piątek, 01 czerwiec 2018 15:46

Trzy lata temu odszedł bp Tadeusz Zawistowski [VIDEO]

Dnia 1 czerwca 2015 r. o godz. 2.00 w nocy, w szpitalu w Łomży w wieku 85 lat, w 60. roku kapłaństwa, w 42. roku biskupstwa, odszedł do domu Ojca Biskup Senior Tadeusz Józef Zawistowski. Odszedł otoczony modlitwą i opieką najbliższych – mówił bp Stanisław Stefanek i wspominał swojego brata w kapłaństwie i biskupstwie.

Był nauczycielem patriotyzmu, syn umiłowanej ojczyzny, doskonale znający historię. Był rozczytany w wielu dokumentach i pamiętnikach, ale przy tym niezwykle trafny recenzent bieżących wydarzeń. Bardzo często zatrzymywał się przed katedrą, przed pomnikiem sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego. Osobiście kierował do Prymasa Tysiąclecia apele modlitewne o pośrednictwo. Kiedy św. Jan Paweł II znalazł się w niebie, zawsze mówił: „Jesteście we dwóch. Pomagajcie Polsce. Polska nie może być tak poniewierania, bo to jest chrześcijański naród” – wspominał bp Stanisław Stefanek.

„Chwała Bogu – pokój ludziom” – to zawołanie towarzyszyło zmarłemu biskupowi przez 33 lata kiedy sprawował posługę biskupa pomocniczego naszej diecezji. Był wielkim patriotą, zatroskanym o sprawy Polski. O swoim powołaniu i konsekracji na biskupa wspominał śp. bp Tadeusz Zawistowski w wywiadzie udzielonym Radiu Nadzieja z okazji 40. rocznicy sakry biskupiej.

Ksiądz Biskup Tadeusz Józef Zawistowski urodził się w 16 stycznia 1930 r. w Sztabinie. Po maturze, którą zdał w 1950 r. wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Łomży. Święcenia kapłańskie przyjął w katedrze łomżyńskiej 3 lipca 1955 r. Udzielił mu ich Ksiądz Biskup Łomżyński Czesław Falkowski. W maju 1973 r. otrzymał nominację na biskupa pomocniczego diecezji łomżyńskiej. Święcenia biskupie przyjął 29 czerwca 1973 r. z rąk Ojca Świętego Pawła VI w Bazylice św. Piotra na Watykanie. Jako zawołanie biskupie przyjął słowa: „Laus Deo – Pax hominibus” (Chwała Bogu – Pokój ludziom). Dnia 13 października 2007 r. został odznaczony przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.