piątek, 01 czerwiec 2018 07:38

Chrystus jest po to, aby przyjmować Go do swojego serca. Boże Ciało w Łomży [FOTO]

Chrystus nie wybrał, aby ukazać się pod postacią kłosa czy gałązki oliwnej, On stał się chlebem. Wybrał właśnie chleb, a chleb ma jakby potrójne źródło – mówił biskup Janusz Stepnowski podczas uroczystej liturgii Mszy św. w Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w łomżyńskiej katedrze.

Tym pierwszym źródłem jest ziemia, tym drugim źródłem jest niebo, słońce, zjawiska naturalne, które towarzyszą jego wzrastaniu, a tym trzecim źródłem chleba jest człowiek. Bo, aby to ziarno stało się chlebem, trzeba pracy człowieka – przypomniał biskup Janusz.

Pasterz Diecezji przypomniał też początki uroczystości, którą dzisiaj świętują wierni.

Drodzy bracia i siostry, w dniu dzisiejszym cały nasz kraj przeżywa dzień Bożego Ciała, dawniej to święto miały jakby dwa oblicza. Najpierw było święto Bożego Ciała, a później, w lipcu, było święto Krwi Chrystusa. Zostały one połączone w jedno święto Ciała i Krwi Chrystusa, popularnie zwanym Boże Ciało. To święto ma swoje źródło w XIII wieku, kiedy to rozpoczęto ją świętować pod wpływem cudów eucharystycznych, które działy się w Bolsenie niedaleko Rzymu i Orvieto – mówił biskup Stepnowski.

Ordynariusz Łomżyński zwrócił też uwagę, że, aby przyjmować Jezusa w Eucharystii, należy zostawić to wszystko, co nas obciąża, co jest naszym przywiązaniem i co czyni nas egoistami. Trzeba uczyć się pokory – apelował biskup Janusz i przekonywał iż to błogosławieństwo, z którym przychodzi dzisiaj Jezus ukryty w Najświętszym Sakramencie, jest też zaproszeniem do częstego przyjmowania Go w Eucharystii i i wzbudzania w sobie nieustannego pragnienia Jego obecności.

Chrystus przejdzie dzisiaj ulicami naszego grodu, aby nam wszystkim błogosławić. Będzie nas zapraszał do tego, aby często Go przyjmować. Chleb i Wino jest po to, aby je spożywać. Chrystus jest po to, aby przyjmować Go do swojego serce. (…) Niech On udzieli wszystkim swojego błogosławieństwa, aby w naszych domach nigdy nie zabrakło chleba i pragnienia tego eucharystycznego Chleba też. Bo to On czyni nas wszystkich jedną wielką, Bożą Rodziną – zakończył bp Stepnowski.

Po Eucharystii wyruszyła uroczysta procesja do czterech ołtarzy. Tradycyjnie niesiono feretrony, chorągwie kościelne, poduszki, sztandary cechowe, a dziewczęta sypały kwiaty. Procesja zatrzymywała się kolejno przy czterech ołtarzach, symbolizujących czterech ewangelistów. Na każdym przystanku odśpiewano fragmenty jednej z Ewangelii, po kolei z Ewangelii: Mateusza, Marka, Łukasza i Jana.

Przy ostatnim ołtarzu został odśpiewany hymn „Ciebie Boga wysławiamy”, a Biskup Janusz udzielił wszystkim zebranym błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem na cztery strony świata.

Dla dzieci, które pomimo upału dzielnie uczestniczyły w procesji, zostały przygotowane słodkie upominki.

Joanna Ekstowicz