poniedziałek, 11 czerwiec 2018 15:40

100 lat parafii w Łosewie

Napisał
W niedzielę 10 czerwca br. celebrowano w Łosewie odpust Najświętszego Serca Pana Jezusa, jubileusz założenia i istnienia parafii. Uroczystościom przewodniczył bp Janusz Stepnowski. Zgromadzeni w kościele parafialnym kapłani, parafianie, goście, samorządowcy, służby mundurowe modlili się o potrzebne łaski dla parafii pw. Najświętszego Serca Jezusowego.

Pasterz diecezji na początku Eucharystii, po powitaniu przez ks. Dariusza Wiznera – proboszcza parafii, poświęcił ołtarz z nowym obrazem Najświętszego Serca Pana Jezusa autorstwa pani Danuty Piwowarczyk. Ołtarz wykonano z dębu ze złoceniami na wzór stacji drogi krzyżowej przez pana Marka Baczewskiego. Po bokach umieszczono relikwiarze: św. Rity i bł. ks. Michała Sopoćko.

W homilii bp Janusz nawiązał do początków powstania parafii i co znajdowało się w tym miejscu 100 lat temu.Dziękujemy proboszczom, a szczególnie wam – parafianie, że w ostatnich czasach został dany impuls, aby ten kościół stał się piękny. Ks. Andrzej Stypułkowski podjął wielkie dzieło renowacji świątyni i budynków przyległych (…) i jego następca ks. Dariusz dokończył dzieło renowacji. Jako ich pasterz, chcę im podziękować, że ta parafia, mimo iż pochodzą z rożnych stron, stała się ich parafią, że los tego kościoła wzięli głęboko do serca, poświęcając swoje siły. Drodzy parafianie stanęliście razem z nim, aby upiększyć ten dom Boży położony wśród łanów zbóż i kukurydzy, jakże wyróżniający się w tym mazowieckim pejzażu – mówił celebrans podczas homilii. Biskup odniósł się do czytań z X niedzieli zwykłej. Zwrócił uwagę na pojawiające się zagrożenia dla każdego człowieka. Mówił o misterium niegodziwości jakie  pojawia się we współczesnym świecie. Mimo to, jak podkreślił w tym czasie dzieje się dobro, ktoś zajmuje się chorym, ktoś podejmuje decyzję aby poświęcić swoje życie jako pomoc chorym rodzicom. Rezygnując z codziennych ambicji. W tym samym czasie rodzi się miłość między mężczyzną i niewiastą, później przypieczętowana sakramentem małżeństwa. W tym samym czasie człowiek interesuje się drugim człowiekiem i dobrem. Mówił również jak stać się uczniem Chrystusa i jego rodziną. Dokonuje się to przez słuchanie Słowa Bożego, które daje wskazówki każdemu człowiekowi, aby rodzice mogli upomnieć swoje dzieci, bo tolerancja na zło może nas doprowadzić do zguby – przestrzegał. Dostrzegł zaangażowanie wiernych na rzecz parafii i kościoła, które jest wyrazem jedności. Zaznaczył,że mimo pełnienia różnych funkcji w życiu społecznym i statusu majątkowego to w ławce, w kościele każdy jest tylko dzieckiem Bożym. Niech Pan Bóg wam błogosławi…

Na zakończenie Mszy św. ks. Dariusz Wizner – proboszcz, podziękował za dar modlitwy, wsparcie i pomoc przy organizacji uroczystości. Parafianie ofiarowali kwiaty jako wyraz wdzięczności za poświęcenie i trud w budowaniu tej wspólnoty dla: bpa Janusza Stepnowskiego, a także dla obecnego i byłego proboszcza parafii łosewskiej. Po procesji i błogosławieństwie odbył się festyn parafialny.

Parafia pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Łosewie została erygowana w 1918 roku, przez bpa Romualda Jałbrzykowskiego. Powstała z Parafii Mały Płock.
xrsz
Czytany 914 razy

Dane kontaktowe

Kuria Diecezjalna w Łomży
ul. Sadowa 3
18-400 Łomża

tel: 86/ 216 25 91

kuria@diecezja.lomza.pl

 

 

Projekt i wykonanie

spesmedia.png