poniedziałek, 16 kwiecień 2018 13:10

V Sesja Szkoły Ewangelizatorów i Animatorów

„Słowo Boże w Ewangelizacji” było tematem piątej Sesji Szkoły Ewangelizatorów i Animatorów Diecezji Łomżyńskiej. Sobotnie spotkanie odbyło się w gmachu łomżyńskiej Uczelni Jańskiego.

Uczestnicy rozmawiali między innymi o metodach pomagających zgłębić treść Pisma Świętego, mogli się również dowiedzieć praktycznych wskazówek, aby lepiej rozumieć Ewangelię i swobodniej mówić innym o Dobrej Nowinie. W gronie uczestników była Anna Ogrodnik, biorąca po raz pierwszy udział w kursie: Moje wrażenie jest bardzo pozytywne, chociaż niektóre tematy są trudne i trzeba przerobić je kilkakrotnie. Inne z kolei są lżejsze i dają mi więcej energii. Razem z mężem założyliśmy niedawno firmę i chcielibyśmy ewangelizować przez swoją działalność. Każdy człowiek może głosić Boga w inny sposób. Ja nie do końca jeszcze odnajduję się w ulicznej ewangelizacji, ale nie zamykam się i chętnie biorę udział w wykładach. Trudno mi też powiedzieć, czy potrzebujemy Dobrej Nowiny na chodniku lub w supermarkecie. Dla mnie dobry ewangelizator to przede wszystkim człowiek szczery. Żyjący przesłaniem. Nie jest to łatwe. Ja sama opieram się na trzech księżach, których świadectw wyszukuję w internecie. Czytam też ich książki, nie potrzebuję pełnego stadionu ludzi, aby poczuć obecność Ducha Świętego i wyciągnąć rękę do potrzebującego – zapewnia Anna Ogrodnik.

Szkoła Ewangelizatorów i Animatorów Diecezji Łomżyńskiej jest jednym z projektów Kościoła Łomżyńskiego, który w osobach konkretnych kapłanów i wykładowców wychodzi na przeciw oczekiwaniom wiernych pragnących dzielić się wiarą na co dzień. Mieliśmy pewnego rodzaju przeczucie, że ludzie formują się w swoich wspólnotach i wzrastają w wierze, ale potrzebują bardzo konkretnego warsztatu i znajomości metod, dzięki którym mówić o Chrystusie jest po prostu łatwiej – mówi ksiądz Jacek Czaplicki, przewodniczący Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego zaangażowany w działalność Szkoły. Duchowny podkreśla, że kompetentne i przekonujące głoszenie Dobrej Nowiny poza głęboką wiarą wymaga też wiedzy. Podczas każdej sesji uczestnicy mają możliwość wzięcia udziału w zajęciach praktycznych, sprawdzenia siebie w roli ewangelizatorów. Jest również przewidziany panel dyskusyjny i wspólny posiłek. Szkoła Ewangelizatorów i Animatorów Diecezji Łomżyńskiej rozpoczęła się w listopadzie minionego roku, w czerwcu zakończy się jej pierwszy cykl. Będziemy ją kontynuować, ale w jeszcze bogatszej formule ­ mówi ksiądz Jacek Czaplicki. Tłumaczy przy tym, że w kolejne edycje zaangażowani będą oprócz osób świeckich także duchowni. Postawimy na­ zespoły dwu- i trzyosobowe w każdej parafii z udziałem kapłana – podsumowuje ks. Jacek Czaplicki.

Najbliższa działalność Szkoły Ewangelizatorów i Animatorów Diecezji Łomżyńskiej związana jest ściśle z przygotowaniami do obchodów 600-lecia nadania praw miejskich Łomży. Projekt zakłada głoszenie Dobrej Nowiny między innymi podczas łomżyńskich Juwenaliów (8 czerwca)i ewangelizowania porta-porta, czyli od drzwi do drzwi (9 czerwca). Planowane są przy tym koncerty chrześcijańskie na Rynku Starego Miasta z udziałem między innymi Mietka Szcześniaka i Kuby Badacha.

Warto przypomnieć, że jednym z gości specjalnych Szkoły Ewangelizatorów i Animatorów Diecezji Łomżyńskiej był biskup Grzegorz Ryś. Spotkanie odbyło się w Centrum Kultury przy Szkołach Katolickich w Łomży. Biskup Ryś mówił wówczas o ewangelizacji w nauczaniu Kościoła. Gościem głównym sobotniego spotkania był ksiądz Łukasz Głaz zaangażowany w Nową Ewangelizację w Archidiecezji Lubelskiej.
PD