wtorek, 08 maj 2018 14:51

Biskup Stanisław Stefanek świętuje swoje imieniny

Napisał
Uroczystość św. Stanisław Biskupa i Męczennika Głównego Patrona Polski to również dzień imienin biskupa seniora Stanisława Stefanka.

Biskup Stanisław za swoje zawołanie życiowe, a zarazem zawołaniem biskupim uczynił słowa „In omnibus Christus” (We wszystkim Chrystus) i choć już na emeryturze to słowa te nieustannie nadają kierunek jego życiu i aktywnemu posługiwaniu. 

Senior Diecezji Łomżyńskiej urodził się 7 maja 1936 w Majdanie Sobieszczańskim. Święcenia kapłańskie przyjął 28 czerwca 1959 w Poznaniu z rąk arcybiskupa Antoniego Baraniaka w Towarzystwie Chrystusowym dla Polonii Zagranicznej. Pracował jako duszpasterz w Stargardzie Szczecińskim, był profesorem seminarium zakonnego w Poznaniu i wikariuszem generalnym Towarzystwa Chrystusowego. 4 lipca 1980 został mianowany biskupem pomocniczym diecezji szczecińsko-kamieńskiej. Konsekracji w dniu 24 sierpnia 1980 w katedrze szczecińskiej dokonał biskup diecezji szczecińsko-kamieńskiego Kazimierz Majdański.W latach 1993-2008 biskup Stefanek był dyrektorem Instytutu Studiów nad Rodziną Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie. Pełnił funkcję rektora seminarium duchownego w Szczecinie, wikariusza generalnego i kanonika kapituły katedralnej w Szczecinie.Dnia 26 października 1996 mianowany został biskupem diecezjalnym diecezji łomżyńskiej, którą w kanoniczne posiadanie objął 28 października 1996 r. Uroczysty ingres do katedry łomżyńskiej odbył 17 listopada 1996.Postanowieniem prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego z 2 października 2009 został odznaczony przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Od 11 listopada 2011 zakończył posługę pasterską jako Biskup Diecezjalny i przeszedł na emeryturę.Nadal służy swoją wiedzą i doświadczeniem. Jest członkiem Papieskiej Rady ds. Rodziny oraz Rady ds. Rodzin Episkopatu Polski.

Księdzu Biskupowi z okazji imienin składamy życzenia błogosławieństwa Bożego, opieki świętego patrona i obfitości darów Ducha Świętego w krzewieniu najwyższych wartości duchowych dla dobra Kościoła i naszej Ojczyzny.
Czytany 727 razy

Dane kontaktowe

Kuria Diecezjalna w Łomży
ul. Sadowa 3
18-400 Łomża

tel: 86/ 216 25 91

kuria@diecezja.lomza.pl

 

 

Projekt i wykonanie

spesmedia.png