środa, 18 lipiec 2018 21:09

Łomża: Zaczęło się od drewnianej kaplicy…

Wierni z parafii p.w. Bożego Ciała w Łomży wyszli z pomysłem, aby upamiętnić miejsce, gdzie przed laty znajdowała się pierwsza parafialna kaplica z ołtarzem.

Przychylny pomysłowi jest proboszcz świątyni, ks. Wojciech Nowacki, który nie kryje zadowolenia z powodu inicjatyw oddolnych swoich duchowych podopiecznych i już podjął stosowne kroki:

To właśnie dzięki inspiracji parafian zrodziła się taka myśl, aby miejsce zostało podkreślone. Od strony cmentarza powstał specjalny łuk, w którym umieszczony pozostanie krzyż z napisem „Jezu, ufam Tobie”. Będzie to dokładnie tam, gdzie postawiony był ołtarz służącej w początkach istnienia parafii kaplicy. Pamiętam, gdy po studiach podjąłem pracę w Seminarium, w tej kaplicy prowadziłem jeszcze nabożeństwa 40-godzinne związane z odpustem ku czci św. Stanisława Kostki. Odwiedzałem też mojego serdecznego przyjaciela, ks. Andrzeja Godlewskiego jako wikariusza – mówi ks. Wojciech Nowacki.

Historia parafii p.w. Bożego Ciała w Łomży sięga 1987 roku. 25 maja bp Juliusz Paetz, ówczesny ordynariusz łomżyński, podpisał dekret, na mocy którego przekazał ks. Ferdynandowi Gryszce misję utworzenia placówki duszpasterskiej. Kaplica była pierwszym miejscem, które służyło wiernym do wspólnej modlitwy. Przeniesiono ją z parafii pw. Świętego Krzyża w Łapach, za zgodą wiernych i proboszcza tamtejszej parafii, ks. Józefa Wyznara.  Prace przy fundamentach obecnego kościoła p.w. Bożego Ciała rozpoczęły się w 1990 roku, po wcześniejszym rozstrzygnięciu konkursu na projekt świątyni. Pięć lat później biskup Juliusz Paetz wmurował, pod budujący się kościół, kamień węgielny poświęcony przez papieża Jana Pawła II.

Wreszcie, 3 marca 2002 roku, w samo południe, biskup Stanisław Stefanek dokonuje poświęcenia nowego kościoła p.w. Bożego Ciała., a sześć lat później konsekruje kościół.

pd