środa, 11 lipiec 2018 09:32

60. rocznica urodzin biskupa Janusza Stepnowskiego

Napisał
Pasterz Diecezji biskup Janusz Stepnowski świętuje dzisiaj swoje 60. urodziny. Z tej okazji życzymy Księdzu Biskupowi obfitych łask Bożych na dalsze lata posługi, darów Ducha Świętego i opieki Matki Bożej.

Biskup Janusz Stepnowski urodził się 11 lipca 1958 roku w Ostrołęce. W wieku 27 lat został wyświęcony na kapłana w łomżyńskiej katedrze. Studiował na Wydziale Prawa Kanonicznego Uniwersytetu Nawarry w Pamplonie w Hiszpanii, który ukończył ze stopniem doktora prawa kanonicznego. Następnie kształcił się na Uniwersytecie dla Obcokrajowców w Perugii.Podczas tych studiów był duszpasterzem w diecezji Terni. W 1990 został kapelanem klasztoru Sióstr Ofiarowania w Rzymie. W 1989 rozpoczął pracę w watykańskiej Kongregacji ds. Biskupów gdzie przez wiele lat kierował Urzędem ds. Koordynacji Wizyt „ad limina Apostolorum”. Oprócz tego był tłumaczem w Trybunale Roty Rzymskiej.

11 listopada 2011 papież Benedykt XVI mianował go biskupem łomżyńskim. Święcenia biskupie i uroczysty ingres do katedry biskup Janusz Stepnowski odbył 18 grudnia 2011. Konsekracji dokonał kardynał Marc Ouellet, prefekt Kongregacji ds. Biskupów, z towarzyszeniem arcybiskupa Celestina Migliorego, nuncjusza apostolskiego w Polsce, i biskupa seniora Stanisława Stefanka. Jako swoje zawołanie biskup Janusz przyjął słowa „Gratia et Pax” (Łaska i Pokój).

W ramach Konferencji Episkopatu Polski Biskup Janusz Stepnowski jest członkiem Rady ds. Ekumenizmu i delegatem Konferencji Episkopatu Polski ds. Kontaktów z ComECE.

red. JE
Czytany 704 razy

Dane kontaktowe

Kuria Diecezjalna w Łomży
ul. Sadowa 3
18-400 Łomża

tel: 86/ 216 25 91

kuria@diecezja.lomza.pl

 

 

Projekt i wykonanie

spesmedia.png