poniedziałek, 04 czerwiec 2018 16:56

Bieg ukończyłem, wiary ustrzegłem… Złoty jubileusz kapłaństwa [FOTO]

Pięciu kapłanów, którzy przed pięćdziesięcioma laty złożyli śluby kapłańskie dziękowało dziś Bogu za łaskę podążania wzorem Chrystusa – Najwyższego i Wiecznego Kapłana. W murach łomżyńskiej katedry podczas uroczystej Mszy Świętej koncelebrowanej przez 112 kapłanów: ks. Jan Sołowianiuk, ks. Wojciech Kulesza, ks. Jan Rogowski, ks. Antoni Tomkiewicz i ks. Franciszek Wróblewski stanęli przed Bogiem, by jak sami mówili dokonać bilansu porażek i sukcesów, by przepraszać, prosić a nade wszystko dziękować Bogu za dar kapłańskiego wezwania i prowadzenia przez 50 lat.

Jestem Bogu wdzięczny za to, ze pozwolił mi przez 50 lat służyć Bogu i ludziom. Kapłan, który wierzy w Boga, będzie zawsze cieszył się swoim kapłaństwem i chociaż przychodzą nieraz trudne chwile myśl że służę Panu Bogu i wiernym pomaga wytrwać w tej służbie. Każdy z nas świętujących dziś kapłanów, wniósł w życie Kościoła wiele. Na chleb, który jedliśmy, zasłużyliśmy naprawdę ciężką pracą – mówił jubilat, ks. Jan Sołowianiuk.

Podczas codziennej posługi, troska o małe, a zarazem wielkie sprawy pochłania kapłanów całkowicie. Trudno o chwile zatrzymania, zastanowienia się nad mijającym czasem. Wydarzenia takie jak dzisiejszy jubileusz, był okazją do zastanowienia się nad przeszłością, pełną chwil radości i smutku.

Jubileusz kapłański pozostanie niepowtarzalną okazją by się na chwilę zatrzymać, by pomyśleć, aby się zreflektować i dokonać życiowego bilansu, niezależnie od tego czy saldo będzie dodatnie czy ujemne. Jubilaci przeszli w życiu dość dużo, by nie mieć złudzeń, że wszystko było w ich życiu było dobre, szlachetne, piękne i zgodne z wolą Bożą. Dlatego dziś Pana przepraszamy i dziękujemy za każde dobro. Czynimy to słowami które codziennie wypowiadamy podczas każdej Mszy Świętej „Zaprawdę godne to sprawiedliwe, słuszne i zbawienne, abyśmy nieustannie wysławiali Ciebie wszechmogący i wieczny Boże i Tobie za wszystko składali dziękczynienie” – mówił ks. inf. Sołowianiuk.

Ks. Jan Sołowianiuk w imieniu swoim i wszystkich jubilatów dziękował przybyłym gościom, w pierwszej kolejności: bp. Januszowi Stepnowskiemu, bp. Tadeuszowi Bronakowskiemu, bp. seniorowi Stanisławowi Stefankowi, następnie księżom i osobom zakonnym, a także licznie przybył świeckim, którzy zechcieli podziękować kapłanom za ich posługę, trud. Za sprawowanie sakramentów świętych i całkowite zawierzenie Bogu czasu ziemskiego pielgrzymowania.

„W dobrych zawodach wystąpiłem, bieg ukończyłem, wiary ustrzegłem. Na ostatek odłożono dla mnie wieniec sprawiedliwości, który mi w owym dniu odda Pan, sprawiedliwy Sędzia, a nie tylko mnie, ale i wszystkim, którzy umiłowali pojawienie się Jego” – cytując fragment 2 Listu do Tymoteusza zakończył swoją wypowiedź ks. Jan Sołowianiuk.

Homilię wygłosił bp Janusz Stepnowski, który odnosząc się do dzisiejszego fragmentu Ewangelii wezwał kapłanów do dbałości o winnicę, która w języku biblijnym oznacza Wspólnotę Kościoła.

Zobacz fotorelację

Beata Borkowska