poniedziałek, 14 maj 2018 09:59

Święcenia Diakonatu w katedrze łomżyńskiej

W sobotę 12 maja 10 alumnów Wyższego Seminarium Duchownego w Łomży przyjęło z rąk biskupa łomżyńskiego Janusza Stepnowskiego świecenia diakonatu. Uroczystej Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył Pasterz Diecezji biskup Janusz Stepnowski wraz biskupem pomocniczym Tadeuszem Bronakowskim oraz licznym gronem kapłanów pracujących w parafiach, z których pochodzą alumni. Nie zabrakło również rodziców, krewnych, przyjaciół i znajomych.

Przyjęcie święceń diakonatu, to jedna z ważniejszych decyzji, jakie podejmują klerycy Wyższego Seminarium Duchownego. Do tego wydarzenia przygotowywali się przez 5 lat studiów filozoficznych i teologicznych oraz przez odbywane w parafiach praktyki duszpasterskie. Bezpośrednim przygotowaniem były natomiast rekolekcje, które odbyły się w Ostrożnem k. Zambrowa, a przewodniczył im ojciec duchowny ks. dr Robert Bączek.

Diakonat to pierwszy stopień sakramentu święceń kapłańskich. Przez te święcenia diakoni zostają włączeni w poczet duchowieństwa. Od tego dnia alumni roku V będą rozpoznawalni w zgromadzeniu liturgicznym, będą nosili albę i dalmatykę lub komżę oraz stułę przewieszoną przez lewe ramię.

W momencie święceń przez nałożenie rąk przez Księdza Biskupa diakoni otrzymali ważne zadania do wypełniania wobec Kościoła i wiernych. A w wypowiedzianych publicznie słowach przysięgi ślubowali wobec swojego biskupa m.in. celibat oraz posłuszeństwo.

W homilii biskup Janusz powiedział, że będziemy świadkami ważnej dla tych młodych ludzi decyzji, wstąpienia w szeregi diakońskie, bycia sługa Jezusa Chrystusa. Słowo sługa przewija się w dzisiejszych czytaniach jak strumyk. Pojawia się w pierwszym czytaniu z Dziejów Apostolskich kiedy apostołowie widzą potrzebę służby szczególnie dla wdów. Służby związanej z caritas, z posługą miłości dla wdów pochodzenia greckiego. Dlatego każdy z siedmiu młodzieńców ma imię greckie. (…) mimo iż zostali wybrani do posługi miłości to ich posługa nie ograniczała się do posługi miłości czy miłosierdzia. Ich posługa to głównie głoszenie Słowa Bożego, głoszenie prawdy o Jezusie Chrystusie, który zmartwychwstał i który żyje i za to św. Szczepan i inni diakoni zapłacili życiem nie tylko za posługę miłości, ale za posługę Słowa - mówił biskup.

Biskup odniósł się też do Ps 116 mówił o słudze - niewolniku pańskim, który podnosi kielich zbawienia do Pana. Jest człowiekiem służby i głębokiej modlitwy, który każdy moment swojego życia poświęca na to aby zbliżać się do Pana. Posługa zbliżania się do Pana i modlitwa będzie obowiązkiem diakonów - mówił bp Janusz. Odnosząc się do Liturgii Godzin pasterz diecezji stwierdził, że będzie to dla diakonów obowiązek aby modlić się za Kościół i modlić się wspólnie z całym Kościołem.

Pasterz Diecezji przypomniał, że słowo sługa w Ewangelii na dzisiejszą uroczystość pojawia się w różnym znaczeniu jako diakonos i dulos (niewolnik). Słowo diakon ma odniesienie do funkcji i czynności które spełniają. Kiedy głoszą Słowo Boże, głoszą je w pełni. Interpretują je tak jak kościół pragnie interpretować. Słowo nie jest ich własnością – oni są diakonami – sługami Słowa Bożego. (…) Jeśli ktoś pragnie być mega w życiu chrześcijańskim ma być diakonem, tym który służy drugiemu człowiekowi, a kto chce być pierwszy (…) ma stać się jak Chrystus który oddał swoje życie na krzyżu za każdego z nas.

Zwracając się bezpośrednio do przyjmujących pierwszy stopień święceń kapłańskich biskup Janusz mówił o służbie, która będzie charakteryzować ich życie: skoncentrowane na Panu, ale też na człowieku chorym, któremu będziecie poświęcać czas, cierpliwość, wyrozumiałość i miłosierdzie.

Na zakończenie biskup Janusz zwrócił się do rodziców, którzy towarzyszą synom w tym pięknym wyborze kapłańskiej drogi. Mówił również o sytuacji powołań w polskich seminariach z nadzieją dodając, że Pan sieje ziarno w sercach młodych ludzi, mężczyzn... Apelował do młodych, którzy czują głos Pana w sercu, aby na ten głos odpowiedzieli i nie obawiali się otworzyć serc na Chrystusa. A biskupom i kapłanom, przypomniał, że służba wynikająca ze święceń diakońskich się nie skończyła i będzie towarzyszyła nam do naszego ostatniego tchnienia. Nie zapominajmy o tym, że kiedyś zostaliśmy diakonami, zostaliśmy sługami Pana - zakończył biskup Janusz.

Święcenia diakonatu przyjęli:

dk. Mateusz BORAWSKI z parafii pw. św. Jakuba Ap. w Jedwabnem

dk. Bartosz BRZOSTOWSKI z parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Grabowie

dk. Łukasz BRZOSTOWSKI z parafii pw. Krzyża Św. w Łomży

dk. Michał KONOPKA z parafii pw. Znalezienia Krzyża Św. w Małym Płocku

dk. Jean Crepin MENGUINA NAMA Diecezja Bertoua (Kamerun)

dk. Mariusz MILEWSKI z parafii pw. Ducha Świętego w Zambrowie

dk. Adam POLKOWSKI z parafii pw. św. Anny w Kolnie

dk. Przemysław SOLIWODA z parafii pw. św. Rocha w Długosiodle

dk. Krzysztof Eugeniusz SZYMCZAK z parafii pw. Chrystusa Dobrego Pasterza w Ostrowi Mazowieckiej

dk. Kamil ZAREMBA z parafii pw.  Narodzenia NMP w Nowogrodzie

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji!
JE/xRSz