplikować sobie życie?

Z odpowiedzią przyszło wiele ludzkich świadectw. Pielgrzymowanie wiąże się z łaskami uzdrowień, uwolnień, nawróceń. Jedną z wyjątkowych historii jest świadectwo całkowitego uzdrowienia z choroby nowotworowej. Za Edytę Zarębę pielgrzymi modlili się wiele razy. Na każdej pielgrzymce wzbudzali intencje o uzdrowienie. Badania potwierdziły, że nowotwór się cofnął. Jestem całkowicie zdrowa – mówiła ze wzruszeniem Edyta Zaręba, która od lat pomimo naświetlań i terapii nie mogła uporać się z nowotworem atakującym jej układ pokarmowy. Lekarze nie dawali jej szans, a dzięki modlitwie może teraz pielgrzymować, cieszyć się zdrowiem i dziękować Bogu za uzdrowienie i ludzi, którym nie jest obojętny los drugiego człowieka.

Każdy kto chciałby wraz z pielgrzymami wyruszyć w drogę, może to uczynić w każdą pierwszą sobotę miesiąca. Pielgrzymi wyruszają z parafii Bożego Ciała w Łomży, po mszy o godzinie 07.00. Więcej informacji na profilu facebookowym: pielgrzymka  Łomża – Ostrożne.

Zobacz fotorelację w portalu wZasiegu.pl
Beata Borkowska